Data modyfikacji:

Jak obudować basen stelażowy?

Zadbany ogród jest dumą właściciela. Warto zatem poświęcić czas nie tylko na pielęgnację kwiatów i krzewów, ale także estetykę małej architektury ogrodowej, w tym również przydomowej strefy kąpielowej. Jak obudować basen stelażowy i dlaczego warto to robić?
jak obudowac basen stelazowy

Ogrodowa strefa kąpielowa, czyli dlaczego warto obudować basen stelażowy

Ogrodowa strefa kąpielowa wśród właścicieli domów jednorodzinnych cieszy się wciąż rosnącą popularnością. Nie bez powodu. Takie rozwiązanie wyraźnie zwiększa komfort relaksu w domowym zaciszu, sprzyja organizacji klimatycznych garden party w gronie przyjaciół i bliskich oraz pozwala uporządkować przestrzeń zgodnie z bieżącymi trendami. W takiej aranżacji zdecydowanie nie ma miejsca na niedociągnięcia. Maskując elementy konstrukcyjne i instalacyjne basenu stelażowego, zadbasz nie tylko o spójność i atrakcyjność kompozycji. Uzyskana w ten sposób ogrodowa strefa kąpielowa stanie się główną ozdobą działki.

Modny i estetyczny efekt to nie jedyny powód, dla którego warto zdecydować się na obudowanie basenu na stelażu. Wśród argumentów „za” nie można nie wspomnieć o korzyściach ekonomicznych. Obudowa basenu stelażowego jest zdecydowanie tańsza niż budowa basenu murowanego. Co więcej, możesz wykonać ją samodzielnie.

Basen na stelażu – jaki wybrać?

Decydując się na aranżację strefy kąpielowej w ogrodzie, upewnij się, że dysponujesz wolnym miejscem. Chcąc mieć pewność, że efekt zaskoczy cię wyłącznie pozytywnie, zweryfikuj rozmiar basenu, a następnie – dodaj 0,5-1 m na konstrukcję obudowy i zdecyduj, w którym miejscu go zaaranżujesz. Pamiętaj, że strefa kąpielowa nie musi być osobnym tworem. Przeciwnie – może łączyć się z balkonem lub tarasem albo zaaranżowaną wcześniej altaną i miejscem na grilla. Jedno jest pewne – musi być proporcjonalnie, estetycznie i komfortowo.

Właściciele dużych ogrodów mogą pozwolić sobie strefę kąpielową nieznacznie oddaloną od posesji. Wówczas warto sięgnąć po okrągły basen na stelażu Bestway Steel Pro. W sytuacji, gdy chcesz, żeby prywatne kąpielisko pozostawało spójne z dotychczas zaaranżowaną przestrzenią, postaw na prostokątny model. Basen stelażowy, taki jak Intex, będzie precyzyjnie przylegał do ścian budynku, pozwalając ci uzyskać oczekiwane rezultaty. Idealny model znajdziesz na Ceneo.pl.

Bez względu na to, który wariant wybierzesz, basen na stelażu jest dostępny w kompletnym zestawie, obejmującym elementy niezbędne do montażu i późniejszego korzystania.

Jak obudować basen stelażowy w zaledwie kilku krokach?

Basen stelażowy bez obudowy jest nieatrakcyjny. Nie musisz jednak korzystać z usług fachowca, żeby to zmienić. Korzystając z poniższych wskazówek, zadbasz o estetyczne wykończenie konstrukcji, a w konsekwencji – o atrakcyjny wizerunek ogrodu. Jak obudować basen stelażowy w sześciu krokach?

Krok pierwszy. Przygotuj otwór, w którym częściowo znajdzie się basen stelażowy. Decydując o jego głębokości, kieruj się przede wszystkim własnymi preferencjami – im głębsza będzie niecka, tym niższa obudowa na powierzchni. Warto jednak zachować rozsądek i wbudować w ziemię zaledwie połowę basenu. Takie rozwiązanie ułatwi nie tylko korzystanie z niego, ale także konserwację i pielęgnację.

Pamiętaj, że niecka powinna być szersza i dłuższa niż wybrany basen. Co więcej, w odpowiednim miejscu (tam, gdzie znajdzie się zbiornik z pompą) powinna być również głębsza i łatwo dostępna (może znajdować się na przykład z boku basenu).

Krok drugi. Przygotowaną nieckę należy odpowiednio wykończyć. Otwór na zbiornik z pompą musi być zabezpieczony przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, a otwór na basen zaizolowany, wyłożony deskami lub dedykowanymi płytami i wypoziomowany.

Krok trzeci. Rozłóż basen stelażowy w przygotowanej niecce, korzystając z instrukcji producenta, dołączonej do opakowania. Krok czwarty. Czas na wykonanie solidnej podstawy pod obudowę basenu stelażowego. Żeby ta była stabilna i estetyczna, warto skorzystać z gotowych rozwiązań, jakimi są bloczki fundamentowe. Rozłóż je w równej odległości (najlepiej około 1,5 m) i bezpośrednio na nich oprzyj ramę stelaża. W kolejnym kroku dowiesz się, czym najlepiej ją obłożyć.

Krok piąty. Jak obudować basen stelażowy? Najlepiej – korzystając z zaimpregnowanego drewna, dobrym rozwiązaniem okażą się również deski tarasowe. Zanim jednak przybijesz je na całej przeznaczonej do tego powierzchni, zainstaluj pompę i grzałki. Pamiętaj, że dostęp do nich powinien być bezproblemowy (jeśli znajdą się pod powierzchnią ziemi, zadbaj o wygodne, otwierane drzwiczki), a one same – odpowiednio zabezpieczone.

Krok szósty. Zadbaj o estetykę basenu stelażowego i nadaj obudowie pożądany charakter. Deski możesz wykończyć na dowolny kolor, dopasowując całość do istniejącej już w ogrodzie aranżacji.

Obudowa basenu stelażowego – czy demontaż po sezonie to konieczność?

Niestety, klimat w Polsce uniemożliwia całoroczne korzystanie z ogrodowej strefy kąpielowej, a obudowany basen stelażowy po sezonie należy odpowiednio zabezpieczyć. Na szczęście demontaż nie będzie konieczny. Po sezonie zbiornik musisz częściowo opróżnić, a instalacji poświęcić szczególną uwagę. Pompę i grzałki należy odłączyć i odpowiednio zabezpieczyć. Konieczne będzie także zastosowane preparatów przeznaczonych do ochrony basenu w sezonie jesienno-zimowym. Pamiętaj, by z pracami nie czekać do pierwszych przymrozków i zadbaj o basen bezpośrednio po zakończeniu sezonu letniego.
Autor: Martyna Somak