Data publikacji:

Ogrodzenie panelowe: jak zrobić? Jakie są rodzaje?

Ogrodzenie panelowe to bardzo szybki i wygodny sposób na montaż ładnego oraz funkcjonalnego płotu. Element ten pełni głównie funkcję reprezentacyjną. Właśnie dlatego coraz częściej można znaleźć takie ogrodzenia zarówno w budownictwie jednorodzinnym, dookoła osiedli, obiektów użyteczności publicznej, jak i różnego typu przedsiębiorstw. To od wyboru ogrodzenia panelowego zależeć będzie pierwsze wrażenie gości odwiedzających dany obiekt. Nie warto więc zaniedbywać tego elementu, ale wykorzystać go do takiej aranżacji otoczenia, żeby nabrał stylu i elegancji.
ogrodzenie panelowe

Ogrodzenie panelowe: jak zrobić? Jakie są rodzaje?

Ogrodzenia panelowe można podzielić na 6 podstawowych rodzajów – murowane, metalowe, drewniane, kompozytowe, gabionowe oraz betonowe. Pierwszy z rodzajów wyróżnia się trwałością, solidnością i dużą atrakcyjnością, ale jego wykonanie wymaga zwykle sporo pracy. Część kompozycji przybiera postać litego muru oddzielającego domowników od świata zewnętrznego. Większość użytkowników wybiera jednak ogrodzenie mieszane składające się z murowanych słupków i ażurowych przęseł z drewna lub metalu. Często są wykonane z popularnych cegieł klinkierowych, betonowych bloczków czy naturalnego kamienia. 

Rodzaje ogrodzeń panelowych

Ogrodzenie panelowe metalowe charakteryzuje się natomiast dużą niezawodnością i wszechobecnością. Z metalu można wykonać całe ogrodzenie, same przęsła lub słupki. Z uwagi na swój charakter, nadaje się do budowy nowoczesnych ogrodzeń panelowych. W tej grupie wyróżnia się:
ogrodzenia gotowe z prefabrykowanych elementów,
• ogrodzenia kute,
• ogrodzenia z siatki. Bardzo często tego typu elementy są częścią konstrukcji z niskiego murka czy murowanych słupków. Szczególną popularnością cieszą się takie produkty jak Vidaxl ogrodzenie panelowe czy też ogrodzenie panelowe Pervoi.
Dużą zaletą płotów drewnianych jest ich łatwość w obróbce i możliwość samodzielnej konserwacji oraz napraw. W przypadku ogrodzeń drewnianych królują:
• gotowe przęsła drewniane ,np. Vidaxl płot ogrodowy z drewna sosnowego,
• płoty lamelowe – wysokie panele drewniane o funkcji dekoracyjnej,
• tradycyjne płoty ze sztachet.
Płoty kompozytowe to natomiast nowoczesne ogrodzenie panelowe, które stanowi alternatywę dla drewnianych rozwiązań. Wyróżniają się wieloma właściwościami tłumiącymi hałas i są tzw. ekranami akustycznymi. Sprawdzają się do odgrodzenia posesji od ruchliwej ulicy oraz sąsiadów. Klienci doceniają szczególnie ogrodzenie panelowe Vidaxl Szare oraz ogrodzenie panelowe Vidaxl WPC. Każda z wymienionych propozycji ogrodzenia panelowego nie wymaga regularnej konserwacji w postaci olejowania i innych skomplikowanych czynności.

Ogrodzenie panelowe krok po kroku

Pomimo faktu, że płoty panelowe nie wymagają skomplikowanych czynności montażowych, to wielu inwestorów zadaje sobie pytanie „jak wykonać ogrodzenie panelowe?”. Wygradzanie posesji ogrodzeniem panelowym to konfiguracja słupek i panel. W pierwszym etapie należy wyznaczyć linię przebiegu ogrodzenia. Następnie na wyznaczonej linii wykopuje się niewielki dołek pod płyty betonowe, w razie potrzeby usuwając murawę. Będzie to podmurówka pod przyszły płot. W odległości około 2,5 metra wyznacza się także palikami miejsca, w których będzie się wiercić otwory pod słupki. W rowkach umieszczane są kolejne płyty betonowe, które po postawieniu w poziomie i pionie trzeba obsypać ziemią. Na desce ustawia się panel deski lub sztywnego tworzywa sztucznego, aby ochronić powłokę antykorozyjną. Kolejna płyta jest stawiana w odległości kilkunastu metrów. Pomiędzy płyty wsuwa się wkładki z tworzywa sztucznego (np. Rattan Art. Taśma panelowa), a w miejscu połączenia płyt wsuwa się słupki ogrodzenia panelowego. Klienci cenią sobie solidność takich elementów, jak Słupek Panelowy Polargos, do którego trzeba przykręcić panele za pomocą elementów montażowych. Czasem wykorzystuje się specjalne łączniki betonowe stanowiące równocześnie obsadę słupka metalowego, do której przykręca się panele.
Ogrodzenie panelowe można również wykonać na istniejących słupkach. W takiej sytuacji ciężko jednak liczyć odległość między słupkami, która pozwoli dokładnie spasować panele. Przydatne są więc specjalne łączniki do paneli i dystans obejmy panelowej ogrodzenia, które pozwalają na spięcie elementów w jedną płaszczyznę. 

Czy warto wybrać ogrodzenie panelowe?

Nowoczesne ogrodzenie panelowe jest estetycznym i wygodnym sposobem na wygrodzenie przestrzeni w nierzucający się w oczy sposób. Prosty montaż pozwala na szybkie ogrodzenie terenu, a podjęcie decyzji ułatwia fakt, że wielu producentów ogrodzeń panelowych oferuje panele wraz z pozostałymi elementami ogrodzenia, takimi jak bramy, furtki i słupki, stylistycznie do siebie dopasowane. Ogrodzenie panelowe idealnie komponuje się z tradycyjnymi słupkami z klinkieru, kamienia lub pozostałych materiałów. Nowoczesne, metalowe elementy ogrodzeń panelowych mają natomiast spójny design z furtkami i bramami z tej samej linii, dzięki czemu można je łączyć ze sobą. Płoty o dużych oczkach (w formie siatek) ładnie się natomiast komponują z żywopłotami, w szczególności uformowanymi z krzewów iglastych.

Szeroki wybór materiałów, wzorów i kolorów powoduje, że każdy użytkownik znajdzie rozwiązanie dopasowane do preferowanego stylu ogrodzenia. Lżejsze ogrodzenia panelowe będą stanowić dobrą oprawę dla nowoczesnych obiektów. Mogą także nawiązywać stylem do starych płotów, a połączenie z kamiennymi słupkami sprawi, że świetnie będą pasować do klasycznego stylu podmiejskich willi.

 Dużą zaletą płotów panelowych jest również ich modułowość, która pozwala na montaż elementów i ich wymianę w razie poważnego uszkodzenia. Płoty panelowe zwykle nie wymagają podmurówki, która jednak może zwiększyć bezpieczeństwo posesji, ochraniając ją przed psami i innymi zwierzętami.
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!