Data publikacji:

Rośliny doniczkowe lubiące kwaśną ziemię

Rośliny posadzone w glebie o odpowiednim odczynie pH są w stanie pobierać z niej wszystkie niezbędne składniki odżywcze, dlatego mają szansę bujnie rozwijać się i kwitnąć. Rośliny doniczkowe lubiące kwaśną ziemię tolerują pH do 6,5, wyższy odczyn tworzy dla nich niesprzyjające warunki. Warto wiedzieć, które popularne kwiaty uprawiane w domu należą do tej grupy. Dzięki temu można zapewnić im odpowiednią glebę i regularnie nawozić je dobrze dobranymi preparatami. Jakie kwiaty doniczkowe lubią kwaśną ziemię i w jaki sposób się o nie zatroszczyć, żeby cieszyły oczy każdego dnia?

Przeczytaj również: Nowoczesny ogród: jak zaprojektować?

rośliny doniczkowe lubiące kwaśną ziemię

Rośliny kwasolubne doniczkowe – jak o nie dbać?

Wiedza na temat warunków, jakie trzeba zapewnić posiadanym roślinom doniczkowym, to klucz do sukcesu, dzięki któremu będziesz mógł cieszyć się domową dżunglą lub kilkoma wypielęgnowanymi kwiatami, będącymi ozdobą gabinetu czy sypialni. Każdy kwiat ma inne potrzeby odnośnie wilgotności, światła, temperatury oraz gleby. Rośliny doniczkowe lubiące kwaśną ziemię zmarnieją w zasadowym środowisku i odwrotnie – kwaśna ziemia będzie niekorzystna dla gatunków, które wolą wysoki odczyn pH.

Przed przesadzaniem roślin konieczne jest sprawdzenie, jakie kwiaty doniczkowe lubią kwaśną ziemię. Najlepiej używać gotowych mieszanek, trzeba jednak dokładnie czytać informacje podane na opakowaniu. Ponieważ większość roślin doniczkowych lubi lekko kwaśne podłoże, uniwersalna ziemia bardzo często odznacza się pH w przedziale 5,5–6. Upodobania odnośnie kwasowości ziemi mają również duże znaczenie przy codziennej pielęgnacji, dzięki temu wiadomo, czym podlewać i nawozić kwiaty. Niektóre nawozy podwyższają odczyn pH, inne zakwaszają ziemię.

Jak sprawdzić kwasowość ziemi?

Jak sprawdzić, czy posiadane w domu rośliny i kwiaty doniczkowe lubiące kwaśną ziemię mają zapewnione odpowiednie warunki? Żeby mieć pewność, warto zakupić specjalne urządzenie do mierzenia pH gleby. Nie jest ono drogie, a pozwoli na stałą kontrolę odczynu, który stale się zmienia na skutek używanej wody i preparatów nawożących.

Jaki odczyn może mieć podłoże?

 • Silnie kwaśne – pH < 4,5
 • Kwaśne – pH 4,6–5,5
 • Lekko kwaśne – pH 5,6–6,5
 • Obojętne – pH 6,6–7,2
 • Zasadowe – pH > 7,2

Czym podlewać rośliny doniczkowe kwasolubne?

Wydawałoby się, że jakość wody używanej do podlewania nie ma tak dużego znaczenia, jednak jest inaczej. Czym podlewać rośliny doniczkowe lubiące kwaśną ziemię? Najlepiej do tego celu nadaje się deszczówka lub woda, która stoi dłuższy czas. Można również dodatkowo wzbogacić ją sokiem z cytryny, która obniży jej pH. Długotrwałe podlewanie wodą z kranu po pewnym czasie podwyższy odczyn gleby, tworząc niekorzystne środowisko dla kwiatów kwasolubnych.

Wodę do podlewania można regularnie wzbogacać gotowymi nawozami, stosując je zgodnie z instrukcją. Niektórzy zalecają dodawać do niej również mleko, jednak nie jest to najlepszy pomysł w przypadku gatunków roślin lubiących ziemię o niskim pH.

Nawożenie roślin lubiących kwaśną ziemię

Kwiaty lubiące kwaśną ziemię powinno się regularnie nawozić preparatami zakwaszającymi. W sklepach znajdziesz gotowe produkty, które możesz stosować bez obawy, że zaszkodzisz swoim roślinom, pod warunkiem trzymania się instrukcji. Są one bardzo wygodne w stosowaniu i mogą znacznie poprawić wygląd ulubionych kwiatów.

Domowe sposoby na pobudzenie do wzrostu roślin doniczkowych lubiących kwaśną ziemię również się sprawdzają, jednak trzeba się upewnić, że rzeczywiście będą im służyły. Popularne fusy od kawy mają niskie pH, dlatego idealnie sprawdzą się przy pielęgnacji kwasolubnych kwiatów. Dostarczają składników mineralnych takich jak azot, potas i magnez. Najczęściej stosuje się je w formie roztworu do podlewania lub jako wzbogacający dodatek do podłoża.

Drugim znanym sposobem nawożenia domowych kwiatów jest stosowanie skorupek jaj, jednak nie będzie to dobry pomysł w przypadku gatunków kwasolubnych, sprawdzi się jedynie w przypadku roślin doniczkowych lubiących wapń. Pomyłka grozi pogorszeniem wyglądu i rozwojem chorób.

Popularne rośliny doniczkowe lubiące kwaśną ziemię

Większość popularnych roślin doniczkowych jest kwasolubna, jednak nie wszystkie tolerują bardzo kwaśny odczyn, najczęściej korzystny jest dla nich odczyn oscylujący między 5,5–6,5 pH.

Jakie są najpopularniejsze rośliny doniczkowe lubiące lekko kwaśną ziemię?

 • Afelandra stercząca – roślina o pięknych, dekoracyjnych liściach w biało-zielone paski, lubi wilgotne i cieple powietrze.
 • Zwartnica (amarylis) – wyróżniają ją piękne, wyjątkowo duże kwiaty w kolorze czerwonym, białym lub różowym.
 • Asparagus – mało wymagająca zielona roślina o drobnych listkach, nazywany jest „paprotką”.
 • Zielistka – łatwa w uprawie roślina o charakterystycznych zwisających liściach, przypominających ozdobną trawę.
 • Dracena – jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych lubiących lekko kwaśną ziemię, nazywana również smoczą palmą.
 • Fikus – uważany jest za jedną z najkorzystniejszych dla zdrowia roślin pokojowych, wyróżniają go piękne, grube liście.
 • Monstera – obecnie hit wnętrzarski, proponowany jako dodatek do nowoczesnych aranżacji, wyróżniają ją charakterystyczne dziurkowane liście.

Rośliny doniczkowe lubiące bardzo kwaśną ziemię to między innymi:

 • anturium – popularna roślina domowa, lubiana zwłaszcza z powodu bardzo dekoracyjnych, ciekawie zbudowanych kwiatostanów;
 • paprocie – ponadczasowa dekoracja, cenione są również za zdolność oczyszczania powietrza i tworzenie zdrowego mikroklimatu w mieszkaniu;
 • trzykrotka – przeżywa obecnie powrót na salony, łatwa w pielęgnacji, a przy tym bardzo dekoracyjna roślina o pięknych liściach.
Zdjęcie: nunezimage/Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym