Data publikacji:

Ekrany AMOLED vs OLED. Jakie są różnice?

Ekrany AMOLED oraz OLED są stosowane w nowych telewizorach i smartfonach, oferując wysoką jakość obrazu, nieskończoną czerń, a także doskonałe odwzorowanie kolorów. Która z tych technologii jest lepsza? Sprawdź nasze porównanie AMOLED vs OLED.
ekrany amoled vs oled

Technologia AMOLED vs OLED. Która lepsza?

Od czego zależy wybór między OLED a AMOLED? To, który ekran będzie lepszy w konkretnym przypadku, zależy przede wszystkim od typu urządzenia, które planujesz kupić, twoich oczekiwań, a także od zasobności portfela. W telewizorach spotkasz się najczęściej z ekranami OLED, podczas gdy producenci mniejszych sprzętów częściej korzystają z technologii AMOLED lub Super AMOLED.
Obie technologie są bardzo zaawansowane i co najważniejsze – rozwijają się w zawrotnym tempie. Wszystkie wady i usterki są stopniowo eliminowane, dzięki temu możemy liczyć, że ekrany będą stawały się coraz doskonalsze.
Aby odpowiedzieć na pytanie, którą technologię wybrać, najlepiej przyjrzeć się wadom i zaletom ich obu. Sprawdźmy, jakie są różnice między OLED a AMOLED.

Wyświetlacz AMOLED – co to jest?

Technologia AMOLED, czyli Active Matrix Organic Light Emitting Diode, to układ aktywnej matrycy, która została wyposażona w tranzystor cienkowarstwowy (TFT) kontrolujący przepływ prądu na każdym pikselu. Taki ekran nie potrzebuje podświetlenia, co przekłada się na doskonale odwzorowane kolory, a także bardzo głębokie czernie. W odróżnieniu od paneli OLED popularne AMOLED-y zużywają mniej energii.
Opcja wygaszenia pikseli otwiera zupełnie nowe możliwości. W ten sposób powstała m.in. funkcja Always On Display. Wybrane piksele wyświetlają obraz na wyświetlaczu telefonu, gdy jest on wyłączony. Może to być aktualna godzina, powiadomienia czy prognoza pogody.
Ekrany AMOLED można spotkać przede wszystkim w smartfonach. Producentem, który montuje je w swoich flagowych telefonach, jest Samsung. Panele Super AMOLED od lat dominują w rankingach, oferując perfekcyjne kolory.

Co to jest wyświetlacz Super AMOLED?

Super AMOLED jest technologią, którą ze względu na liczne zalety coraz częściej wykorzystują producenci smartfonów. Jej twórcom udało się rozwiązać największą bolączkę użytkowników ekranów AMOLED – słabą widoczność w nasłonecznionym otoczeniu. Zmiana jest na poziomie 80%, więc bardzo znacząca. Kolejną zaletą tych wyświetlaczy jest jeszcze niższy pobór energii w porównaniu z poprzednikami, co przekłada się na mniejsze zużycie baterii i dłuższe okresy między ładowaniami.
Jeśli masz do wyboru smartfony lub tablety wyposażone w ekran AMOLED oraz Super AMOLED, a ten drugi jest w zasięgu twojego budżetu, nawet się nie zastanawiaj. Zaskoczy cię, jak wygodnie korzysta się z ulepszonego modelu ekranu, bez względu na to, gdzie się znajdujesz. Komfort używania takiego smartfona w słońcu jest nie do przecenienia.

Ekran w technologii OLED. Co to jest?

Ekrany w technologii OLED, podobnie jak AMOLED, nie wymagają podświetlenia. Panel składa się z diod elektroluminesencyjnych, które emitują światło. Diody mają właściwości przewodzące, dlatego nie ma potrzeby stosowania dodatkowego źródła światła, tak jak ma to miejsce w przypadku ekranów LCD.
Technologia wyróżnia się nie tylko świetnymi kolorami, ale również znakomitymi kątami widzenia. Najczęściej panele OLED stosuje się w telewizorach. Ze względu na to, że są one bardziej elastyczne, producenci mogą tworzyć urządzenia z niezwykle cienką, a także zakrzywioną obudową.
Największym minusem ekranów OLED jest ich żywotność. Z czasem może się zdarzyć, że poszczególne piksele zaczną się wypalać, co może doprowadzić do pozostawiania charakterystycznej poświaty na ekranie. Z podobnymi problemami borykają się posiadacze smartfonów z wyświetlaczami OLED. Ta technologia jest jednak cały czas udoskonalana, dlatego takich usterek z każdym rokiem jest coraz mniej.

AMOLED vs OLED – porównanie zalet

Nie istnieje technologia doskonała, nie inaczej jest w przypadku ekranów OLED czy AMOLED. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, które należy wziąć pod uwagę, wybierając konkretne rozwiązanie.
Zalety ekranów OLED:
  • nieskończony kontrast,
  • głęboka czerń,
  • niezwykłe nasycenie barw,
  • brak smużenia, bardzo szybka reakcja na zmiany zachodzące na ekranie,
  • wierne odwzorowywanie kolorów,
  • brak zniekształcenia obrazów i kolorów, nawet podczas patrzenia pod kątem,
  • niewielka grubość,
  • niska waga,
  • małe zużycie energii elektrycznej,
  • możliwość produkcji nietypowych ekranów, na przykład zakrzywionych,
  • niższa cena, niż w przypadku ekranów AMOLED.
  • Zalety ekranów AMOLED:
  • żywe, intensywne kolory,
  • wyższa elastyczność niż w przypadku OLED,
  • ekrany mogą mieć nieograniczony rozmiar,
  • energooszczędność,
  • ekrany są lekkie i cienkie,
  • znakomity obraz bez względu na kąt widzenia,
  • najszybszy czas reakcji.
  • OLED vs AMOLED – wady

