Data publikacji:

Co odstrasza chrabąszcze?

Chrabąszcze to owady, które najczęściej można zobaczyć wiosną lub latem. Trudno ich nie rozpoznać, gdyż mają bardzo charakterystyczny wygląd. Niestety są to duże szkodniki, które mogą dokonać prawdziwych zniszczeń w uprawach. Jak więc z nimi walczyć i co odstrasza chrabąszcze?
chrabąszcz

Jak wygląda chrabąszcz?

Chrabąszcz jest dużym owadem, który osiąga rozmiary od 20 do 30 mm. Ma czarne ciało, na którym znajduje się charakterystyczna brązowa pokrywa oraz pierwsza para czułek. Także larwy tego owada są stosunkowo duże.

Posiadają charakterystyczny kremowy kolor i żółtawą głowę. Wyginają się w kształt litery S, a ich wielkość może wynosić nawet 6 cm. Żerują na głębokości do 30 cm w ziemi. Warto też wiedzieć, że młode larwy żerują w ściółce. Dopiero w drugim roku życia zaczynają żerować na korzeniach.

Przeczytaj także, co odstrasza meszki

Co jedzą chrabąszcze?

Na samym początku, gdy larwy są bardzo młode, spożywają resztki roślin. W drugim roku zaczynają żerowanie na korzeniach roślin, jednak nie sieją jeszcze takiego spustoszenia w uprawach. Najbardziej żarłoczne są w trzecim roku życia, kiedy to niszczą warzywa korzeniowe.

Ich działalność powoduje więdnięcie wielu grup roślin, a nawet usychanie krzewów czy drzew. Spożywają korę drzew oraz pyłek, a także wypijają sok z drzew, przez co uważane są za duże szkodniki, ponadto wygryzają także zatokowe dziury na brzegach liści lub kwiatów.

Sprawdź, co zrobić, gdy pojawią się pluskwy w domu

Czy chrabąszcze są groźne? 

Czy chrabąszcze gryzą i czy są groźne? Wiele osób zastanawia się nad odpowiedzią na te pytanie. Mają one charakterystyczny aparat gębowy, dzięki któremu mogą gryźć. Jednak służy im on najczęściej do gryzienia korzeni czy liści, natomiast nie atakują ludzi. Jeżeli jednak człowiek stanie na ich drodze i będą czuły się zagrożone, to spróbują ugryźć, jednak nie będzie to w żaden sposób odczuwalne. Może co najwyżej pojawić się lekkie łaskotanie bądź szczypanie, natomiast nie dojdzie do przebicia skóry.

Chrabąszcz w domu. Co odstrasza chrabąszcze?

Jest wiele sposobów, jak pozbyć się chrabąszczy. Jeżeli pojawią się w domu, to najlepiej zastosować pułapki. Jeżeli jednak zaczną atakować wasze uprawy, to można podjąć bardziej radykalne działania. Pamiętajcie, że dorosłe chrabąszcze nie powodują tak dużych zniszczeń jak larwy, natomiast zwalcza się je po to, aby nie złożyły jaj.

Dorosłe chrabąszcze należy strząsać z drzew na rozłożone wcześniej płachty. Pamiętajcie jednak, że należy to robić wcześnie rano, gdyż wtedy te owady są odrętwiałe. Można również zastosować chemiczną ochronę, polegającą na opryskiwaniu insektycydami.

Zdecydowanie trudniejsza jest walka z pędrakami. W tym przypadku można przekopywać działkę, używając szpadla czy glebogryzarki, i w ten sposób pozbyć się dużej grupy larw. Naturalnym wrogiem larw jest też kret czy ptaki, które chętnie je pożerają.

Warto też wiedzieć, że jeżeli w waszym ogrodzie jest bardzo duże nasilenie pędraków, to skuteczna w walce z nimi może być gryka. Zatem siew wydaje się niezbędny. Roślina wydziela charakterystyczne substancje, które nie tylko odstraszają pędraki, ale też je niszczą.

Zastosowanie mają również liczne środki chemiczne, przy czym trzeba pamiętać, aby zastosować odpowiednią ilość środka, by dodatkowo nie zlikwidować owadów, które są pożyteczne.

Jak zwalczyć chrabąszcza na trawniku?

Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna. Wystarczy regularnie grabić, eliminując tzw. filc. Dodatkowo powinno się napowietrzać trawnik, używając wertykulatora. Bardzo dobrze sprawdza się zabieg aeracji trawnika. Pędraki chętnie żerują na chwastach, dlatego trzeba je regularnie usuwać.

Nie bez znaczenia jest podlewanie darni, co także może zapewnić dobry efekt. Skuteczne są oczywiście środki chemiczne, którymi należy opryskiwać całą powierzchnię trawnika. W walce z pędrakami sprzymierzeńcami ludzi są ptaki i krety, a nawet nicienie. Te ostatnie wnikają w ciało pędraków, a po trzech tygodniach doprowadzają do ich likwidacji, gdyż rozmnażają się w zaatakowanej larwie.

Autor: Justyna Kolorz