Data publikacji:

Oprysk z drożdży na pomidory. Jakie ma działanie i kiedy go stosować?

Bezpieczny, ekologiczny, łatwo dostępny – nawóz z drożdży. Sprawdza się m.in. w uprawie pomidorów. Jak przygotować oprysk z drożdży na pomidory? Sprawdzamy.
pomidory
Drożdży w ogrodzie do pielęgnacji roślin używały już nasze prababcie. Drożdże są tanie, ekologiczne i łatwo dostępne. Drożdże to także alternatywa dla chemicznych środków ochronnych. W prosty sposób można z nich przygotować nawóz, a także roztwór do oprysku np. pomidorów, ogórków czy truskawek. Oprysk z drożdży zapewnia roślinom ochronę przed chorobami, bujny wzrost, silne korzenie i zdrowe owoce. Oprysk stosowany jest na pomidory, a także ogórki i truskawki w celu ochrony przed zarazą ziemniaczaną, mączniakiem lub szarą pleśnią. Nie ma przeciwwskazań, żeby stosować oprysk także na inne rośliny w ogrodzie. Drożdże piekarskie są doskonałym nawozem – bogate są w cenne substancje, np. węglowodany, witaminy z grupy B, żelazo i aminokwasy.

Jak drożdże działają na rośliny?

Podlewanie roztworem z drożdży powoduje, że zasiedlają one korzenie roślin i chronią je przed atakami szkodliwych mikroorganizmów żyjących w glebie. Wspaniale stymulują rozwój korzeni, a także przyspieszają wzrost roślin, sprawiając, że rosną one bardzo bujnie. Podobnie działa rozpylenie drożdży na roślinę – sprawia, że drożdże zasiedlają również liście, wypierając szkodliwe mikroorganizmy, które odpowiadają za choroby i tworzą naturalną barierę, która chroni roślinę przed grzybami chorobowymi. Drożdże także są grzybami, ale nie są szkodliwe dla roślin uprawnych. Gdy za sprawą oprysku pojawiają się na roślinie już zainfekowanej chorobą, konkurują z grzybami o miejsce i substancje odżywcze, potrzebne grzybom chorobotwórczym do rozwoju. Drożdże stymulują też odporność roślin. Dlatego grzyby chorobotwórcze nie znajdują przyjaznego środowiska i pożywienia, i nie mogą się namnażać.

Jak przygotować oprysk z drożdży na pomidory?

Jest kilka sposobów przygotowania oprysku z drożdży.
• Możesz po prostu rozkruszyć kostkę drożdży w wiadrze i zalać ciepłą wodą, odstawić na godzinę. Po tym czasie roztwór będzie gotowy do podlewania lub pryskania. Zalecane proporcje to 1 kostka (100 gram) drożdży na 10 litrów wody.
• Do mniejszej powierzchni oprysku stosuj 1/4 kostki drożdży rozpuszczonych w odrobinie ciepłej wody. Należy rozmieszać je bardzo dokładnie i połączyć z 2 litrami wody. Pryskać na liście. Pomidory można też podlewać roztworem z drożdży. Woda do mieszanki – zarówno do oprysku, jak i do podlewania – nie musi być czysta, a nawet lepsza będzie deszczówka czy ta z gotowania warzyw – nie będzie zawierała chloru, a bogata będzie w różne składniki odżywcze.
• Możesz też przygotować oprysk z drożdży z mlekiem. Mleko tworzy ochronną warstwę na liściach i pędach, dzięki czemu utrudnia rozwój infekcji. Do oprysku potrzebne będzie 100 gram drożdży, które rozpuścisz w 0,5 litra tłustego mleka. Roztwór ten rozcieńcz w 10 litrach wody. Można też dodać łyżkę szarego mydła w płynie, aby oprysk lepiej trzymał się na liściach. Preparatem pryskaj pomidory od góry do dołu, spryskuj zarówno wierzch, jak i spód liści. Zabieg powtarzaj raz w tygodniu.

Kiedy stosować oprysk z drożdży na pomidory?

Drożdżami rozpuszczonymi w wodzie najlepiej nawozić rośliny wiosną i późnym latem. Niesfermentowany roztwór drożdży wykorzystać można, żeby przyspieszyć kompostowanie. Nawóz z drożdży bardzo dobrze wpływa na sadzonki, dlatego warto nim podlewać rozsady pomidorów.
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.