Data modyfikacji:

Czy warto kupić lodówkę multidoor? Jaki model wybrać?

Duże rodziny chętnie zaopatrują się w przestronne lodówki, umożliwiające łatwy dostęp do zawartości. Jedną z najnowszych propozycji producentów jest lodówka multidoor, wyróżniająca się dużą liczbą drzwi, za którymi kryją się osobne komory chłodzenia i mrożenia – w niektórych urządzeniach można nawet dowolnie zamieniać te funkcje. Czy warto zainteresować się lodówkami multidoor? Jaki model wybrać?
lodówka multidoor

Lodówka multidoor – czym się charakteryzuje?

Jaką lodówkę kupić? Wielodrzwiowe chłodziarkozamrażarki często są ze sobą mylone. Lodówka multidoor rzeczywiście jest podobna do przestronnych urządzeń typu side by side oraz french door, jednak istnieją między nimi różnice.
 • Lodówka side by side – posiada dwoje drzwi otwieranych na boki, po jednej stronie znajduje się zamrażarka, po drugiej, zwykle dużo większa, chłodziarka. Dzięki takiemu ułożeniu można łatwiej korzystać z zamrażarki bez schylania.
 • Lodówka french door – również posiada otwierane na boki drzwi, jednak kryją one wnętrze bardzo szerokiej chłodziarki, do której bez problemu zmieszczą się szerokie naczynia, a nawet blacha z ciastem. Zamrażarka znajduje się pod spodem i ma formę szerokiej i pojemnej szuflady.
 • Lodówka multidoor – podobnie jak lodówka french door może posiadać troje drzwi, a czasami jest ich aż pięcioro. Najczęściej te modele są jednak czterodrzwiowe. Zamrażarka w tych lodówkach ma formę kilku szuflad i jest bardzo funkcjonalna. Urządzenie może być wyposażone w wiele dodatkowych funkcji, przedłużających świeżość produktów.
 • Gabaryty lodówki multidoor – wada czy zaleta?

  Każdy z modeli wielodrzwiowych ma pokaźne rozmiary, co może być jednocześnie wadą i zaletą. Wadą – ponieważ zajmuje bardzo dużo miejsca i wymaga pewnej gimnastyki podczas urządzania wnętrza. W niewielkiej kuchni trudno wyobrazić sobie tak duże urządzenie.
  Z drugiej strony gabaryty lodówki multidoor są zbawienne dla dużych rodzin, którym zawsze brakuje miejsca na przechowywanie produktów. Umożliwiają praktyczne posegregowanie poszczególnych artykułów spożywczych według kategorii, by jak najdłużej pozostały świeże, a także dobrą organizację i klarowność, obniżające ryzyko marnowania żywności. Duże znaczenie ma również możliwość dostosowywania wnętrza do pojemników na żywność, garnków i innych naczyń o różnej wysokości i szerokości.
  Czy wielkość lodówki multidoor jest jej wadą i zaletą? Zdecydowanie zaletą, jednak wyłącznie pod warunkiem, że wielkość kuchni pozwala na swobodne ustawienie tak dużego sprzętu.

  Czy lodówki multidoor oszczędzają energię?

  Lodówki multidoor są bardzo zaawansowanymi urządzeniami o wysokiej klasie energetycznej. Jednocześnie warto pamiętać, że lodówka jest, zaraz po kuchence elektrycznej bądź indukcyjnej i piekarniku, najbardziej energożernym sprzętem w domu.
  Na czy polega oszczędzanie prądu z lodówką multidoor? Wysoka klasa energetyczna i technologia No Frost to tylko część zalet nowoczesnych lodówek. Im więcej osobnych komór posiada urządzenie, tym łatwiej o utrzymanie niskiej temperatury w ich wnętrzu, a to właśnie konieczność schładzania pochłania najwięcej energii.
  W zależności od modelu producenci proponują różne nowoczesne rozwiązania, na przykład Samsung w swoich lodówkach multidoor instaluje specjalne metalowe elementy utrzymujące niską temperaturę, nawet kiedy urządzenie jest często otwierane. Wyposaża również lodówki w technologię dostosowującą prędkość kompresora do potrzeb. Z kolei lodówki LG wyposażone są w funkcję InstaView™ Door-in-Door, która umożliwia zaglądanie do wnętrza bez otwierania drzwi.

  Jak wybrać najlepszą lodówkę multidoor?

  Od lodówek wymagamy coraz więcej. Chcemy, żeby pracowały na najwyższych obrotach i jednocześnie oszczędzały energię. Na szczęście zastosowane w nich technologie umożliwiają spełnienie tych warunków.
  Lodówki multidoor, które w rankingu uzyskują zwykle najwyższe miejsce, to najczęściej urządzenia najbardziej nowoczesne, które poprzez połączenie z aplikacją ułatwiają zarządzanie sprawami związanymi z przechowywaniem, a nawet zakupem artykułów spożywczych. Dobra lodówka powinna pracować wydajnie i samodzielnie kontrolować stopień chłodzenia, a także zapewniać odpowiednie warunki przechowywania dla wszystkich grup produktów spożywczych.

  Dodatkowe funkcje lodówki multidoor

  Warto zwracać uwagę na dodatkowe funkcje oferowane przez producentów, ponieważ mogą one w dużym stopniu ułatwić codzienne funkcjonowanie, a także oszczędzać pieniądze.

  Dystrybutor wody i kostkarka

  Lodówki coraz częściej są wyposażone w kostkarkę, dzięki której możesz mieć stały dostęp do lodu. Ciekawą funkcją jest też chłodzenie i filtrowanie wody. Ze specjalnego dystrybutora możesz nalać świeży napój, kiedy tylko chcesz. Niektóre sprzęty umożliwiają nawet przygotowanie wody smakowej.

  Przezroczyste drzwi

  Technologia, która umożliwia zajrzenie do lodówki bez konieczności otwierania drzwi, jest marzeniem osób, które nigdy nie wiedzą, na co mają ochotę. Dzięki przezroczystym drzwiom możesz długo przyglądać się zawartości lodówki i podjąć decyzję, nie marnując w tym czasie prądu. Na co dzień drzwi wyglądają normalnie, a funkcja przezroczystości uruchamiana jest, gdy w nie postukasz.

  Ekran dotykowy

  Najlepsze lodówki multidoor w rankingu są najczęściej wyposażone w ekran dotykowy, który umożliwia szybką kontrolę warunków panujących wewnątrz, a często pozwala nawet na układanie listy zakupów.

  Pakowanie próżniowe

  Lodówka multidoor, która pozwala nie marnować jedzenia, pakując je próżniowo? Tak, to również możliwe, dlatego warto sprawdzać, czy upatrzony model ma taką opcję.

  Jonizacja

  Pozbywanie się przykrych zapachów i likwidowanie szkodliwych mikroorganizmów – to możliwe, jeśli sprzęt wyposażony jest w funkcję jonizacji.

  Komora zmienna

  Lodówka multidoor będzie jeszcze pojemniejsza, jeśli w razie potrzeby będziesz mieć możliwość zamiany funkcji komory z mrożącej na chłodzącą.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Natalia Dymarczyk
  Natalia Dymarczyk

  Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym