Data publikacji:

Routery 2,4 GHz vs. 5 GHz: różnice i wybór optymalnej częstotliwości

Routery są obecnie jednym z najważniejszych urządzeń elektronicznych w domu, a także w biurze oraz innych miejscach publicznych. Stanowią one podstawę sieci Wi-Fi, która pozwala na korzystanie z bezprzewodowego dostępu do internetu nie tylko telefonom, ale również dziesiątkom innych sprzętów, począwszy do telewizorów i drukarek, a skończywszy na lodówkach i systemach inteligentnego domu. Routery korzystają z odbiorników i nadajników sygnału radiowego pracującego w częstotliwości 2,4 GHz lub 5 GHz. Tłumaczmy, na czym polegają różnice zachodzące między nimi i czy mają one jakieś znaczenie dla przeciętnego użytkownika.
2.4 ghz vs 5 ghz
Routery do bezprzewodowego przesyłania danych używają fal radiowych. Jak wiemy z lekcji fizyki, oscylują one w różnych częstotliwościach, potocznie nazywanych pasmami. Fale radiowe wysyłane i odbierane przez router należą do grupy fal superkrótkich, które zamykają się w przedziale ok. 3–30 GHz, a ich fizyczna długość to ok. 100–10 mm. Dla porównania standardowe fale radia FM mają częstotliwość zaledwie ok. 80–100 Hz. 
Im wyższa częstotliwość, tym wyższą energię niesie ze sobą sygnał radiowy, pozwalając na zakodowanie w nim większej ilości informacji, zapisywanych w formie cyfrowej lub analogowej. Z drugiej strony fale takie mają znacznie bardziej ograniczony zasięg. O ile na przykład bardzo długie i niskoenergetyczne fale radiowe, w zakresie od 3–30 kHz, potrafią po wysłaniu być odbierane na drugim krańcu globu, sygnał z routera znika kompletnie po oddaleniu się od niego na odległość zaledwie kilkunastu, kilkudziesięciu metrów.
Dodajmy jednak, że za pomocą długich fal przeniesiemy bardzo ograniczoną ilość informacji. Dlatego przesłanie z ich pomocą np. cyfrowego pliku graficznego lub wideo zajmie wiele godzin, podczas gdy router zrobi to w ułamku sekundy.
Zaletą dłuższych fal radiowych jest również to, że potrafią one znacznie łatwiej pokonywać różnego rodzaju fizyczne przeszkody, takie jak ściany budynków. Są też znacznie bardziej odporne na zakłócenia wywołane promieniowaniem elektromagnetycznym, wywołanym np. przez wyładowania atmosferyczne, linie wysokiego napięcie lub nieekranowane maszyny zasilane dużymi ilościami energii elektrycznej. 

2,4 GHz vs 5 GHz w routerze – podstawowe różnice 

Poznaliśmy już podstawowe informacje na temat częstotliwości fal radiowych, dzięki którym powinniśmy bez problemu wskazać różnice pomiędzy routerami pracującymi w trybie 2,4 GHz i 5 GHz. Fale 5 GHz niosą ze sobą większą energię i są krótsze od 2,4 GHz, tak więc docierają na mniejszą odległość, ale transmitują jednocześnie więcej danych. Przyjrzymy się zaletom i wadom obu pasm. Która opcja jest lepsza na mocny router wifi?
router wifi 5ghz

Routery pracujące w trybie 2,4 GHz – wady i zalety

Największą zaletą sygnału 2,4 GHz jest jego duży zasięg, wynoszący w budynkach nawet kilkadziesiąt metrów. Jest to idealne rozwiązanie zwłaszcza dla właścicieli domów jednorodzinnych, biur, restauracji lub hoteli. Dobry router 2,4 GHz pokryje siecią wiele pomieszczeń jednocześnie bez potrzeby używania dodatkowych nadajników. Sygnał bez większych przeszkód pokona też grube ściany i stropy.
Zwróćmy uwagę na to, że z częstotliwości 2,4 GHz korzysta także wiele innych urządzeń polegających na komunikacji radiowej, takich jak kamery monitoringu, automatycznie otwierane drzwi, np. do garażu, elementy instalacji inteligentnego domu oraz elektronicznej niani. Mogą one zakłócać w niektórych wypadkach sygnał routera, zmniejszając jego siłę i jakość.
Pamiętajmy też, że transmisja danych za pośrednictwem sieci 2,4 GHz jest wolniejsza, co może sprawić problemy, gdy z Wi-Fi intensywnie korzysta kilka osób, nawet gdy dysponujemy bardzo szybkim łączem internetowym.

Routery pracujące w trybie 5 GHz – wady i zalety 

Pasmo przenoszenia 5 GHz oferuje kilkukrotnie wyższe transfery przesyłu danych, ale w zamian za to zasięg sygnału routera jest zauważalnie mniejszy. Poza tym, że fale nie docierają na dużą odległość, mają one też większe problemy z pokonaniem fizycznych barier, takich jak grube ceglane ściany i betonowe stropy. Jeżeli chcemy, by sieć Wi-Fi 5 GHz swoim zasięgiem objęła np. dom jednorodzinny z ogrodem, bardzo często zmuszeni zostaniemy do użycia wzmacniaczy sygnału lub dwóch routerów.
Ponieważ z częstotliwości 5 GHz korzystają praktycznie wyłącznie routery, istnieje małe prawdopodobieństwo, że praca sprzętu zostanie zakłócona przez inne urządzenie elektroniczne. Szybki przesył danych pozwala korzystać z Wi-Fi wielu urządzeniom jednocześnie, a także przesyłać duże pliki i dokumenty.

Routery pracujące w trybie 6 GHz – najnowsze pasmo przenoszenia

Warto dodać, że najnowsze routery pracują również częstotliwości 6 GHz, która ma większość zalet i wad sygnału 5 GHz, zapewniając jednak przy tym wyższe transfery danych. Urządzenia wspierające to pasmo przydają się zwłaszcza w biurach oraz miejscach, w których z jednej sieci Wi-Fi korzysta równocześnie bardzo wiele osób. Z technologii skorzystają również domownicy równocześnie streamujący materiały wideo w wysokich rozdzielczościach (4K lub wyższej), grający w internecie i pobierający lub wysyłający duże ilości danych (np. w celach archiwizacyjnych).

Standardy transferów danych Wi-Fi

Podkreślmy, że w tej chwili praktycznie wszystkie nowe routery mogą pracować w trybie dual-band. Oznacza to, że urządzenie może pracować w trybie 2,4 lub 5 GHz, w zależności od potrzeb właściciela. Co więcej, sprzęt może też równocześnie wysyłać sygnał w obu pasmach, co pozwala na zwiększenie zasięgu sieci np. do ogrodu, przy zachowaniu bardzo wysokich transferów w kilku kluczowych pomieszczeniach domu. Zmiany ustawień sygnału sieci dokonujemy z poziomu ekranu konfiguracyjnego urządzenia.
Na transfery ma również wpływ technologia przesyłania danych w obrębie sieci Wi-Fi. Im jest ona nowsza, tym z większą liczbą urządzeń równocześnie komunikuje się router, a jego sygnał jest bardziej odporny na wszelkiego rodzaju zakłócenia.
Standardy sieci Wi-Fi, z jakimi spotkamy się we współczesnych routerach:
  • 802.11n (Wi-Fi 4) – radiowy sygnał sieci przesyłany jest z częstotliwością 2,4 GHz oraz 5 GHz, router w jej obrębie oferuje maksymalną prędkość przesyłania danych na poziomie 600 Mb/s. 
  • 802.11ac (Wi-Fi 5) – radiowy sygnał sieci przesyłany jest wyłącznie z częstotliwością 5 GHZ i oferuje prędkość przesyłania danych osiągającą nawet 3,5 Gb/s.
  • 802.11ax (Wi-Fi 6) – radiowy sygnał sieci przesyłany jest z częstotliwością 2,4 i 5 GHz, oferuje prędkości transferów na poziomie 9,6 Gb/s (zobacz ranking routerów wifi 6).
  • 802.11ax (Wi-Fi 6E) – rozszerzona wersja standardu Wi-Fi 6, która pracuje dodatkowo również w paśmie 6 GHz.
  • 802.11be (Wi-Fi 7) – najnowsza wersja standardu Wi-Fi obsługuje pasma 2,4 GHz, 5 GHz, 6 GHz, oferuje czterokrotny skok szybkości transferów danych w porównaniu do Wi-Fi 6, które we wspieranych technologię urządzeniach mogą sięgać 40 Gb/s.
  • Wyższe standardy są wstecznie kompatybilne ze starszymi, jednak aby móc skorzystać z ich zalet, muszą być one wspierane nie tylko przez router, ale także połączone z nim urządzenie, takie jak laptop czy smartfon. Informacje na ten temat znajdziemy w specyfikacji technicznej sprzętu. 
    Zdjęcie: Envato Elements