Data modyfikacji:

Czym i jak zabudować taras?

Z tarasu możesz skorzystać nie tylko wtedy, gdy jest piękna pogoda, a temperatura za oknem zapewnia choć minimum komfortu termicznego. Dzięki zabudowie tarasu osłonisz się przed deszczem i wiatrem, dzięki czemu posłuży ci nawet jesienią czy zimą. Zobacz, jak zabudować taras.

taras

Jak tanio zabudować taras?

Aby osłonić się przed wiatrem lub wzrokiem wścibskich sąsiadów, nie musisz wydawać wielu pieniędzy. Najtańszy sposób na to, jak zabudować taras, są panele płotu tarasowego. W Internecie kupisz je znacznie taniej niż w popularnych sklepach budowlanych, a dodatkowo zamówisz wprost do własnego domu.

Drewniane płoty dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach, więc z pewnością uda ci się dobrać elementy do stylistyki domu czy ogrodu. Najtańsze są płoty tymczasowe, które wymagają pomalowania i zabezpieczenia przed deszczem.

Innym tanim sposobem na to, jak osłonić taras, jest wykorzystanie zwijanych mat. Dostępne są na metry, więc bez trudu zamówisz wystarczającą ilość. Można nimi zabezpieczyć ogrodzenie, drewnianą pergolę lub balustradę tarasu. Z podobnego rozwiązania skorzystasz do osłonięcia balkonu. Choć maty osłaniające nie należą do najpiękniejszych, pewnie wykonują swoje zadanie.

Nie masz ochoty na rozwijanie mat lub montaż płotu i zależy ci na osłonie, którą można w prosty sposób zdemontować? Wykorzystaj najprostszy pawilon ogrodowy! Jego rozkładanie trwa dosłownie chwilę i nie wymaga przygotowywania podłoża. Składany pawilon ogrodowy możesz także przenieść w inne miejsca ogrodu, np. w czasie imprezy przy ognisku.

Jak osłonić taras? Nowoczesnymi pergolami

Jeśli dysponujesz większym budżetem i zależy ci na bardziej estetycznym efekcie, wybierz nowoczesne drewniane pergole. Drewniana zabudowa tarasu z poziomych lub pionowych desek wygląda naprawdę dobrze i przywodzi na myśl luksusowe kurorty nadmorskie.

Możesz skorzystać z gotowych konstrukcji do samodzielnego złożenia lub przygotować własną aranżację tarasu. Drewniana pergola to także idealna podpora dla winorośli lub innych pnączy.

Markiza tarasowa

Wiele mieszkań deweloperskich ulokowanych na parterze ma dostęp do niewielkiego ogródka z tarasem. W takim przypadku warto osłonić taras nie tylko od boku, ale i od góry, nad mieszkaniem znajdują się bowiem balkony sąsiadów. Jak osłonić taras od sąsiadów?

W tej roli świetnie sprawdzi się rozsuwana markiza tarasowa, która przy okazji osłoni taras przed słońcem i deszczem. Przed jej zakupem warto się jednak upewnić, że wspólnota mieszkaniowa zezwala na takie rozwiązania.

Zielona osłona

Innym sposobem na zabudowę tarasu jest wykorzystanie drzew i krzewów. Ten rodzaj zabudowy ma też tę zaletę, że świetnie wkomponuje się w naturalną stylistykę ogrodu. Do roślinnej zabudowy możesz wykorzystać np. tuje, pnącza, żywopłot, słoneczniki, dalie czy astry nowoangielskie. Taki zielony parawan świetnie osłania przed wiatrem i wścibskim wzrokiem, a dodatkowo cieszy oko.

Jak zabudować taras w systemie bezramowym?

Decydując się na pełną zabudowę tarasu, warto skorzystać z profesjonalnych rozwiązań. Jedną z popularniejszych form jest zabudowa w systemie bezramowym. Choć ma drewniany lub aluminiowy szkielet, poszczególne tafle szkła są wyposażone w ramki. Dzięki temu do tarasu dostaje się więcej światła, a niewielkie szczeliny dbają o przewiew tarasu.

Najlepszym rozwiązaniem jest wybór takiego systemu, który umożliwia szybkie zamykanie i otwieranie tarasu na ogród. Mogą do tego służyć szerokie drzwi szklane lub człony przesuwane na szynach.

Zabudowa tarasu w systemie ramowym

W systemie ramowym zabudowa tarasu jest bardziej szczelna, dzięki czemu można uzyskać lepszą izolację termiczną. To przydatne np. zimą, by przekształcić taras w swego rodzaju ogród zimowy.

Po dodaniu źródła ogrzewania z dodatkowej powierzchni tarasowej skorzystasz nawet przy niskich temperaturach. Takie rozwiązanie doskonale spisze się na tarasach z przepięknym widokiem, np. nad morzem lub w górach.

System całoszklany

Rozwinięciem powyższych zabudów tarasu jest system całoszklany. Jak zabudować taras tą metodą? Nie ma ona żadnego szkieletu ani ram, a szklane panele pełnią jednocześnie funkcję konstrukcyjną. Choć w ten sposób zabudowuje się głównie niewielkie tarasy, efekt jest znakomity. Z wnętrza mieszkania przejrzyste szyby mogą być wręcz niewidoczne, więc nie wywołują klaustrofobicznego efektu.

Jak dogrzać zabudowany taras?

Późną jesienią lub zimą samo osłonięcie tarasu nie wystarczy. Aby korzystać z niego w pełni komfortowo, warto wykorzystać dodatkowe ogrzewanie. W tarasach z kamienną posadzką można użyć kominka tarasowego. Niektóre wersje posłużą nawet jako grill ogrodowy lub piec kuchenny. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba zadbać o odpowiednią wentylację tarasu oraz wykorzystanie niepalnych mebli i elementów konstrukcyjnych.

Znacznie bardziej przystępnym i tanim sposobem na ogrzewanie tarasu jest zakup promiennika gazowego lub parasola grzewczego. Wykorzystują one gaz z butli 11 kg lub 2,5 kg. Parasole gazowe powszechnie stosowane są m.in. w ogródkach kawiarnianych oraz restauracyjnych. Zasięg grzewczy promiennika gazowego wynosi ok. 5-9 metrów, więc jedno urządzenie jest w stanie ogrzać nawet sporej wielkości taras.

Jeżeli nie masz ochoty zawracać sobie głowy drewnem kominkowym lub wymianą butli gazowych, skorzystaj z promienników elektrycznych. Wystarczy zamontować kilka niewielkich promienników, np. tuż przy suficie, by uzyskać doskonały komfort cieplny.

Zaletą promienników elektrycznych jest fakt, że nie oddają one ciepła do powietrza przez konwekcję, a nagrzewają przedmioty i osoby znajdujące się naprzeciwko. Wystarczy więc skierować je w stronę mebli grodowych, na których przebywają domownicy, by było ciepło i przyjemnie.

Autor: Szymon Sonik