Data publikacji:

TFT czy IPS? Jakie są różnice? Co jest lepsze?

Wyświetlacze i ekrany LCD wykonane w technologii TFT oraz IPS montowane są w przeróżnych urządzeniach elektronicznych, począwszy od smartwatchy i lodówek, a skończywszy na monitorach i telewizorach. Jakie są jednak między nimi podstawowe różnice i co jest lepsze – TFT czy IPS?

tft czy ips

Matryca TFT czy IPS?

Technologia produkcji ciekłokrystalicznych ekranów LCD powstała kilkadziesiąt lat temu. Przez ten czas była ona stale rozwijana i udoskonala, a inżynierowie z całego świata w pocie czoła opracowywali przeróżne standardy produkcji tego typu wyświetlaczy. Przyjrzyjmy się, czym rożni się jeden z najstarszych typów wyświetlaczy LCD od jego znacznie nowszej i ulepszonej wersji, odpowiadając tym samym na pytanie – co jest lepsze, ekrany TFT czy IPS?

Ekran TFT czy IPS? Technologia TFT

Ekrany typu TFT (ang. Thin-Film-Transistor) są jednymi z najstarszych kolorowych wariantów tradycyjnych wyświetlaczy LCD. Posiadają one aktywną matrycę ze specjalnymi tranzystorami mogącymi zapamiętać natężenie światła poszczególnych pikseli obrazu, przez co nie muszą one być zbyt często odświeżane. Wbudowane kondensatory dostarczają im natomiast odpowiedniej energii, dzięki czemu obraz uzyskuje większą jasność oraz kontrast.

Obecnie znajdziemy je najczęściej w starszych i tańszych monitorach, jak w również w przeróżnym sprzęcie elektronicznym oraz mobilnych gadżetach, w tym smartfonach oraz tabletach.

Przeczytaj także, jaki monitor do laptopa wybrać

Główne cechy ekranów TFT

  • Ekrany TFT odznaczają się słabymi kątami widzenia. Wada ta staje się coraz bardziej zauważalna wraz ze zwiększeniem się przekątnej wyświetlacza.
  • Zaletą paneli TFT jest ich bardzo duża jasność i kontrast, dlatego tak bardzo często były i są nadal stosowane w urządzeniach mobilnych, z których korzystamy również na zewnątrz. Cecha ta sprawia, że niestraszne im niesprzyjające warunki obniżające czytelność ekranu, takie jak np. pełne słońce.
  • Technologia TFT jest bardzo tania i sprawdzona. Dzięki udoskonalanemu przez dekady procesowi produkcji istnieje niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia martwych lub zablokowanych pikseli oraz innych problemów technicznych z ekranami tego typu.

Ekrany IPS

Ekrany IPS (ang. In-Plane-Switching) są powszechnie montowane w najnowszych monitorach i laptopach, a także telewizorach. Korzystają one z udoskonalonej wersji technologii TFT, która wyeliminowała wiele jej największych niedoskonałości i wad.

Wybór urządzeń z tego typu panelami będzie jednak wiązał się z dodatkowymi wydatkami. Znajdziemy je bowiem głównie w sprzęcie ze średniej lub wyższej półki cenowej. 

Główne cechy ekranów IPS

  • Podstawową zaletą technologii IPS jest idealne odwzorowanie kolorów. Wynika to wprost z faktu, że została ona opracowana w pierwszej kolejności z myślą o zastosowaniach profesjonalnych. Mowa tu o edycji zdjęć, grafiki oraz klipów wideo. Tę cechę docenią jednak kinomani, a także przeciętni użytkownicy przeglądający portale społecznościowe oraz surfujący po internecie. 
  • Kolejną zaletą ekranów IPS względem TFT są znacznie większe kąty widzenia, pozwalające oglądać obraz z różnych pozycji bez zniekształceń.
  • Za sprawą innej konfiguracji pikseli na matrycy ekrany IPS gwarantują również bardziej ostry i wyrazisty obraz niż TFT.
  • Ekrany IPS odznaczają się także przeciętnie lepszym czasem reakcji niż klasyczne modele TFT. Poprawia on płynność wyświetlania obrazu oraz zapobiega występowania smużenia oraz artefaktów podczas wyświetlania szybko zmieniających się grafik np. podczas zabawy z grami lub oglądania materiałów wideo.
Autor: Michał Kułakowski