Data publikacji:

Boczne lusterka do samochodu. Na co zwrócić uwagę przy wymianie?

Zdarza się, że boczne lusterko przy samochodzie zarysuje się albo zmatowieje. Lusterko często obrywa również podczas drobnych stłuczek czy nieprawidłowego parkowania. W jaki sposób należy wymienić lusterka boczne? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru lusterek bocznych do samochodu? Sprawdźmy!
boczne lusterka

Lusterka boczne – jakie lusterka boczne wybrać?

Przed wymianą lusterek bocznych warto zapoznać się z ich rodzajami. Wówczas zyskasz wiedzę, na co warto zwrócić uwagę podczas takiej wymiany, i będziesz mógł dobrać lusterka boczne do swoich potrzeb.
 • Elektrochromatyczne lusterka – są to lusterka ze zdolnością zmiennego pochłaniania światła. Są one szczególnie przydatne, gdy samochód mijający cię lub jadący za tobą posiada szczególnie oślepiające, intensywne światła. Lusterka boczne elektrochromatyczne posiadają czujniki, dzięki którym dostosowują ilość pochłanianego światła. W efekcie światła innych pojazdów odbijające się w lusterku nie będą dla kierowcy zbyt intensywne.
 • Fotochromatyczne lusterka – dają one ten sam efekt, co lusterka elektrochromatyczne. Różnica między nimi jest taka, że fotochromatyczne lusterka boczne nie posiadają czujników. W jaki sposób w takim razie lusterko „wie”, że powinno się rozjaśnić bądź przyciemnić? Otóż warstwa lustra pokryta jest specjalną substancją chemiczną, która posiada właściwości pochłaniające nadmierną ilość światła. Oba te rodzaje lusterek (lusterka boczne elektrochromatyczne i fotochromatyczne) wpływają na poprawę bezpieczeństwa podczas kierowania pojazdem. Kiedyś luksus, a dziś praktyczne uzupełnienie wielu modeli samochodów.
 • Podgrzewane lusterka boczne – niesamowitą zaletą podgrzewanych lusterek bocznych jest ograniczenie parowania lusterek. Zaparowane lusterka znacznie ograniczają widoczność, a często nawet całkowicie uniemożliwiają skorzystanie z lusterka. Zdarza się, że kierowca zapomina o przetarciu lusterek, lusterka ponownie parują bądź powstają na nich smugi po ręcznym przetarciu. Podgrzewane lusterka boczne eliminują te problemy.
 • Lusterka boczne z sygnalizacją martwego pola – takie lusterka posiadają czujnik, który reaguje na przebywanie pojazdu w martwym polu. Gdy zaistnieje taka sytuacja, wówczas na lusterku zapali się na moment dioda. Takie lusterka boczne ostrzegają kierowcę i pomagają zachować czujność podczas codziennej jazdy.

A jakie lusterka boczne przydają się podczas jazdy z przyczepą?

W przypadku lusterek bocznych odpowiednich do jazdy z przyczepką warto skorzystać ze specjalnych nakładek. Niekiedy przyczepa jest szersza od samochodu i żeby móc skorzystać z lusterek bocznych, należy poszerzyć pole widzenia. Zrobisz to właśnie dzięki nakładkom na lusterka boczne. Pamiętaj, aby dokładnie zamontować nakładki z dodatkowymi lustrami. Jeśli używasz różnych przyczep, za każdym razem upewnij się, że lusterka boczne ustawione są prawidłowo.

Jak przykleić lusterko boczne w samochodzie?

Wymiana całego wkładu (tafli lustra zamontowanej na podstawce) jest łatwiejsza od wymiany samej tafli lustra. W przypadku wymiany wkładu do lusterka bocznego schemat wymiany jest dość prosty:
 1. Zabezpiecz dłonie poprzez założenie rękawiczek.
 2. Podważ krawędź lusterka.
 3. Zdemontuj lusterko – wyciągnij je, uważając na zatrzaski, odczep przewody.
 4. Zamocuj lusterko z podstawką – podłącz przewody i delikatnie wciśnij podstawkę lusterka.
Gdy chcesz przykleić samą taflę lusterka, sprawa wygląda nieco bardziej skomplikowanie:
 1. Zabezpiecz dłonie poprzez założenie rękawiczek.
 2. Zdemontuj uszkodzoną taflę lusterka poprzez oddzielenie go od podstawki. Spróbuj użyć noża to tapet bądź podobnego narzędzia. Jeśli klej nie puszcza, możesz spróbować rozpuszczenia kleju (np. używając ciepłego strumienia suszarki albo opalarki – jednak to ryzykowna metoda!).
 3. Uważaj, by nie uszkodzić, nie stopić, nie zdeformować podstawki od lusterka.
 4. Starannie przyklej nowe lusterko. Czym przykleić lusterko boczne w samochodzie? Zastosuj specjalny klej mocujący do lusterek samochodowych. Następnie przytrzymaj lusterko, by było ono solidnie zamontowane.

Lusterka boczne – czy są niezastąpione?

Według obecnych wymogów, w przypadku samochodu osobowego lusterko boczne jest konieczne po stronie kierowcy (z lewej strony pojazdu). Jazda bez lusterka ze strony kierowcy jest niebezpieczna i stanowczo zakazana. Samochód osobowy musi być wyposażony również w lusterko wewnętrzne, a w przypadku samochodu ciągnącego przyczepkę wymagane są dwa lusterka boczne (z lewej i prawej strony).
Pamiętaj również, że jeżeli policjant uzna, że lusterko wewnętrzne nie zapewnia dostatecznej widoczności do tyłu, wówczas również powinieneś posiadać oba lusterka boczne w przypadku samochodu osobowego. Wtedy brak lusterka po prawej stronie (ze strony pasażera) może zostać uznany za niezapewnienie warunków do bezpiecznej jazdy.
Niektóre azjatyckie marki samochodów umieszczają w swoich projektach lusterka na masce. W takim przypadku kierowca nie musi się rozglądać na boki i odrywać wzroku. W Polsce jednak nie jest to dopuszczalne rozwiązanie, choć kto wie, co przyniesie przyszłość.
W wielu nowych modelach samochodów są zamontowane kamery z tyłu samochodu, które włączają się podczas wrzucenia biegu wstecznego. Kamery te widzą obraz w podczerwieni i przekazują obraz bezpośrednio na monitor wbudowany w kokpit samochodu. Jest to nieoceniona pomoc przy słabej widoczności – np. we mgle czy podczas deszczu. Bardzo możliwe, że kamery te powoli zaczną wypierać tradycyjne lusterka boczne. Obecnie jednak lusterka boczne to mus, więc warto zadbać o ten element samochodu.
Zdjęcie: Envato Elements