Data publikacji:

Czym i jak osłonić balkon?

Balkon to dla wielu z nas bardzo przyjemne miejsce, w którym możemy odpocząć na świeżym powietrzu i zrelaksować się. W zależności od naszej inwencji twórczej przestrzeń balkonowa może być zagospodarowana w bardzo funkcjonalny i estetyczny problem. Mimo to wciąż pozostaje pytanie - jak zabezpieczyć swój balkon przed okiem przechodniów lub sąsiadów? Przedstawiamy cztery sprawdzone sposoby na to, czym i jak osłonić swój balkon.
balkon

Naturalna osłona balkonu - rośliny

Swoją listę sprawdzonych sposobów na osłonięcie balkonu rozpoczniemy od tego najbardziej naturalnego. W końcu co może lepiej przysłonić naszą prywatną strefę balkonową, jak nie wymyślne rośliny i pnącza? Bez względu na to, jaki rodzaj roślinności wybierzemy, możemy być pewni, że ten naturalny parawan stworzy estetyczną, ale i skuteczną barierę przed oczami innych.
Na jakie rośliny warto zwrócić uwagę w procesie wybierania „materiału” osłaniającego balkon? Przede wszystkim skupmy się na pnączach, które z łatwością będą rozwijać się i rosnąć na balustradzie lub kratownicy. Do dyspozycji mamy rośliny jedno lub wieloletnie. Te, które dają nam krótkotrwały efekt - fasola ozdobna, wilec czy thunberga, gwarantują nam bardzo szybki wzrost. Jeśli jednak jesteśmy w stanie poczekać trochę na efekty rozwoju rośliny, postawny na wieloletnią hortensję pnącą, bluszcz czy winobluszcz.

Stylowe parawany wykonane z drewna

Drewniane listwy, przymocowane w pionie lub poziomie, mogą pełnić równie skuteczną rolę ochrony naszego balkonu. W zależności od naszych preferencji, mamy możliwość wyboru spośród wielu gustownych rodzajów drewna, które różnią się od siebie barwą, ale też wytrzymałością. Oczywiście tym drugim nie musimy się nazbyt przejmować, jeśli zadbamy o odpowiednią impregnację osłony. Nie jesteśmy w stanie znaleźć materiału w interesującym nas kolorze? Nic straconego! Wystarczy, że użyjemy specjalnej farby do drewna, i już nasz parawan będzie w kolorze, który najbardziej pasuje do wystroju balkonu czy wnętrza mieszkania.

Parawany drewniane najczęściej stosujemy w miejscach, w których sąsiedni balkon jest w naszym bezpośrednim pobliżu - taka ochrona pozwoli nam na swobodę przesiadywania na własnym balkonie. Alternatywą w stosunku do tradycyjnych listew są gustowne lamele, która na naszym balkonie będą prezentować się jeszcze bardziej atrakcyjnie.

Tradycyjna mata wiklinowa

Alternatywą, która cieszy się równie dużą popularnością, jest zastosowanie wiklinowej maty do osłonięcia balkonu. To relatywnie tanie rozwiązanie, które nie dość, że świetnie wygląda, to jest bardzo funkcjonalne. Wiklina to materiał, który bardzo łatwo zamontować na balkonie - nie będziemy potrzebowali do tego żadnych specjalistycznych narzędzi.
Warto jednak zauważyć, że wraz z niską ceną, otrzymujemy produkt o średniej wytrzymałości. Niekorzystne czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz czy śnieg, mogą skutecznie zniszczyć naszą wiklinę, co wymusi na nas wymianę osłony balkonowej praktycznie w każdym sezonie. To, czy takie rozwiązanie nam odpowiada, zależy już tylko od nas.

Technoratan - sprawdzony sposób na osłonięcie balkonu

Wspomnieliśmy o mało wytrzymałym materiale, jakim jest wiklina. Czy istnieje rozwiązanie bardziej odporne na czynniki atmosferyczne, które jednocześnie w tak subtelny sposób tworzy nastrój boho na naszym balkonie? Tak, a jest nim technoratan. Mata technoratanowa to bardzo odporny produkt, który będzie cieszyć nasze oczy przez wiele lat bez obawy o zniszczenie wskutek oddziaływania słońca czy ulewnych deszczy.
Rynek zauważył ogromne korzyści wynikające ze stosowania tego materiału, dlatego też, wybierając się do sklepu lub odwiedzając odpowiednie sklepy internetowe, naszym oczom ukaże się prawdziwie ogromny wybór osłon technoratanowych, różniących się od siebie grubością, kolorem, ale i stylem. Z technoratanem będziemy w stanie zaaranżować nasz balkon dowolnie. Matę z technoratanu możemy w bardzo łatwy sposób przymocować do balustrady za pomocą zwykłych opasek zaciskowych, co stanowi ogromną zaletę, jeśli chcemy stworzyć skuteczną osłonę balkonu bez poważnych prac montażowych.
Autor: Norbert Rukowski