Ponadto, dzięki warstwie emalii, mogą one być myte z użyciem detergentów, co w znacznym stopniu ułatwia utrzymanie ich w czystości. Dodatkowo emalia chroni przed przenikaniem zapachów, zatem nie zmienia aromatu kolejnego posiłku.
Kolejną zaletą emaliowanych kociołków żeliwnych jest brak konieczności przeprowadzania procesu wypalania olejem, przed pierwszorazowym użyciem. Wystarczy je solidnie wyszorować. Doskonałym przykładem wysokiej jakości kociołka emaliowanego jest Konighoffer Kociołek myśliwski żeliwny 10 L + pokrywa czarny emaliowany. Dostępny na portalu sprzedażowym Ceneo.pl.
Ponadto wymagają one odpowiedniej impregnacji przed pierwszym użyciem, poprzez wypalanie olejem. Dodatkowo żeliwo bez emalii może wchodzić w reakcje z kwaśnymi potrawami, zatem nie powinno się w nich przechowywać tego typu potraw. Kolejną wadą kociołków żeliwnych surowych jest fakt, iż są bardziej podatne na korozję od kociołków emaliowanych. Zatem nieprawidłowo osuszane mogą pokryć się rdzą, która przyczyni się do konieczności wyrzucenia kociołka.
Dodatkowo kociołki żeliwne surowe w dużym stopniu chłoną zapachy. W związku z tym świeżo gotowane potrawy mogą przenikać poprzednimi posiłkami. Z pewnością zaletą kociołków żeliwnych surowych jest ich cena, ponieważ są one z reguły dużo tańsze od emaliowanych.
Z kolei kociołki żeliwne są tańsze i posiadają znacznie więcej uroku. Są jednak bardziej problematyczne od kociołków emaliowanych. Wymagają impregnacji i mycia pod bieżącą wodą.
Jednakże osoby zainteresowane zakupem kociołka na paleniska ogrodowe powinny samodzielnie przeanalizować decyzję i dokonać wyboru.
Reasumując, każdy wie najlepiej, który kociołek w jego przypadku się najlepiej sprawdzi.