Data publikacji:

Kominek z płaszczem wodnym – jak działa?

Klimatyczny kominek oprócz funkcji estetycznej może też sprawdzać się jako efektywne źródło ciepła. Żeby tak się stało, musisz zainstalować kominek z płaszczem wodnym. Jak działa takie rozwiązanie? Ogrzana woda krąży w obiegu zamkniętym, rozprowadzając ciepło tam, gdzie doprowadzisz instalację. W ten sposób możesz ogrzać kilka pomieszczeń, a nawet cały dom.
kominek z płaszczem wodnym jak działa

Kominek z płaszczem wodnym – jak dokładnie działa?

Tradycyjny kominek kojarzy się z domowym ciepłem i przytulną dekoracją, ale nie sprawdza się jako dobre źródło ciepła w domu. Inaczej jest w przypadku kominka z płaszczem wodnym. Jak działa to rozwiązanie?
Kominek z płaszczem wodnym od zewnątrz nie różni się niczym od tradycyjnego, może mieć różne drzwiczki, jedno- lub dwuczęściowe, otwierane w górę lub na bok. Różnica polega na odmiennej budowie korpusu, który wyposażony jest w dwie ścianki, między którymi znajduje się woda. Ten zbiornik otaczający palenisko ze wszystkich stron to właśnie płaszcz wodny.
Jak działa płaszcz wodny w kominku? Podgrzewana w nim podczas spalania drewna woda trafia rurami do grzejników znajdujących się w różnych pomieszczeniach w domu. Krótko mówiąc – płonące szczapy drewna cieszą oko, a w tym czasie po domu zaczyna rozchodzić się przyjemne ciepło.

Czy kominek z płaszczem wodnym może być jedynym źródłem ciepła?

Wiedząc, jak sprytnie działa kominek z płaszczem wodnym, można zacząć zastanawiać się, czy mógłby stanowić jedyne źródło ciepła w domu. Niestety, zgodnie z prawem takie rozwiązanie jest wykluczone. Kominek nie może być jedynym urządzeniem grzewczym. Byłoby to trudne do zrealizowania również z powodów czysto praktycznych – opał w kominku musi być regularnie uzupełniany, podczas bardzo silnych mrozów nawet co 3 godziny.
Czy zatem montowanie kominka z płaszczem wodnym jest opłacane? Taki kominek stanowi ogromne wsparcie dla systemu grzewczego w domu i może skutecznie obniżyć rachunki za ogrzewanie, co dla właścicieli domów jednorodzinnych ma ogromne znaczenie. Jest to tym korzystniejsze, że wiele osób i tak używa kominka w celach rekreacyjnych, więc dodatkowa funkcjonalność i oszczędność są jak najbardziej wskazane.

Kominek z płaszczem wodnym – jak podłączyć?

Jeśli zdecydujesz się na kominek z płaszczem wodnym, możesz podłączyć go w dowolnym momencie, będzie się to jednak wiązało z koniecznością kucia ścian, w których mają znaleźć się rury doprowadzające ciepłą wodę do grzejników. Najlepiej przemyśleć takie rozwiązanie jeszcze na etapie planowania sposobu ogrzewania domu.
Kominek można zamontować w układzie zamkniętym, instalacja wymaga wtedy wkładu z wężownicą, która zabezpiecza przed nadmiernym wzrostem temperatury. Częściej montuje się kominek w układzie otwartym, który należy połączyć za pomocą wymiennika ciepła z instalacją centralnego ogrzewania bazującą na kotle.

Kominek z płaszczem wodnym – koszt instalacji

Nie ulega wątpliwości, że kominek z płaszczem wodnym i to, jak skutecznie działa, stanowi kuszącą propozycję do domów jednorodzinnych. Trzeba jednak pamiętać, że takie kominki są nawet dwukrotnie droższe od tradycyjnych ze względu na złożoną konstrukcję i wyposażenie niezbędne do działania takiego rozwiązania.

Kominek z płaszczem wodnym – zalety

Kominek z płaszczem wodnym ma wiele zalet, które zachęcają do korzystania z tego rozwiązania. Należą do nich:
  • Możliwość ogrzewania kilku pomieszczeń jednocześnie. Tradycyjny kominek daje przyjemne ciepło wyłącznie w pokoju, w którym się znajduje.
  • Niższy koszt ogrzewania. Odpowiednio zamontowany kominek z płaszczem wodnym może znacząco obniżyć koszty ogrzewania, nawet jeśli działa tylko przez kilka godzin dziennie. W związku z nieustannie rosnącymi i niepewnymi cenami gazu, prądu i oleju opałowego, warto mieć różne możliwości ogrzewania domu.
  • Podgrzewanie wody. Wodę podgrzaną w płaszczu wodnym można gromadzić w specjalnym zbiorniku i korzystać z niej w razie potrzeby bez konieczności uruchamiania w tym celu pieca gazowego. Ciekawą opcją jest dołączenie do instalacji kolektorów słonecznych, które dostarczą ciepłą wodę, kiedy temperatura na zewnątrz jest wysoka.
  • Kominek z płaszczem wodnym – wady

    Chociaż kominek z płaszczem wodnym jest doskonałym rozwiązaniem, które może znacząco odciążyć domowy budżet w sezonie grzewczym, nie jest pozbawiony wad.
    Kominek z płaszczem wodnym – jakie są jego wady?
  • Koszty. Jak już wspomnieliśmy, nie ma możliwości, by system grzewczy domu opierał się wyłącznie na tym rozwiązaniu, co wiąże się z podwójną inwestycją i większymi kosztami eksploatacyjnymi.
  • Konieczność zaangażowania w obsługę. O palenisko trzeba się systematycznie troszczyć, nie tylko dokładając regularnie do ognia, ale też rozpalając ogień i usuwając popiół. Jakby tego było mało, trzeba też co kilka dni czyścić komorę spalania i usuwać sadzę z drzwiczek, żeby kominek prezentował się estetycznie.
  • Troska o opał. Żeby kominek mógł działać, trzeba stale mieć pod ręką opał, a więc zakupić go i składować. Chcąc mieć więcej drewna na zapas i kupować go, gdy jest tańszy (czyli poza sezonem), trzeba przeznaczyć odpowiednią ilość miejsca na przechowywanie.
  • Trudność montażu. Największym problemem podczas montażu kominka z płaszczem wodnym jest to, jak działa w stosunku do instalacji z kotłem – kominek pracuje najczęściej w układzie zabezpieczonym otwartym naczyniem wzbiorczym, a kocioł w zamkniętym. Jeśli zatem oba mają wejść w skład systemu grzewczego domu, oba te układy trzeba połączyć wymiennikiem ciepła.
  • Wiedząc, jak działa kominek z płaszczem wodnym i jakie są jego wady i zalety, możesz świadomie podjąć decyzję, czy warto montować go w swoim domu. Z pewnością osoby, które i tak planowały cieszyć się kominkiem i tworzoną przez niego przytulną atmosferą, powinny rozważyć takie rozwiązanie, które na dłuższą metę może odciążyć domowy budżet.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym