Data publikacji:

TFT czy IPS? Jakie są różnice? Co jest lepsze?

Obecnie kolorowe ciekłokrystaliczne wyświetlacze znajdujemy w setkach różnych typów urządzeń. Poza klasycznymi ekranami laptopów lub monitorów stykamy się z nimi w lodówkach, ekspresach do kawy, nawigacji samochodowej itp. Sprzęt ten korzysta z wyświetlaczy wykonanych w różnych technologiach produkcji, wpływających na parametry obrazu. W artykule przedstawiamy najważniejsze różnice pomiędzy ekranami TFT i IPS.
matryca tft czy ips

TFT czy IPS? Czym jest matryca wyświetlacza?

Wyświetlacze ciekłokrystaliczne LCD wytwarza się od kilkudziesięciu lat i przez ten czas technologia ich produkcji zmieniła się i ewoluowała. Początkowo mogły one wyświetlać jedynie monochromatyczny obraz, jednak z czasem inżynierom udało się wprowadzić kolor, a także wielokrotnie powiększyć ekrany.
Matryca ekranu LCD to półprzezroczysta cienka warstwa folii z ciekłymi kryształami reagującymi na zmiany natężenia prądu i generującymi obraz. Jest ona podświetlana od spodu lampami, obecnie najczęściej LED, które pozwalają zwykłemu użytkownikowi dostrzec obraz. Matryce oraz wspierające je komponenty wykonuje się w różnych technologiach, które mają bardzo duże znaczenie dla podstawowych parametrów wyświetlacza. TFT i IPS to jedne z kilku obecnie wciąż spotykany typów matryc LCD. Która jest jednak lepsza, TFT czy IPS? 
Zobacz także: Monitor do 600 zł 

Ekran TFT – co to? Najważniejsze informacje

Ekrany TFT (ang. thin-film transistor) są jednymi z pierwszych w pełni kolorowych wyświetlaczy LCD. Matryce TFT wyposażone są w specjalne tranzystory zapamiętujące jasność poszczególnych pikseli, dzięki temu nie muszą być często odświeżane, co redukuje zużycie energii. 
Ze względu na wiek technologii, wyświetlacze TFT odznaczają się niskim kątami widzenia i o ile w przypadku niewielkich przekątnych ma to niewielkie znacznie, w przypadku większych paneli cecha ta utrudnia korzystanie z urządzenia. Chyba że znajdujemy się bezpośrednio na wprost niego.
Ekran TFT może osiągać jednak dużą jasność, ponieważ wszystko zależy tutaj od typu jego podświetlenia. Matryce mogą również pracować bez problemu w wysokich częstotliwościach odświeżania. 
Wyświetlacze TFT odznaczają się dość słabym kontrastem i odwzorowaniem barw, zarówno pełnej palety kolorów, jak i czerni. Nie nadają się więc specjalnie do urządzeń wykorzystywanych np. przez grafików lub fotografów. Mogą być natomiast wykorzystane w monitorze dla programisty.

Ekran IPS – co to? Najważniejsze informacje

Ekrany IPS (ang. in-plane switching) są owocem rozwinięcia technologii TFT i wzbogacenia jej o rozwiązania, które poprawiły znacząco parametry obrazu. Wyświetlacze IPS są obecnie bardzo często stosowane przez producentów elektroniki i sprzętu komputerowego. 
Największą zaletą wyświetlaczy IPS jest wysoki stopień odwzorowania naturalnych kolorów i czerni. Technologia IPS została oryginalnie przygotowana specjalnie z myślą o tym celu i początkowo stosowana była przy produkcji profesjonalnych monitorów do edycji wideo, grafiki i zdjęć. 
Wyświetlacz IPS odznacza się znacznie większymi kątami widzenia niż TFT, co zapobiega zniekształceniom obrazu. Matryca oferuje też większą responsywność i czas reakcji (brak smużenia ekranu podczas wyświetlania szybko zmieniających się grafik, podczas zabawy z grami lub oglądania filmów).
Wadą urządzeń IPS jest jednak nieco większe zużycie energii w porównaniu do TFT przy ekranach o porównywalnych rozmiarach, jak również znacznie wyższe koszty produkcji, przekładające się na cenę urządzenia. Dużych wyświetlaczy tego typu nie znajdziemy więc w najtańszej elektronice. 
Zobacz także: Monitor do 700 zł 

FAQ: Ekran TFT vs IPS

Czy ekrany IPS są lepsze od ekranów TFT pod względem jakości obrazu?
Tak, jeżeli zastanawiamy się, co wybrać, TFT czy IPS, a zależy nam na jakości obrazu, zawsze wybierajmy urządzenia z matrycami drugiego typu. Górują one nad TFT pod względem odwzorowania barw, kontrastu, a także kątów widzenia.

W jakich urządzeniach stosuje się ekrany TFT, a w jakich IPS?
Ekrany TFT stosuje się w urządzeniach AGD i RTV jako proste wyświetlacze funkcyjne, np. w pralkach czy ekspresach ciśnieniowych. Spotkamy się z nimi również w wielu elektronicznych gadżetach, takich jak kalkulatory graficzne czy nawigacje samochodowe. Matryce IPS stosuje się w wyświetlaczach kamer i aparatów fotograficznych, konsolach do gier, a przede wszystkim w różnego typu monitorach i wyświetlaczach komputerowych.

Jakie są główne różnice między ekranami TFT i IPS?
Różnice pomiędzy technologiami TFT i IPS sprowadzają się do ceny, jakości obrazu (kontrastu, kątów widzenia, odwzorowania barw, czasu reakcji, reprodukcji czerni), zużycia energii, a także urządzeń, w jakich są przeważnie wykorzystywane.
Zdjęcie: Envato Elements