Data publikacji:

Jak utrzymać czystość w smart domu – najlepsze gadżety

Chcesz utrzymać dom w idealnym stanie, ale jednocześnie nie masz czasu na sprzątanie? Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej inteligentnych urządzeń, które pomagają w wykonywaniu codziennych obowiązków. Zobacz najlepsze gadżety zintegrowane z systemem Smart Home!
inteligentne sprzątanie domu

W jaki sposób gadżety Smart Home ułatwiają codzienne życie?

Codzienne obowiązki pochłaniają dużo czasu i na koniec dnia okazuje się, że zabrakło go na wykonanie wielu podstawowych zadań. Z pomocą przychodzą gadżety Smart Home, które odciążają użytkownika i pozwalają mu zająć się innymi rzeczami lub po prostu wykorzystać moment na spędzenie czasu z bliskimi.
System Smart Home nazywany inaczej inteligentnym domem działa w bardzo prosty sposób. Kompatybilne urządzenia są podłączone do domowej sieci. Dzięki temu możesz zarządzać nimi nawet, gdy jesteś w pracy, czy na wyjeździe. To sprawia, że sposób wykonywania wielu czynności znacząco się zmienia.
Bardzo ważną częścią Smart Home jest możliwość ustawiania harmonogramu. Możesz z łatwością wybrać kiedy ma rozpocząć się odkurzanie, pralka ma rozpocząć pranie, czy zmywarka swój cykl. W czasie gdy zadania są realizowane automatycznie, Ty możesz robić coś zupełnie innego. Plusem Smart Home, że cały czas masz kontrolę nad danym urządzeniem i możesz na bieżąco śledzić jego postępy. To wszystko powoduje, że oszczędzasz masę czasu i co najważniejsze Twój dom zawsze jest utrzymany w odpowiedniej czystości.
Plusem Smart Home jest to, że nie musisz stosować żadnych specjalnych instalacji, które wymagałyby remontu. Wystarczy zakupić odpowiednie urządzenia oraz zadbać o to, aby były połączone z domową siecią bezprzewodową. W tym miejscu możesz rozpocząć swoją przygodę z inteligentnym domem.

Zarządzaj domem z poziomu aplikacji, czyli jak zacząć przygodę ze Smart Home

Rozpoczęcie przygody z gadżetami inteligentnego domu jest bardzo proste, jednak przed zakupem musisz pamiętać, aby wybrać urządzenia, które będą wspierały konkretny system Smart Home. Tylko w taki sposób będziesz w stanie zintegrować wszystkie urządzenia, a nie sterować każdym z nich osobno. Do najpopularniejszych systemów Smart Home zaliczamy:
 • Apple HomeKit
 • Amazon Alexa
 • Google Home
 • Xiaomi Home
 • LSC Connect
 • Fibaro
 • Somfy
 • Z-Wave
 • Zigbee
 • Warto wiedzieć, że wymienione systemy działają z bardzo dużą liczbą urządzeń, a na stronie producenta znajdziesz pełną listę wspieranych sprzętów. Po wyborze i zakupie musisz zainstalować dedykowaną aplikację. Na ekranie pojawią się wskazówki, które ułatwią połączenie urządzenia z apką. Po kilku chwilach urządzenie będzie gotowe do pracy. Funkcje zależą od konkretnego modelu, a praktycznie wszystkie mają możliwość zdalnego uruchamiania, wyłączania oraz planowania harmonogramów dnia. Tym samym po powrocie do domu wszystkie zadania mogą być już wykonane. 
  Jakie będą najlepsze gadżety Smart Home, które pomogą Ci w utrzymaniu czystości?

