Data modyfikacji:

Jakie paliwo do kosiarki? Kompleksowy poradnik

Kosiarki napędzane silnikiem spalinowym mają wiele zalet. Nie wymagają podłączenia do prądu ani ładowania baterii, można użyć ich na dużych obszarach i nie trzeba męczyć się ze splątanym kablem. Wystarczy kupić benzynę i wlać do baku. Ale jakie paliwo do kosiarki wybrać? Jak się okazuje, można popełnić kilka błędów. Poniżej podpowiadamy jak się przed nimi ustrzec.

kosiarka

Jakie paliwo do kosiarki?

To, jaki olej do kosiarki czy jakie paliwo wybierzesz, może znacząco wpłynąć na pracę urządzenia. Zobacz, jak dobrać paliwo do rodzaju kosiarki, której używasz.

Jakie paliwo do kosiarki czterosuwowej?

Większość kosiarek do trawy wyposażona jest w silniki czterosuwowe. To nowocześniejsze konstrukcje, charakteryzujące się lepszą kulturą pracy oraz niższym spalaniem. Różnią się też tym, że nie wymagają dolewania oleju do paliwa. Olej dostarczany jest do elementów silnika magistralą olejową, podobnie jak w samochodach osobowych, więc wystarczy kontrolować jego poziom i regularnie wymieniać.

Z tego względu do kosiarki z silnikiem czterosuwowym można wlać benzynę z dystrybutora stacji paliw i nie wymaga ona żadnych dodatków. Aby zapobiec spalaniu stukowemu, benzyna musi mieć minimum 91 oktanów i nie może zawierać ołowiu.

W praktyce wszystkie benzyny dostępne na stacjach paliw pozbawione są już szkodliwego tetraetyloołowiu, zastąpionego innym czynnikiem przeciwstukowym. Jako paliwo do kosiarki spalinowej możesz więc zatankować zwykłą benzynę Pb 95, która jest zalecana przez większość producentów. Zakup droższej benzyny 98-oktanowej nie ma sensu, gdyż nie wpłynie pozytywnie na żywotność i moc silnika.

Przeczytaj także: Jaką kosiarkę kupić? Wybieramy najlepszą kosiarkę do ogrodu

Paliwo do kosiarki dwusuwowej

Silnik dwusuwowy wymaga do prawidłowego działania mieszanki paliwa z olejem. Dzieje się tak dlatego, że paliwo jest jednocześnie czynnikiem smarującym elementy silnika i praca na czystej benzynie skutkowałaby zatarciem silnika. W zależności od konstrukcji kosiarki do trawy, olej należy rozrobić z paliwem przed wlaniem do baku lub dolać do zbiorniczka dozującego dawkę automatycznie.

Proporcja oleju do benzyny do kosiarki ogrodowej dwusuwowej określona jest przez producenta kosiarki i najczęściej wynosi 1:50. W okresie docierania silnika może wynosić więcej, np. 1:30. Dzięki temu, że olej rozpuszczony jest w benzynie, kosiarka może pracować na dużych pochyłościach. Z podobnego względu silniki dwusuwowe stosuje się w pilarkach spalinowych oraz kosach spalinowych.

Jak bezpiecznie przechowywać paliwo do kosiarki ogrodowej?

Wiesz już, jakie paliwo do kosiarki wybrać. Jak je jednak bepiecznie przechowywać? Paliwo do kosiarek powinno być przechowywane w czystych oraz szczelnie zamkniętych pojemnikach.

Najlepiej sprawdzą się kanistry wykonane z tworzywa lub metalu. Część z nich ma lejek, który ułatwi dozowanie paliwa do kosiarki spalinowej. Pamiętaj, aby nie składować benzyny w pobliżu pieców, instalacji elektrycznych oraz na słońcu. Złym miejscem jest także bagażnik samochodu, gdzie może dojść do nagrzania benzyny lub wycieku. Benzynę przelewaj zawsze na świeżym powietrzu – jej opary są łatwopalne.

Jak długo benzyna zachowuje swoje właściwości?

Do zasilenia kosiarki najlepiej użyć świeżej benzyny, prosto ze stacji paliw. Wówczas ma ona najlepszą jakość, kaloryczność oraz lotność. Z czasem traci swoje właściwości oraz wytrącają się z niej zanieczyszczenia, bakterie, osady kwasów oraz żywice, które mogą następnie uszkodzić elementy silnika.

Warto też pamiętać, że benzyna w dystrybutorach dostosowana jest do konkretnych pór roku, więc magazynowanie benzyny letniej w ujemnych temperaturach może bardzo szybko ją zdegradować.

Jeśli chcesz przedłużyć żywotność paliwa do kosiarki nawet do 2 lat, użyj uszlachetniacza do benzyny. Zawarte w nim stabilizatory nie tylko zapobiegną wytrącaniu się nieczystości, ale i przedłużą żywotność silnika. Uszlachetniacze działają konserwująco na wnętrze silnika, dzięki czemu nie trzeba spuszczać paliwa przed zimą. To niewielki koszt, a przedłuży żywotność twojej kosiarki.

Autor: Szymon Sonik