Data publikacji:

Jaki olej do kosiarki traktorka wybrać?

Kosiarki typu traktorek stają się coraz popularniejsze. Nie ma w tym nic dziwnego – koszenie trawy za ich pomocą jest nie tylko szybsze, ale również nie wymagające od nas żadnego wysiłku. Aby jednak spalinowy traktorek działał bez zarzutu, musimy odpowiednio zadbać o jego silnik. Jednym z najważniejszych działań konserwacyjnych jest regularna zmiana oleju. Ważne jest również, aby był on prawidłowo dobrany. Dlatego też przygotowaliśmy poradnik, jaki olej do kosiarki traktorka wybrać. Dzięki niemu z pewnością nie popełnisz błędu.

Jaki olej do kosiarki traktorka wybrać?

Jaki olej do traktorka kosiarki? Syntetyczny czy mineralny?

Podobnie jak w przypadku olejów samochodowych, tak również w przypadku produktów dedykowanych do kosiarek mamy do wyboru oleje mineralne, czyli stworzone z naturalnych składników, oraz oleje syntetyczne. Jaki olej do kosiarki wybrać?

Mówiąc najprościej, oleje mineralne raczej nie sprawdzają się w przypadku większych urządzeń ogrodniczych, a takim bez wątpienia jest traktorek. Choć ich zaletą jest dobra ochrona przed wpływem niskich temperatur, warto mieć świadomość, że są to oleje, które charakteryzują się mniejszą trwałością. Częściej tracą swoje właściwości ochronne, szczególnie w przypadku, gdy wykorzystywane są podczas pracy silnika w wyższych temperaturach.

Warto więc postawić na syntetyczny olej do traktorka kosiarki. W tym przypadku mamy do czynienia z produktem, który stworzony został ze składników, które powstały w wyniku procesów chemicznych. Syntetyczne oleje do kosiarek wyróżnia stabilność termiczna, co oznacza, że doskonale sprawdzają się zarówno w przypadku niskich, jak i wysokich temperatur.

Są również znacznie trwalsze i znacznie lepiej chronią elementy silnika przed korozją. Warto również wspomnieć o tym, że oleje syntetyczne często mają w swoim składzie liczne dodatki, które mogą np. zmniejszyć zużycie paliwa.

Co ważne, niezależnie od tego, jaki rodzaj oleju wybierzemy, pamiętać należy, że powinien być to olej przeznaczony do użytku w kosiarkach. Olej samochodowy ma bowiem nieco inne parametry i nie zapewni skutecznej ochrony silnika. Szeroki wybór olejów do każdego rodzaju pojazdu znajdziesz na stronie internetowej Ceneo.pl.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając olej do traktorka?

Kupując olej do kosiarki traktorka, należy zwrócić uwagę nie tylko na jego typ, ale również specyfikację. Parametry oleju powinny być dopasowane do tego, w jakich warunkach korzystamy z urządzenia.

Część osób wykorzystuje traktorki jedynie w okresie od wiosny do wczesnej jesieni w czasie koszenia trawy. Część zaś korzysta z możliwości, jakie dają te pojazdy, i wykorzystuje je również zimą, np. do odśnieżania. Dlatego też, wybierając olej, powinniśmy zwrócić uwagę na jego lepkość w różnych temperaturach.

Parametr ten oznaczany jest jako <liczba>w<liczba>. Pierwsza z liczb określa lepkość w temperaturach niskich, druga zaś w przypadku temperatur wysokich. Co oznacza to w praktyce? Jeśli wykorzystujemy traktorek wyłącznie latem, postawmy na oleje 10w30. Jeśli zaś będzie on wykorzystywany również jesienią i zimą, wówczas lepiej jest wybrać olej 10w40.

Jak często należy wymieniać olej w kosiarce traktorku?

Mówiąc o dobrym oleju do kosiarki traktora, nie sposób nie wspomnieć również o tym, jak często należy go wymieniać. Zasadniczo, jeśli nie użytkujemy swojej kosiarki traktorka bardzo intensywnie, zazwyczaj wystarcza wymiana oleju w kosiarce raz przed rozpoczęciem sezonu koszenia trawy. W późniejszym czasie należy jedynie kontrolować jego poziom. Jeśli jednak sprzęt wykorzystywany jest intensywnie i przez długi czas jednego dnia, olej należy wymienić co 25 godzin pracy urządzenia.

W jaki sposób wymienić olej w traktorku?

Jeśli wiesz już, jaki olej do kosiarki traktorka warto kupić, czas na jego wymianę. Na szczęście, w znacznej większości przypadków nie jest to zadaniem trudnym. Wymiana oleju w kosiarce jest znacznie łatwiejsza niż wymiana oleju samochodowego. Musisz jedynie odnaleźć korek spustowy, odkręcić go, a następnie zlać olej z misy olejowej.

Co ważne, olej powinien zostać zlany do pojemnika, a następnie zutylizowany. Pod żadnym pozorem nie dopuszczaj do tego, by wsiąknął w glebę. Olej z kosiarki traktorka należy zutylizować. Ponieważ punktów, w których możesz to zrobić, jest w Polsce jak na lekarstwo, pamiętaj, że stary, zużyty olej możesz oddać podczas zakupu nowego.

Nie tylko olej silnikowy

Mówiąc o kosiarkach traktorkach, nie sposób nie wspomnieć również o tym, że poza olejem silnikowym należy również dbać o skrzynię biegów. Jaki olej do skrzyni manualnej traktorka kosiarki wybrać? Tutaj również najlepiej sprawdzą się oleje syntetyczne 10W30 lub 5W50.

Co ciekawe, jeśli wykorzystujemy nasz traktorek wyłącznie w użytku komercyjnym, zazwyczaj nie ma konieczności wymiany całego oleju do skrzyni biegów. W tym przypadku wystarczy jedynie sprawdzanie jego poziomu. Olej do skrzyni manualnej wymienia się najczęściej jedynie w przypadku urządzeń wykorzystywanych komercyjnie i bardzo intensywnie.

Co ważne, wymiana również nie jest skomplikowana. W przypadku wymiany oleju w skrzyni, zaczynamy od rozgrzania oleju w urządzeniu, a następnie odkręcamy śruby spustowe i poprzez naciskanie pedału jazdy oraz hamulca powodujemy odpływ oleju. Nowy olej wlewamy do skrzyni (tyle, ile uda się go zmieścić), a następnie odpowietrzamy, dociskając pedał jazdy przy włączonym silniku. Następnie uzupełniamy olej na bieżąco aż zbiornik będzie pełen.

Odpowiedź na pytanie, jaki olej do kosiarki traktorka wybrać, jest prosta. Postaw na syntetyczny olej 10W30 dobrego i cenionego producenta, pamiętaj o sprawdzaniu jego poziomu oraz regularnej wymianie, a możesz mieć pewność, że twoje urządzenie ogrodowe będzie pracować bez zarzutu przez długi czas.

Kamila Łońska-Kępa