  Odkurzacze automatyczne z funkcją mopowania

  Jeśli chodzi o urządzenia do utrzymania czystości, to bez dwóch zdań odkurzacze automatyczne są najlepszym wyborem. Wysoka moc ssania w połączeniu z inteligentnymi czujnikami pozwala na efektywne czyszczenie każdego zakamarka domu. Warto dodać, że roboty tworzą mapę pomieszczenia i na jej podstawie wykonują proces czyszczenia. Dzięki zaawansowanym czujnikom są w stanie pokonywać przeszkody. W droższych modelach mamy możliwość automatycznego rozpoznania powierzchni i dopasowania do niej mocy ssania. Ale to nie koniec ich możliwości, ponieważ mamy również funkcję pracy na mokro, czyli mopowania.
  Podłoga jest sprzątana w sposób szybki i efektywny. Minusem odkurzaczy automatycznych jest dość mały zbiornik zarówno na wodę jak i nieczystości. Jednak jest na to rozwiązanie, ponieważ droższe modele współpracują ze specjalną stacją dokującą, do której opróżniane są zanieczyszczenia. Odkurzacz jest w stanie samodzielnie wymienić wodę, a także opróżnić zbiornik. To wszystko dzieje się pod Twoją nieobecność, a gdy wracasz dom jest idealnie posprzątany.

  Oczyszczacze i nawilżacze powietrza

  W ostatnich latach problem smogu w Polsce stał się bardzo powszechny. Szkodliwe pyły PM 2.5 oraz PM 10 są niebezpieczne dla zdrowia, dlatego coraz więcej osób sięga po oczyszczacze powietrza. Takie urządzenie działa w sposób bardzo prosty, ponieważ zasysa zabrudzone powietrze, filtruje je a następnie wypuszcza.
  W niektórych modelach mamy dodatkowo funkcję jonizatora i nawilżacza powietrza. Dla alergików jest to bardzo dobre rozwiązanie! Jeśli więc zastanawiasz się, jaki oczyszcza powietrza dla alergika wybrać, postaw na modele z jonizacją. Wiele produktów jest zintegrowanych z systemem Smart Home, dlatego można je kontrolować za pomocą telefonu lub innego urządzenia mobilnego.

  Robot do mycia okien

  Tego typu urządzenia wciąż są dość niszowe, ale to może się w przyszłości zmienić. Robot do mycia okien ma specjalne ściereczki czyszczące z mikrofibry i podobnie jak odkurzacz ruchami obrotowymi zaczyna czyścić okna lub inne wybrane powierzchnie. Dzięki zastosowaniu mocnego silnika, urządzenie jest w stanie utrzymać się praktycznie na każdej powierzchni pionowej oraz poziomej.

  System uzdatniania wody

  Mówiąc o utrzymaniu czystości w domu bez większego wysiłku musimy wspomnieć o systemach uzdatniania wody, które mają na celu pozbycie się kamienia, toksyn czy alergenów. Dodatkowo mamy możliwość zmiękczania wody. Zasada pracy takiego urządzenia jest bardzo prosta. Woda przepływa przez specjalne filtry i następnie ląduje w kranie. Urządzenie tego typu działa w sposób automatyczny, dlatego po jego instalacji nie musisz z nim nic więcej robić.

  Urządzenia do automatyzacji domowej, które warto mieć w domu!

  Do wykorzystania pełnego potencjału inteligentnego domu warto wyposażyć się w dodatkowe urządzenia, które jeszcze bardziej ułatwią codzienną pracę. Do najpopularniejszych sprzętów smart AGD możemy zaliczyć inteligentne pralki, zmywarki, piekarniki, płyty grzewcze, lodówki, a także okapy. Wybierając wersję współpracującą ze Smart Home, możesz w dowolnym momencie je uruchomić, a nawet podejrzeć jakie produkty masz w lodówce. Automatyzacja w tych urządzeniach sprawdza się doskonale i jeszcze bardziej ułatwia pracę.
  Choć nie ma to nic wspólnego z utrzymaniem czystości, to wśród użytkowników dużym zainteresowaniem cieszy się inteligentne oświetlenie. Tak naprawdę leżąc w łóżku możesz sterować światłami w domu i zdecydować które mają być włączone. Podane przykłady to tylko mały ułamek tego co potrafi Smart Home.

  Ile kosztują inteligentne urządzenie Smart Home?

  Wszystko zależy od rodzaju urządzenia, ale nie da się ukryć, że są to sprzęty droższe od tych standardowych, dlatego trzeba liczyć się z trochę większymi wydatkami. Taka inwestycja jednak szybko się zwróci, dlatego wygoda jest warta takiej inwestycji.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Bartłomiej Mazurek
  Bartłomiej Mazurek

  Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.