Data modyfikacji:

Nowoczesny ogród: jak zaprojektować?

Nowoczesny ogród to minimalistyczna i elegancka przestrzeń, która rządzi się swoimi prawami. Jeśli marzy ci się wystylizowanie działki zgodniej z obecnymi trendami, zobacz, jakie rośliny wybrać do nowoczesnego ogrodu, jak wykończyć ścieżki i dobrać pozostałe elementy wystroju.

nowoczesny ogród

Jak urządzić nowoczesny ogród?

W aranżacji nowoczesnych ogrodów przede wszystkim dominuje minimalizm. W aranżacjach tego typu nie znajdziemy bogactwa kolorowych roślin, jak chociażby na działkach stylizowanych na romantyczne czy angielskie. W nowoczesnych ogrodach dominują jednobarwne rośliny, które często wyróżniają się ciekawą formą, proste rozwiązania architektoniczne oraz geometryczne formy. To wszystko sprawia, że przestrzeń wokół domu ma być miejscem sprzyjającym odpoczynkowi, które jednocześnie prezentuje się szalenie elegancko i nie wymaga ogromu prac pielęgnacyjnych. Sprawdź nasze pomysły na ogród w nowoczesnym stylu.

Jakie rośliny w nowoczesnym ogrodzie? Aranżacje

To najważniejszy element układanki. Jak ustaliliśmy na wstępie, minimalizm w stylizacji nowoczesnego ogrodu znajduje odzwierciedlenie również w doborze roślin.

Nowoczesny ogród z trawami

Trawy ozdobne to bardzo atrakcyjne rośliny, które szczególnie dobrze prezentują się sadzone w większych skupiskach, składających się z różnych gatunków. Co więcej, trawy ozdobne są bardzo łatwe w pielęgnacji i wiele gatunków prezentuje się dekoracyjnie również w zimie.

A jakby tego było mało, dekoracyjne źdźbła efektownie poruszają się na wietrze, wydając przy tym przyjemny szum. Rośliny tego typu świetnie wpisują się zatem w ideę nowoczesnego ogrodu. W zasadzie różnorodność odmian jest tak duża, że można postawić na same rośliny tego typu – nowoczesny ogród z trawami będzie prezentować się elegancko, a rozkład roślin może stworzyć naprawdę zróżnicowaną kompozycję.

Przeczytaj także: Jakie rośliny na skalniak? Popularne rośliny skalne

Rośliny formowane

W stylizacjach nowoczesnych ogrodów bardzo często można zobaczyć efektownie przycięte drzewka czy krzewy ozdobne. Tzw. rośliny formowane to z reguły odmiany bardzo wytrzymałe i odporne na cięcie, dzięki czemu można je formować w naprawdę fantazyjny sposób, nadając im np. kształt kuli, stożka czy kolumny. W tej roli najlepiej sprawdzają się cisy, bukszpany oraz żywotniki.

Rośliny kwitnące w nowoczesnym ogrodzie przed lub za domem

Barwne rośliny są rzadziej wykorzystywanym elementem aranżacji ogrodowej w nowoczesnym wydaniu. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie stylizacji działki bez kwiatów kwitnących, postaw na jednobarwne kompozycje. W ten sposób łatwo utrzymasz minimalistyczny charakter nowoczesnego ogrodu.

Pnącza do nowoczesnego ogrodu

Rośliny pnące dają wyjątkowy efekt dekoracyjny. Ich pędy poprowadzone na płocie, pergoli czy przy zadaszeniu tarasu dodatkowo sprawią, że aranżacja nowoczesnego ogrodu nabierze nieco egzotycznej estetyki. Do najpopularniejszych pnączy ogrodowych należą dekoracyjna glicynia, rdestówka Auberta, winobluszcz oraz bluszcz pospolity.

Nowoczesny ogród to zadbana trawa

W nowoczesnym ogrodzie bardzo ważnym elementem jest również trawnik. Z reguły zajmuje znaczną część powierzchni działki – idealnie wypielęgnowana zielona murawa dobrze wpisuje się w minimalistyczne założenia aranżacyjne, jakie przyświecają nowoczesnym stylizacjom. Trawnik powinien być dość rozległy i otoczony rabatami z roślinami ozdobnymi.

Architektura w nowoczesnym ogrodzie

Elementy architektury ogrodowej w nowoczesnym wydaniu najczęściej mają nieskomplikowane wzornictwo i geometryczne formy. Wśród materiałów wykończeniowych dominuje beton, kamień oraz drewno, co pozwala na uzyskanie eleganckiego i minimalistycznego wrażenia.

Taras w nowoczesnym ogrodzie

Z reguły jest wykończony deskami kompozytowymi lub drewnianymi albo betonem czy kamieniem. Tak wykończona powierzchnia dobrze komponuje się z nowoczesnymi bryłami budynków. Jak zabudować taras? Świetnym pomysłem jest zwieńczenie tarasu pergolą – drewniana konstrukcja prezentuje się efektownie i zapewnia zacienienie oraz poczucie prywatności na zewnętrznym salonie.

Ścieżki ogrodowe

Najczęściej wykonane są z płyt betonowych lub minimalistycznej kostki. Ten pierwszy materiał szczególnie efektownie prezentuje się w zestawieniu z drobnym, białym żwirem, który kontrastuje z zielenią ogrodu i jednocześnie podkreśla płyty chodnikowe. Bieg ścieżek w nowoczesnym ogrodzie jest z reguły prosty, chodniki nie wiją się przez działkę, a tworzą regularne linie.

Do wykonania ścieżek ogrodowych w nowoczesnych aranżacjach stosuje się także drewno. Ciekawym pomysłem mogą być ścieżki w formie drewnianego pomostu. Naturalny materiał dobrze komponuje się z zielenią, ale niestety nie jest tak trwały jak kamień czy beton. Drewno wymaga co sezonowej konserwacji, dzięki której zostanie uodpornione na działanie korozji biologicznej oraz niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Donice i gazony w nowoczesnym ogrodzie

To kolejny ważny element układanki, która składa się na aranżację nowoczesnego ogrodu. Duże i okazałe donice na rośliny ozdobne wykorzystuje się do urozmaicenia stylizacji tarasu czy strefy wejściowej do domu, ale równie efektownie wyglądają przy ścieżkach na działce.

Idealnie sprawdzają się donice betonowe – są ciężkie i wytrzymałe, dlatego nie przewrócą ich silne podmuchy wiatru, co mogłoby zaszkodzić roślinom i przede wszystkim nie straszna im niepogoda. Ciekawą alternatywą mogą być kamienne gazony, które dodatkowo świetnie sprawdzają się podczas kształtowania krajobrazu działki, np. w roli murków oporowych.

Jakie meble ogrodowe?

Podobnie jak inne elementy wystroju, tak też meble w nowoczesnych aranżacjach mają nieskomplikowaną formę. Wyróżniają się za to funkcjonalnością i przede wszystkim wygodą. Jakie meble ogrodowe pasują do nowoczesnego ogrodu? Na tarasie powinny się znaleźć nie tylko tradycyjne krzesła i stół, ale też zestaw wypoczynkowy. Fotele i sofa z miękkimi poduszkami oraz stolik kawowy będą idealnym miejscem do relaksu w ciepłe dni. Dobrym uzupełnieniem są modne leżanki, fotele wiszące i hamaki.

W nowoczesne trendy dobrze wpisuje się technorattan, do złudzenia przypominający naturalny materiał, jednak wyróżniający się dużą odpornością na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych. W nowoczesnym ogrodzie idealnym rozwiązaniem będą także drewniane meble.