    Nawet tak innowacyjne technologie jak AMOLED czy OLED mają swoje wady, jednak wciąż jesteśmy zaskakiwani ich nowymi możliwościami.
    Wady ekranów OLED:
  • podatność na wypalanie diod, czyli niższa żywotność,
  • niższa jasność maksymalna.
  • Wady ekranów AMOLED:
  • wyższa cena,
  • jakość wyświetlacza pogarsza się z czasem ze względu na zużywanie się diod,
  • mniej wyraźny obraz przy dużym nasłonecznieniu (nie dotyczy ekranów Super AMOLED).
  • Ekrany OLED i AMOLED a nieskończony kontrast

    Jedną z największych zalet ekranów OLED i AMOLED jest tak zwany nieskończony kontrast. Budzi on duży entuzjazm wśród użytkowników. To między innymi dzięki niemu z tymi technologiami nie może się równać LCD.
    Skąd bierze się ta właściwość? Ekran AMOLED czy OLED nie wymaga podświetlenia, zatem jego najciemniejszy punkt jest nieświecący. To właśnie gwarancja osiągnięcia słynnej nieskończonej czerni, pociągającą też za sobą wymarzony kontrast, który wciąż robi na użytkownikach ogromne wrażenie.
    Woman watching TV set on the sofa

    OLED a AMOLED – różnice

    Stawiając naprzeciw siebie AMOLED vs OLED i szczegółowo analizując ich wady i zalety, łatwo zauważyć, że istnieją między nimi różnice, chociaż te technologie są do siebie bardzo zbliżone i więcej jest między nimi podobieństw.
    Ekrany wykorzystujące technologię AMOLED charakteryzują się wyższą częstotliwością odświeżania, czyli mają lepszy czas reakcji, co przekłada się na komfort korzystania z urządzenia. Kolory oglądane na wyświetlaczu wydają się niezwykle prawdziwe, idealnie odwzorowują rzeczywistość. Z kolei w podstawowej wersji ekranu AMOLED widoczność ekranu w słoneczny dzień jest niska.
    Urządzenia z ekranami OLED są nieco tańsze, przy zachowaniu doskonałej czerni i nieskończonego kontrastu, cieszą się jednak krótszą żywotnością.
    Pamiętaj, że w świecie technologii wszystko zmienia się błyskawicznie. To, co chwilę temu było wielką wadą czy powtarzającą się usterką, za chwilę może odejść w zapomnienie. Mamy już dostępne ulepszone ekrany Super AMOLED, a awarie ekranów OLED są zdecydowanie dużo rzadsze niż kilka lat temu.

    OLED czy AMOLED – co jest bardziej opłacalne?

    Jeśli wahasz się, czy wybrać urządzenie z ekranem OLED, czy AMOLED, a mają dla ciebie znaczenie aspekty finansowe, zwróć uwagę nie tylko na cenę sprzętu, ale też na koszty jego eksploatacji oraz trwałość. Sprzęt wykorzystujący technologię AMOLED jest zwykle droższy, jednak krótka żywotność i ryzyko związane z wypaleniem diod to wciąż jedna z najważniejszych wad starszych ekranów OLED. Obie technologie pozwalają oszczędzać energię elektryczną.

    AMOLED i OLED vs LCD

    Ekrany LCD wciąż są bardzo popularne, między innymi z powodu niższej ceny urządzeń, które są w nie wyposażone. Zwolennicy AMOLED czy OLED podkreślają, jak doskonała jest jakość wyświetlanego na nich obrazu oraz jak duży kontrast i żywe kolory można zobaczyć na takim ekranie. Rzeczywiście, w porównaniu z nimi ekran LCD wydaje się być dużo bledszy, a kolory mniej intensywne. Ponadto pochłania on dużo więcej energii w porównaniu z nowszymi rozwiązaniami.
    Mimo wszystko, kupując sprzęt, warto wziąć pod uwagę również ekrany LCD. Ich atutem jest przede wszystkim niższa cena, ale są też osoby, które cenią sobie mniej wyraziste barwy, do których zdążyli przywyknąć i które wydają się mniej męczyć oczy.

    Ekrany AMOLED vs OLED – które rozwiązanie lepsze?

    Tak naprawdę AMOLED a OLED to dwie niezwykle podobne do siebie technologie. AMOLED zadomowił się na dobre na rynku smartfonów i to tam znajdziemy większość urządzeń dysponujących tą technologią. Energooszczędność jest w telefonach niezwykle ważna, ponieważ pozwala to wydłużyć czas pracy na jednym cyklu ładowania.
    Wyświetlacze OLED są praktycznie bezkonkurencyjne na rynku telewizorów. Największe marki montują panele do najwyższych modeli, oferując użytkownikom perfekcyjny obraz, głębokie czernie oraz idealnie odwzorowane kolory.
    Niestety, wyłonienie jednogłośnego zwycięzcy w porównaniu OLED vs AMOLED nie jest możliwe. Na pewno oba rozwiązania są znacznie lepsze i bardziej przyszłościowe od ekranów LCD. Zastosowane podświetlenie sprawia, że czerń nigdy nie będzie tak głęboka. Takie urządzenia są jednak dobrym kompromisem dla osób poszukujących oszczędności. Jeśli jakość obrazu nie jest dla ciebie aż tak dużym priorytetem, wówczas panel LCD powinien spełnić oczekiwania.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym