Data publikacji:

Czy zmywarka pod zlewem to dobry pomysł?

Marzysz o zmywarce, a masz niewielką kuchnię? Jedną z możliwości jest umieszczenie zmywarki pod zlewem. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, ale wiążą się z nim również pewne ograniczenia. Z technicznego punktu widzenia można to zorganizować, jednak czy to na pewno dobry pomysł? Jeśli rozważasz taką opcję, sprawdź, jakie są wady i zalety umieszczenia tego praktycznego sprzętu właśnie pod zlewozmywakiem.
zmywarka pod zlewem

Zmywarka pod zlewem – zalety

Aranżacja kuchni to trudne zadanie, zwłaszcza jeśli jej rozmiar jest mały, a plany ambitne. W dzisiejszych czasach prawie każdy chciałby dysponować sprzętami, które ułatwią codzienne obowiązki, szczególnie te najmniej lubiane. Umieszczenie zmywarki pod zlewem nie jest popularnym wyborem, jednak takie rozwiązanie ma wiele zalet.

Wygoda

Największym plusem montażu zmywarki tuż pod zlewem jest wygoda użytkowania. Naczynia ze zlewu możesz od razu przenieść do zmywarki. Jeśli je opłukujesz czy myjesz wstępnie z osadu po herbacie, nie nakapiesz wodą po całej podłodze, co oszczędzi twój czas i energię, którą musiałbyś włożyć w sprzątanie.

Oszczędność miejsca

Równie ważną ważną kwestią jest oszczędność miejsca. W wielu domach szafka pod zlewozmywakiem nie jest w pełni wykorzystywana. Dzięki zainstalowaniu wewnątrz zmywarki, tam, gdzie postawiłbyś urządzenie, możesz stworzyć funkcjonalną przestrzeń do przechowywania artykułów spożywczych czy akcesoriów kuchennych.

Minimalizm i estetyka

Zmywarka pod zlewozmywak, ze względu na obiektywne ograniczenia, musi być niewielkich rozmiarów, dzięki czemu wnętrze nabiera nowoczesnego i minimalistycznego charakteru, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na model w pełni zabudowany. Twoja kuchnia będzie nie tylko funkcjonalna, ale też estetyczna.

Zmywarka w szafce pod zlewem – wady

Gdyby umiejscowienie sprzętu pod zlewozmywakiem miało wyłącznie zalety, takie rozwiązanie z pewnością byłoby stosowane dużo częściej. Jakie są wady zmywarki pod zlewem? Największą z nich jest niewielka pojemność urządzenia. Chociaż będzie ona w sam raz dla singla czy pary, która rzadko gotuje, osoby, które spędzają dużo czasu w kuchni, mogą poczuć się rozczarowane małym rozmiarem wybranego modelu. Ograniczeniem jest tutaj nie tylko szerokość szafki, ale też konieczność pomieszczenia komory zlewu.
Osoba, która zdecyduje się na taką aranżację kuchni, musi liczyć się z tym, że do wyboru będzie miała ograniczoną liczbę modeli. Ponadto, żeby mieć pewność, że zmywarkę będzie można zamontować w szafce pod zlewem i wygodnie z niej korzystać w przyszłości, najbezpieczniej jest wykonać meble na wymiar u stolarza. Z pewnością spełnią one wówczas oczekiwania, jednak cena takich mebli będzie stosunkowo wysoka, a czas oczekiwania może okazać się bardzo długi.

Dla kogo zmywarka pod zlewozmywakiem będzie dobrym pomysłem?

Umiejscowienie zmywarki właśnie w tym miejscu może być bardzo dobrym rozwiązaniem, ale nie dla każdego i nie w każdej sytuacji. Dla kogo mała zmywarka pod zlew będzie w sam raz? Sprawdzi się w niewielkich mieszkaniach, których właściciele chcą mimo wszystko wyposażyć je we wszystkie udogodnienia. Warto wtedy szczegółowo rozplanować kuchnię i wykorzystać każdy wolny centymetr.
Zmywarka pod zlewem okaże się wygodna także dla osób, które gotują stosunkowo rzadko lub i tak planują zmywać największe naczynia ręcznie. Dzięki małemu sprzętowi można oszczędzać czas i energię bez konieczności przechowywania brudnych naczyń przez kilka dni. Jesteś zapracowanym człowiekiem, który stołuje się poza domem lub po prostu nie znosisz gotować? Mała zmywarka do zabudowy będzie dla ciebie idealnym rozwiązaniem. Czy umieszczona właśnie pod zlewem? Rozważ wady i zalety i dokonaj najlepszego wyboru.
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym