Data modyfikacji:

Malowanie piaskiem, czyli jak malować piaskiem

Kolorowanie lub malowanie piaskiem jest piękną i ulotną sztuką, która może przybierać różne formy. Z jej uroku coraz częściej korzystają dzieci i dorośli, relaksując się przy tej wciągającej aktywności. W sklepie bez problemu kupisz gotowy zestaw do malowania piaskiem dla dzieci. Możesz również barwić piasek samodzielnie i wykonywać własne szablony oraz kompozycje, a także skorzystać ze specjalnego podświetlanego pulpitu. Jak tworzyć piękne obrazy malowane piaskiem?
malowanie piaskiem

Na czym polega malowanie piaskiem?

Malowanie piaskiem jest techniką artystyczną zyskującą coraz większą popularność. Jest wyjątkowo prosta i intuicyjna, a dodatkowo także bezpieczna nawet dla małych dzieci. W przeciwieństwie do farb czy mazaków nie brudzi – zarówno dłoni, jak i mebli czy ubranek. Jeśli kolorowy piasek się rozsypie, można szybko posprzątać go odkurzaczem lub zebrać ściereczką. Malowanie piaskiem dla dzieci nie wymaga zdolności artystycznych, dzięki czemu jest odpowiednie nawet dla kilkulatków.
Sypanie piaskiem jest najłatwiejsze z wykorzystaniem specjalnych kolorowanek dostępnych w sklepach papierniczych i dziecięcych. Obrazki są pokryte lepką warstwą zabezpieczoną kawałkami folii. Przed posypaniem poszczególnych elementów ilustracji wybranym kolorem piasku należy podważyć fragment folii dołączonym do zestawu patyczkiem. Całkowicie bezpieczny barwiony piasek jest przygotowany w formie wygodnych pisaków, z których dziecko może go precyzyjnie wysypać. Następnie wystarczy strzepać nadmiar i gotowe.
Piaski występują w wielu intensywnych kolorach, dzięki czemu każde dziecko będzie miało możliwość stworzyć wymarzony obrazek. Na koniec zabawy można umieścić go w ramce i powiesić na ścianie lub podarować bliskiej osobie. Może być to świetny wybór na Dzień Dziadka lub Babci.

Co jest potrzebne do malowania piaskiem?

Zabawa w malowanie piaskiem nie wymaga praktycznie żadnych akcesoriów. Może odbyć się w dowolnym miejscu, zarówno we wnętrzu mieszkania, jak i na dworze. Z łatwością można zabrać taki zestaw na spacer, piknik lub wakacje. W przypadku organizowania zabawy w pomieszczeniu warto mieć w pobliżu odkurzacz lub zmiotkę. Kolorowanie piaskiem nie wymaga korzystania z zasilania, dzięki czemu można bawić się nawet w parku.
Na początek dobrze jest wybrać gotowy zestaw. Znajdują się w nim woreczki lub pisaki wypełnione kolorowym piaskiem, specjalne plansze z rysunkami pokrytymi klejem oraz patyczek pomagający łatwo zdejmować niewielkie fragmenty folii. Piasek znajdujący się w tego rodzaju zestawach jest całkowicie bezpieczny oraz hipoalergiczny, lecz nie zwalnia to z konieczności zapewnienia dziecku opieki podczas zabawy.

Malowanie piaskiem niejedno ma oblicze

Być może miałeś kiedyś szczęście zobaczyć niezwykły spektakl, jakim jest malowanie piaskiem mandali przez buddyjskich mnichów. Dzieło, które powstaje przez wiele godzin, zostaje później zniszczone – w ten sposób jego twórcy pokazują cykl życia i śmierci oraz ulotność naszych codziennych starań. Ty również możesz tworzyć obrazy malowane piaskiem. Zarówno takie, które zmieciesz w kilka chwil, jak i trwałe.
 • Tybetańskie mandale są usypywane z kolorowego piasku, w ten sposób można tworzyć również wiele innych obrazów, niekoniecznie tak dużych i złożonych.
 • Coraz większą popularnością cieszy się malowanie piaskiem na szkle, piękne efekty uzyskuje się na podświetlanym pulpicie, który można skonstruować samodzielnie. W ten sposób można malować palcami lub pędzlami i drewnianymi narzędziami.
 • Najprostszą opcją dla dzieci jest gotowy zestaw do malowania piaskiem, który składa się z szablonu z klejem, na który wysypuje się kolorowy drobny piasek, a często również brokat.
 • Trwały obrazek możesz wykonać również samodzielnie metodą DIY, wykorzystując pokolorowany piasek, klej oraz przygotowany wcześniej własnoręcznie szablon.
 • Malowanie piaskiem dla dzieci – gotowe zestawy

  Dzieci wprost kochają zabawy z piaskiem, o czym najlepiej świadczy popularność piaskownicy czy piasku kinetycznego. Kolorowanie piaskiem wciągnie każdego, nawet najmłodszego malucha. Nie wymaga właściwie żadnych umiejętności plastycznych, jest bardzo relaksujące i satysfakcjonujące. Dotyk piasku i jego różne kolory dostarczają bodźców sensorycznych, co jest bardzo korzystne z punktu widzenia rozwoju.
  Jak najprościej spróbować z dziećmi malowania piaskiem? Dobrą zabawę możesz zapewnić im w kilka chwil, wręczając zestaw do kolorowania piaskiem. Maluchy kochają też brokat, ale pamiętaj, że generuje on mnóstwo bałaganu, więc jest to opcja dla rodziców o mocnych nerwach.

  Na czym polega malowanie kolorowym piaskiem?

  Gotowe zestawy do malowania piaskiem są bardzo proste i intuicyjne w użyciu. Zawierają woreczki lub specjalne pisaki wypełnione piaskiem (ewentualnie brokatem) oraz gotowe obrazki z przyklejoną na nie folią. Folię odrywa się po kawałku, odkrywając ukrytą pod nią klejącą warstwę. To właśnie ją posypuje się piaskiem, a następnie zsypuje się jego nadmiar. Kawałek po kawałku dziecko zapełnia obrazek – i gotowe.

  Czy kolorowanie piaskiem jest zdrowe i bezpieczne dla dzieci?

  Używanie piaskowych kolorowanek jest bardzo korzystne dla dzieci, zapewnia ciekawe bodźce sensoryczne, odpręża i ćwiczy skupienie oraz zdolności manualne. Oryginalne zabawki plastyczne zawsze zachęcają do próbowania nowych aktywności artystycznych.
  Czy malowanie piaskiem jest zdrowe dla dzieci? Jest to aktywność, którą mogą podejmować nawet najmłodsi, jednak na początku najlepiej z asystą dorosłych, na wypadek, gdyby przyszło im do głowy wkładanie piasku do buzi. Jeśli twoje dziecko tego nie robi, nie masz żadnego powodu do zmartwień.

  Malowanie kolorowym piaskiem dla dorosłych

  Dorośli również mogą tworzyć trwałe obrazki. Malowanie kolorowym piaskiem za pomocą samodzielnie stworzonych elementów jest bardzo kojącą formą sztuki. Potrzebny jest do tego duży, sztywny papier, solidny klej oraz wycięte szablony do malowania piaskiem. Używając barwnego piasku, możesz stworzyć unikatowe i zachwycające dzieło.
  Wolisz dzieła w stylu tybetańskich mnichów? Usypuj kolorowym piaskiem obrazki na płaskiej, zabezpieczonej przed wysypywaniem powierzchni. Mogą to być właśnie barwne mandale lub jakiegokolwiek inne obrazy, które grają w twojej duszy.

  Jak zrobić kolorowy piasek w domu?

  Do malowania wcale nie musisz używać gotowego piasku, który kupisz w sklepie. Bardzo łatwo przygotujesz go samodzielnie w domu. Wystarczy, że czysty piasek, najlepiej taki przeznaczony do piaskownicy, wsypiesz do słoików wypełnionych wodą z różnokolorowymi farbkami. Następnie musisz go dobrze wysuszyć: na słońcu, przy kaloryferze lub nawet w piekarniku. Ważne, żeby był wysypany luźno, żeby mógł wysychać na całej powierzchni. To wszystko, piasek gotowy.

  Malowanie piaskiem dla dorosłych i dzieci na pulpicie oraz szkle

  Dzieci mogą korzystać z dużej drewnianej ramki, na którą wysypiesz drobny piasek. Będą tworzyć obrazki i wzory paluszkami lub narzędziami. Co ciekawe, taca z drobną kaszką to znana z pedagogiki Montessori pomoc do nauki pisania dla dzieci przedszkolnych, możesz również właśnie w tym celu wykorzystać pulpit z piaskiem.
  Jeszcze lepsza zabawa będzie, jeśli podświetlisz przestrzeń, na której powstają obrazy malowane piaskiem. Pamiętaj jedynie, żeby światło miało ciepłą barwę, która tworzy korzystniejszą oprawę dla spokojnych, relaksujących czynności.
  Malowanie piaskiem dla dorosłych może odbywać się na tym samym pulpicie, warto jednak, żeby był on dość dużych rozmiarów, co zapewnia ciekawe możliwości. Najbardziej efektowne jest malowanie piaskiem na szkle podświetlonym ciepłym światłem. Artyści, którzy przez wiele lat tworzą obrazy w tej technice, dochodzą do takiej wprawy, że są w stanie wyczarować niezwykłe przedstawienie, a nawet zachwycającą animację.
  Malowanie piaskiem to rewelacyjna zabawa, która wciągnie małych i dużych. Niepotrzebne są do niej zdolności artystyczne, konieczna jest jedynie chęć oddania się twórczemu zajęciu, a spróbować jej może każdy.

  Zalety malowania piaskiem

  Wszelkiego rodzaju zabawy manualne dla dzieci nie tylko pobudzają kreatywność, ale również pozytywnie wpływają na motorykę. Już od najmłodszych lat warto oferować dzieciom możliwość rysowania, malowania i lepienia. Pozwala to chłonąć wiedzę i pobudza ciekawość świata. Możliwość tworzenia daje wiele satysfakcji i zapewnia bezpieczną rozrywkę, co jest szczególnie istotne w sezonie jesienno-zimowym.
  Najmłodsze dzieci chętnie kolorują gotowe obrazki. Najczęściej rodzice i opiekunowie w przedszkolu oferują im mazaki i kredki. Kolorowy piasek, którym podobnie można wypełnić obrazek, jest ciekawym urozmaiceniem. Piasek oferowany przez większość popularnych firm występuje w formie poręcznych pisaków, które dziecko może łatwo chwycić i ćwiczyć rączkę przed nauką pisania. Dodatkową zaletą wprowadzenia zabaw manualnych do repertuaru dziecięcych rozrywek jest ich pozytywny wpływ na rozwój mózgu.
  Aktywizują jednocześnie obie półkule, dzięki czemu maluch rozwija wyobraźnię i pobudza obszary mózgu nieużywane na co dzień. Kolorując gotowe obrazki, dziecko ma możliwość samodzielnego podejmowania decyzji o ostatecznym wyglądzie pracy. Dobiera kolory, miesza, wybiera abstrakcyjne rozwiązania. To element nauki samodzielności i jednocześnie możliwość pokazania dorosłym jak wygląda świat z jego perspektywy. Kolorowanie piaskiem, podobnie jak inne precyzyjne działania artystyczne, uczą dzieci skupienia. Posypując poszczególne obrazka, dziecko musi działać powoli, dokładnie i systematycznie, aby w efekcie uzyskać ładny efekt.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Natalia Dymarczyk
  Natalia Dymarczyk

  Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym