Data publikacji:

Router Wi-Fi 6: ranking produktów

Dobry router jest podstawą każdej sieci bezprzewodowej i jest niezastąpiony bez względu na to, czy instalujemy go w mieszkaniu, czy w biurze. Sprzęt wpływa na stabilność oraz szybkość połączenia z internetem, co ma znaczenie zwłaszcza, gdy w obrębie sieci pracuje wiele urządzeń jednocześnie albo znajduje się wiele innych źródeł sygnału radiowego wpływających na jakość odbioru (np. w bloku). Najnowocześniejsze na rynku routery pracują obecnie w standardzie Wi-Fi 6, więc tłumaczymy, czym się charakteryzuje oraz przedstawiamy ranking polecanych modeli.
cropped view of businessman adjusting antenna of router

Router Wi-Fi 6 – o co chodzi?

Szybkość transferu danych w obrębie sieci Wi-Fi zależy nie tylko od dostawcy internetu, ale też od jakości używanego routera i wykorzystywanych przez niego technologii. W większości przypadków będzie on rozdzielał sygnał pomiędzy co najmniej kilkoma urządzeniami, które znajdują się w różnych częściach domu lub mieszkania. Siła sygnału, a więc i tempo przesyłania informacji w sieci zależna jest jednak od wielu czynników. Żródłem zakłóceń są inne silne nadajniki radiowe (zazwyczaj routery sąsiadów), ściany i stropy, a nawet umeblowanie i wyposażenie w pokojach.
W odpowiedzi na te wyzwania inżynierowie opracowali technologię Wi-Fi 6, która minimalizuje straty siły sygnału radiowego. Routery Wi-Fi 6 (802.11ax), w przeciwieństwie do urządzeń typu Wi-Fi 4 i Wi-Fi 5, działają w dwóch częstotliwościach radiowych – 2,4 i 5 GHz, oferując lepsze transfery danych na maksymalnym poziomie 10 Gb/s.
Co więcej, ich użytkownik może samodzielnie wybrać w panelu konfiguracyjnym, czy chce, by sieć operowała w obu częstotliwościach, czy tylko w jednej. Tradycyjnie sygnał 2,4 GHz oferuje większy zasięg, choć jest bardziej wrażliwy na ograniczające go fizyczne przeszkody. Sygnał 5 GHz odznacza się lepszą stabilnością, sprawdzając się doskonale podczas przesyłania dużych ilości danych (np. w trakcie oglądania klipów wideo w wysokiej rozdzielczości lub zabawy z grami), ale pasmo oferuje bardziej ograniczony zasięg.
Routery działające w standardzie Wi-Fi 6 zapobiegają też w dużym stopniu zakłóceniom wywołanym bliskością innych routerów, jest to tzw. kolorowanie BSS. Modele tego typu komunikują się też ze sprzętem mobilnym i domowym, który jest stale podłączony do internetu (np. lodówki smart, tablety i smartfony), umożliwiając im negocjacje czasu wybudzania i pobierania danych. Dzięki temu gadżety nie będą zmuszane do pobierania aktualizacji lub wysyłania danych, gdy ich bateria jest bliska wyczerpaniu.

Routery Wi-Fi 6 – ranking polecanych modeli

Asus RT-AX55

Router Wi-Fi 6 z czterema antenami odznaczający się wsparciem dla wszystkich najnowocześniejszych technologii przesyłania danych oraz komunikacji z urządzeniami znajdującymi się w obrębie sieci. Dodatkowo sprzęt oferuje pakiet zabezpieczeń, w tym bardzo skuteczne funkcje ochrony rodzicielskiej. Model zamknięty jest w czarnej obudowie z czerwonymi akcentami.
Dwupasmowy, gigabitowy router Wi-Fi 6, przeznaczony dla bardziej wymagających użytkowników. Sprzęt wspiera najważniejsze nowoczesne standardy przesyłu danych. Z tyłu urządzenia znajdziemy cztery porty LAN. Ochronę danych zapewnia system HomeShield, z prostymi w obsłudze i rozbudowanymi narzędziami przeznaczonymi do zarządzania siecią i ustawiania blokady rodzicielskiej.

Asus RT-AX53U

Router Wi-Fi 6 od firmy Asus. Model wyposażony jest w cztery anteny oraz trzy gigabitowe porty LAN oraz pojedyncze wejście w standardzie USB 2.0. Sprzęt oferuje szerokie możliwości zarządzania siecią, pozwalając na monitorowanie aktywności jej użytkowników, ograniczanie dostępu do niektórych adresów IP lub witryn, a także ustawianie limitów pobierania plików.

Asus ROG STRIX GS-AX5400

Router Wi-Fi z wbudowanym modemem LTE, dzięki czemu możemy skorzystać z jego pomocą z mobilnego internetu. Urządzenie jest wyposażone w cztery anteny zewnętrzne, cztery porty LAN i jedno wejście USB 3.0. Model ma charakterystyczne logo gamingowej linii urządzeń Asusa z serii ROG (Republic of Gamers), które jest podświetlane za pomocą kolorowych diod RGB. W podobny sposób ozdobiona jest boczna ściana obudowy.

Xiaomi Mi AIoT AX3200

Router Wi-Fi 6 w atrakcyjnej cenie od firmy Xiaomi. Urządzenie pracuje ze wszystkim najnowszymi standardami przesyłu danych. Bez problemu działa w obrębie sieci mesh, a także pozwala na kierunkowe wzmocnienie sygnału (tzw. beamforming), co jeszcze bardziej poprawia jakość i stabilność połączenia z wieloma urządzeniami. Router ma w sumie sześć anten zewnętrznych, a także cztery porty LAN.
Najwyższej klasy router do zadań specjalnych, działający w standardzie Wi-Fi 6. Model oferuje wsparcie dla wszystkich najnowszych standardów przesyłania danych i bez problemu poradzi sobie z obsługą dziesiątek urządzeń jednocześnie. Router został w dużej mierze zaprojektowany z myślą o najbardziej wymagających graczach. Producent wyposażył go w aż osiem anten zewnętrznych, tyle samo portów LAN oraz wejście USB 3.0.
Zdjęcie: Envato Elements