Data publikacji:

Montaż siatki leśnej: jak zamontować?

Wybór ogrodzenia jest jedną z ważniejszych decyzji. Pełni ono bowiem dwie funkcje. Jest jednocześnie elementem zabezpieczającym dla właścicieli posesji, jak i ogniwem estetycznym, które jako pierwsze wita gości. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele rodzajów, wśród których niekwestionowanym liderem jest siatka leśna. Głównie z uwagi na fakt, iż jest to niedrogi typ ogrodzenia, którego dodatkową zaletą jest szybki i nieskomplikowany montaż. Zatem jak należycie zamontować siatkę leśną, by służyła przez wiele lat?
siatka leśna

Siatka leśna- montaż

Montaż siatki leśnej należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania terenu i rozplanowania umiejscowienia słupków ogrodzeniowych. Teren należy najpierw oczyścić z wszelkiego rodzaju kamieni, konarów i innych przeszkód utrudniających pracę. Z kolei słupki należy rozplanować w odległości co 3 metry. 

Wybór słupków

Słupki drewniane są najtańszym i łatwo dostępnym materiałem budowlanym. Należy się jednak liczyć z ich krótszym okresem trwałości, z tytułu niszczenia pod wpływem warunków atmosferycznych. Zatem, jeżeli słupki mają być trwałe i służyć przez długi czas, lepszym wyborem będą słupki metalowe. Najlepiej ocynkowane lub impregnowane olejem kreozotowym i z zaczepami. Doskonałym przykładem takiej tralki jest słupek do siatki leśnej, dostępny na Ceneo.pl. Wiele osób, z uwagi na trwałość, decyduje się również na słupki betonowe. Jednak z ekonomicznego i montażowego punktu widzenia nie są one popularne. 

Jak zamontować siatkę leśną?

Montaż siatki leśnej należy rozpocząć od osadzenia na przygotowanym terenie słupków. Należy je wkopać na głębokość około 50 cm dla słupków środkowych. Słupki narożne z kolei wymagają głębszego osadzenia, które wynosi 60-70 cm.

Najważniejszym faktorem, w trakcie montażu słupków, jest nadzór nad utrzymaniem pionu przy pomocy poziomicy. Bowiem odchylenia mogą przyczyniać się do szybszej eksploatacji tralek. Z kolei w celu utrzymania jak najdłuższej trwałości słupków warto je przed wkopaniem zabezpieczyć dodatkowo smołą drzewną. Po wmontowaniu słupków można przystąpić do instalacji siatki. 

Ogrodzenie z siatki leśnej - montaż siatki

 Ponieważ przy montażu siatki leśnej, w przeciwieństwie do instalacji ocynkowanej siatki, nie praktykuje się stosowania dodatkowych drutów, napinaczy czy prętów naciągowych. Należy ją bardzo dokładnie naciągnąć. Bezsprzecznie jest to bardzo ważny fragment montażu, w dużej mierze decydujący o trwałości ogrodzenia.

Następnie naciągniętą siatkę montujemy do słupka za pomocą skobli do mocowania, które są w sprzedaży na Ceneo.pl. Można też zastosować drut przeznaczony specjalnie do mocowania ogrodzeń z siatki. 

Montaż siatki do słupków drewnianych

Przy montażu siatki do słupków drewnianych, do mocowania używamy tylko i wyłącznie skobli lub ewentualnie gwoździ wygiętych w literę „U”. Ponadto bezsprzecznie należy pamiętać, by nie wbijały one zbyt mocno siatki w strukturę drewna. Przede wszystkim z uwagi na duże wahania temperatur, jakie panują w naszym klimacie, mające wpływ na stopień naprężenia i rozprężenia siatki.

Mocowanie siatki leśnej do słupków metalowych

 Decydując się na zakup słupków metalowych, warto wybrać słupki specjalnie przeznaczone do montażu siatki leśnej. Przede wszystkim dlatego, iż są one już zaopatrzone w specjalne haczyki, dzięki którym samo wpinanie siatki jest już bardzo proste.

Montaż samych słupków rozpoczynamy od osadzania tych narożnych. Powinny być one dodatkowo wzmocnione wspornikami zainstalowanymi na wysokości 2/3 narożnego słupka. Następnie, również od słupka narożnego, rozpoczynamy montowanie siatki. Przy zastosowaniu słupków z haczykami, siatkę montujemy na uchwytach. Z kolei przy zastosowaniu zwykłych słupków metalowych, montujemy siatkę przy użyciu drutów przeznaczonych do montażu siatki ogrodzeniowej. Bezsprzecznie należy pamiętać, by nie mocować siatki do słupków pośrednich, by pozwolić jej na sprężanie i rozprężanie wraz ze zmianą temperatury atmosferycznej. Ważnym jest też, by już na etapie montażu siatka była dobrze naciągana. 

Montaż siatki leśnej do słupków betonowych

 Słupki betonowe przeznaczone do montażu siatki leśnej są zaopatrzone w otwory przelotowe do mocowania siatki. Pierwsze oczka siatki montujemy, przekładając pręt naprężający i montując siatkę do słupka przy użyciu śrub z oczkiem. W dalszej kolejności siatkę montujemy do kolejnych słupków, mocując ją przy użyciu drutu do zaplatania naciągowego. W końcowym etapie z kolei siatkę na całej długości należy umocować żyłką do drutu naciągowego.

Montaż siatki na słupkach betonowych jest rozwiązaniem drogim i czasochłonnym. Dlatego stanowczo nie jest to polecana metoda, zwłaszcza przy braku doświadczenia. 

Siatka leśna - jak montować? Precyzyjne naciąganie siatki

 Wprawdzie siatkę leśną montuje się bez dodatkowych drutów. Jednakże proces ten należy przeprowadzać bardzo precyzyjnie. Ponieważ w efekcie finalnym decyduje on bezpośrednio o wytrzymałości siatki.

Szczególnie ważnym momentem jest też jej mocowanie do słupków. Bezwzględnie należy pamiętać, by nie montować siatki do słupków pośrednich. Bowiem druty prowadzące powinny mieć zachowaną swobodę translokacji w poziomie. Brak takiej możliwości grozi w konsekwencji pękaniem siatki na słupkach. 

Krótkie podsumowanie

Siatka leśna jest trwałym i popularnym materiałem ogrodzeniowym. Nieskomplikowana w montażu, wymaga jednak bardzo dużej dokładności w zakładaniu. Bezsprzecznie proces jej montażu jest priorytetowym czynnikiem, decydującym o jej trwałości. Zatem warto dołożyć starań, by ten etap prac był wykonany solidnie. Wówczas siatka będzie spełniać swoją rolę przez długie lata.
Autor: Jadwiga Kucharczyk