Te małe owady każdemu mogą popsuć letni nastrój. Mowa o meszkach – stworzeniach przypominających muchy, lecz boleśnie kąsających, zupełnie tak jak komary. Dowiedz się, co odstrasza meszki i jak znacznie uprzyjemnić sobie wypoczynek na balkonie lub nad wodą.
Zanim odpowiemy na pytanie, co odstrasza meszki, podpiwedzmy, jak je w ogóle rozpoznać. Mieszki to popularne określenie owadów z gatunku meszkowatych. Wyglądem przypominają muchy, jednak są o wiele mniejsze. Meszki niemal zawsze występują w chmarach; ich ulubionymi okolicami bytowania są natomiast zbiorniki wodne.
Największe ilości meszek zauważyć można w okresie od kwietnia do sierpnia. Niepozorne i małe meszki stanowią uciążliwy, letni problem, podobnie jak komary. samice tych owadów żywią się bowiem krwią ssaków, niezbędną im do złożenia jaj. Meszki pozostawiają po sobie bolesne, krwawiące ukąszenia, które szybko zmieniają się w pokaźne obrzęki.
Wypróbuj preparaty z naszego rankingu środków na komary
Kontakt z meszką jest bardzo nieprzyjemny, jednak zazwyczaj zupełnie niegroźny. Owady te nie przenoszą żadnych chorób, co odróżnia je od komarów. Trzeba jednak wiedzieć, że ślina meszki jest bogata w substancje alergizujące, dlatego niektóre osoby mogą bardzo źle reagować na ukąszenie.
Największym zagrożeniem meszki są dla niemowląt oraz osób w stanie dużego upojenia alkoholowego. Histamina i peptydy zawarte w ślinie owadów mogą bowiem wywoływać u nich hararę – bardzo silną reakcję objawiającą się m.in. kłopotami z oddychaniem. Dlatego warto wiedzieć, co odstrasza meszki w domu.
Na całe szczęście, z meszkami można poradzić sobie stosunkowo łatwo. W większości sytuacji wystarczą te same metody, które stosowane są w przypadku ochrony przed komarami.
Łatwo dostępne spraye przeciwko komarom oraz kleszczom odstraszają również meszki. Podczas pobytu poza domem, na przykład w parku lub nad jeziorem, warto mieć przy sobie buteleczkę z dobrym środkiem odstraszającym.
Jeśli szukasz naturalnego sposobu na odstraszanie nie tylko meszek, ale także innych owadów, sięgnij po olejek z goździków, eukaliptusa, mięty lub wanilii. Ich zapachy skutecznie odstraszają insekty. Pamiętaj, że stosując olejki eteryczne na skórę, warto wcześniej rozcieńczyć je w wodzie.
Nie każdy zdecyduje się na ten sposób, ze względu na nieprzyjemny zapach. Warto jednak pamiętać, że spryskiwanie ciała i odzieży wodą zmieszaną z odrobiną octu sprawi, że meszki na pewno będą trzymać się z daleka.
Sprawdź, co stosować na pluskwy w domu
Wypoczywając poza domem, warto mieć ze sobą spirale odstraszające insekty. Zapewnią ci one spokój podczas wypoczynku nad wodą, grillowania w ogródku lub pikniku.
Meszki można spotkać przede wszystkim w okolicach zbiorników wodnych. Nie oznacza to jednak, że te owady nie poszukują pożywienia w pomieszczeniach. Głodne samice wlatują do mieszkań i domów. Niestety, w odróżnieniu od komarów, meszki latają bezdźwięcznie, dlatego trudno je zauważyć. Co zrobić, aby się ich pozbyć?
Proste w montażu moskitiery pozwolą ci otwierać okna latem bez obawy o wtargnięcie insektów. Siatka zatrzyma nie tylko meszki, ale również muchy i komary. O takiej ochronie powinny pomyśleć przede wszystkim osoby mieszkające blisko jezior i lasów. Pamiętaj, że meszki są groźne dla małych dzieci, dlatego to właśnie w ich pokojach warto zamontować moskitiery na okna.
Kolejnym sposobem na odstraszenie kąsających owadów jest zainstalowanie elektrofumigatora – małego urządzenia do kontaktu, które stopniowo uwalnia środek owadobójczy.
Na balkonie lub tarasie warto zasadzić miętę, lawendę, szałwię lub rozmaryn. To zioła o bardzo intensywnych aromatach, które są niepożądane przez większość insektów. Jeśli chcesz mieć spokój z meszkami, unikaj nadmiaru roślin kwietnych – owady lubią się w nich ukrywać.
Meszki, które już zdążyły znaleźć się w twoim mieszkaniu, możesz usunąć, przygotowując prostą pułapkę. Na noc postaw na podłodze miskę z wodą i płynem do naczyń lub naczynie z odrobiną piwa. Owady bez wątpienia będą zainteresowane tymi substancjami, a po wpadnięciu do nich szybko utoną.
Ukąszenie meszki znacznie różni się od tego, które pozostawia po sobie komar. Jest bardziej swędzące i opuchnięte, a na samym jego środku doskonale widać krwawy ślad. Miejsce ugryzienia goi się także znacznie dłużej. Aby bąbel po ugryzieniu zniknął szybciej i nie swędział, możesz sięgnąć po farmaceutyki w postaci kremów i żeli. Łagodzące środki szybko przynoszą ulgę.
Gdy zaatakuje cię meszka, możesz pomóc sobie również domowymi metodami łagodzenia ukąszeń. Do miejsca wkłucia kilka razy dziennie możesz przykładać:
Powyższe produkty mają działanie antyseptyczne oraz ściągające, dlatego szybko przynoszą ulgę po ukąszeniu owada.
Meszki nie muszą już psuć ci letniego nastroju. Zabezpiecz swój dom za pomocą zaproponowanych przez nas akcesoriów, a podczas wakacyjnych wypadów, stosuj gotowe lub naturalne środki odstraszające.