Data publikacji:

Rodzaj taczki: jaką taczkę wybrać?

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią sezon na wzmożone prace ogrodowe oraz budowlane. Osoby posiadające ogródki przydomowe lub działki ogrodnicze rozpoczynają intensywne działania przygotowujące rośliny do wzrostu. Jednym z niezbędnych narzędzi w ogrodzie jest taczka. Jakie są rodzaje taczek i który typ taczki najbardziej odpowiada twoim potrzebom?

Przeczytaj również: Nowoczesny ogród: jak zaprojektować?

rodzaj taczki

Rodzaje taczek

Przyjrzyjmy się różnym rodzajom taczek: od klasycznej taczki jednokołowej, po okarę oraz wózki ogrodowe. Warto przeanalizować dokładne potrzeby oraz oczekiwania względem taczki, ponieważ jest to sprzęt, który służy latami. Dzięki taczce możemy przewozić materiały budowlane, przedmioty o nieregularnym kształcie, drzewka i inne rośliny, ziemię, donice i wiele, wiele innych. 

Klasyczna taczka jednokołowa 

Klasyczne taczki jednokołowe znajdziemy w różnych wymiarach. Popularne są taczki 85 l, ale spokojnie znajdziemy również takie o pojemności 100 l, a nawet powyżej. Podczas wyboru taczki warto przyjrzeć się rączkom taczki – ergonomiczny kształt rączek sprawi, że nawet wielogodzinna praca nie będzie straszna naszym dłoniom

Ważne jest także zamocowanie koła. Koło, które umieszczone jest w taczce za pomocą łożyska, ułatwia manewrowanie narzędziem. Zwróćmy również uwagę na opony. Wysoki profil opony ułatwia podjazd pod nierówności, na przykład pokonywanie krawężników, przejazd po kamieniach i podjazd pod inne krawędzie. Użytkownicy taczek ogrodowych wskazują na fakt, jak grubość opony wpływa na komfort użytkowania narzędzia, jakim jest taczka. Grubość opony ma to do siebie, że im opona jest grubsza, tym może poszczycić się większą wytrzymałością i odpornością. 

Opony mogą być pełne albo dętkowe (pompowane). Pełne koła zalane są gumą bądź innym materiałem. Uniemożliwia to przebicie opony. Dętkowe opony należy pompować pompką klasyczną albo powietrzem z kompresora. Należy wówczas zadbać o prawidłowe ciśnienie w oponach. W tym celu należy stosować się do informacji odnośnie zalecanego ciśnienia, umieszczonej przez producenta opon na oponie. 

Klasyczne taczki jednokołowe mogą również posiadać stopkę z przodu. Zdecydowanie ten element ułatwia pracę. Umiejscowienie stopki w taczce umożliwia zatrzymanie narzędzia w pożądanym miejscu. Ułatwia ona również wysypanie materiału z taczki. Wówczas koło się nie obraca, co ułatwia zachowanie stabilności.

Najlepiej, gdy taczka wykonana jest z ocynkowanej blachy. Taczki z ocynkowanego materiału są odporne na korozję oraz działanie negatywnych czynników atmosferycznych.

Taczka dwukołowa – okara

Zdarza się, że pytanie o rodzaj taczki pojawia się w szaradzie bądź krzyżówce jako hasło. Mowa oczywiście o dwukołowej taczce, nazywanej inaczej okarą. Okara jest szczególnie przydatna podczas pracy w trudnym terenie oraz podczas przewożenia ciężkiego ładunku. 

Należy pamiętać, że taczka dwukołowa nie wykazuje się taką zwinnością i zwrotnością, jak jej jednokołowa odpowiedniczka. Przez posiadanie dwóch kół opór toczenia jest większy, co może utrudniać nieco manewrowanie tym narzędziem. Okara natomiast świetnie się sprawdzi podczas przewożenia ciężkich rzeczy. 

Taczka akumulatorowa

Ciekawym rozwiązaniem podczas prac ogrodowych i budowlanych jest taczka akumulatorowa. Ta elektryczna taczka posiada zamontowany silnik w przednim kole. Posiada ona z reguły dwa akumulatory. Użycie taczki akumulatorowej ułatwia transport szczególnie ciężkich materiałów oraz ułatwia ich rozładunek. Posiada ona dwa biegi przednie, a także bieg wsteczny. Posiadanie taczki z napędem zdecydowanie usprawnia prace ogrodowo-budowlane. Napęd ułatwia jazdę maszyną w przypadku wysokiego podjazdu czy trudnej nawierzchni.

Taczka spalinowa

Kolejny typ taczki to taczka spalinowa. Może kojarzyć się ona z miniwywrotką. I nie są to skojarzenia chybione – tak samo jak wywrotka, taczka spalinowa posiada pojemnik na materiał, który opróżniamy poprzez jego przechylenie. Niektóre modele taczek spalinowych posiadają nawet napęd 4x4, umożliwiający pracę w praktycznie każdych warunkach. Takiemu sprzętowi niestraszne są grząskie podjazdy czy nierówne podłoże. Modele taczek spalinowych różnią się od siebie również tym, że niektóre z nich posiadają koła, a inne zaopatrzone zostały w gąsienice.

Inny rodzaj taczki – wózek ogrodowy

Przydatnym urządzeniem ręcznym podczas prac ogrodowych może okazać się wózek ogrodowy. Posiada on rączkę umieszczoną na końcu wysięgnika, skrętne przednie koła oraz misę transportową. Warto sprawdzić, czy wózek ogrodowy, na który chcemy się zdecydować, posiada koła na łożyskach. Dzięki wózkowi ogrodowemu ułatwimy sobie przewóz lekkich materiałów, takich jak liście, gałęzie czy siano. W przypadku magazynowania wózka ogrodowego w okresie zimowym, istnieje możliwość złożenia wózka ogrodowego, co ułatwia jego przechowywanie.

Które taczki są najlepsze?

Jak widać, dostępne są różne rodzaje taczek. W obliczu zbliżającego się czasu zintensyfikowanych działań ogrodowych i budowlanych, warto wziąć pod uwagę wady i zalety przedstawionych rozwiązań i zakupić sprzęt odpowiedni do naszych potrzeb, ukształtowania terenu i rodzaju przewożonych materiałów. Dzięki wyborowi odpowiedniego rodzaju taczki, nasza praca będzie usprawniona, a wykonywane działania staną się przyjemnością. 

Zdjęcie: LightFieldStudios/Envato Elements