Data modyfikacji:

Co odstrasza pluskwy? Co zrobić, gdy mamy pluskwy w domu?

Swędzące bąble układające się w skupiska i plamki krwi na pościeli? To mogą być pluskwy. Te paskudne owady żyją w szczelinach obok łóżka, bardzo szybko się rozmnażają i żywią się ludzką krwią. Co odstrasza pluskwy? Zobacz, co kupić na pluskwy w domu, żeby pozbyć się ich raz na zawsze.

Co odstrasza pluskwy i jak je rozpoznać?

Wiesz już, co odstrasza kleszcze oraz co stosować na komary. Pora rozprawić się z kolejnymi uciążliwymi owadami. Pluskwy to małe, spłaszczone owady o owalnym kształcie ciała. Trudno jednak dojrzeć je gołym okiem, gdyż potrafią bardzo dobrze się ukrywać. Głodny pasożyt ma grubość kartki papieru, zmieści się więc w każdej szczelinie.

Jak rozpoznać, czy w twoim mieszkaniu bytują pluskwy? Najważniejszą poszlaką jest obecność swędzących ugryzień na ciele, które przypominają ukąszenia komara. Rzadko jednak występują pojedynczo – układają się w linie lub trójkąty. U osób uczulonych na jad tego robaka pojawić się może rozległa opuchlizna. Pluskwy domowe żywią się krwią człowieka i żerują głównie w nocy.

Zobacz, co odstrasza pluskwy:

 1. Dokładne odkurzanie mieszkania
 2. Wysoka temperatura
 3. Specjalistyczne środki owadobójcze
 4. Zapach odstraszający pluskwy

Liczne ugryzienia są wyjątkowo dokuczliwe, dlatego każdy, kto obawia się, że w jego domu bytują te pasożyty, chciałby jak najszybciej się ich pozbyć. Co odstrasza pluskwy? Jak znaleźć ich kryjówkę? Dowiesz się w dalszej części artykułu.

Przeczytaj również: 5 roślin odstraszających komary

Skąd się biorą pluskwy w domu?

Myślisz, że pluskwy w domu biorą się z brudu i zaniedbania? To mit. Tak naprawdę spotkać je można wszędzie. Zazwyczaj któryś z domowników przynosi je po prostu do mieszkania np. na bucie czy w walizce.

Najłatwiej „złapać” pluskwę:

 • w hotelach, schroniskach itp.
 • w komunikacji miejskiej
 • w pociągach
 • w kinie czy teatrze
 • wśród używanych mebli
 • w sklepie z odzieżą
 • od gości, którzy zmagają się z tym problemem

Co na pluskwy w domu – jak znaleźć gniazdo pluskiew?

Zanim przejdziemy do tego, co jest skuteczne na pluskwy domowe, zastanówmy się, jak znaleźć gniazdo tych niemile widzianych gości. Znalezienie gniazda pluskiew w domu lub mieszkaniu to bardzo trudne zadanie. Potrafią naprawdę dobrze się ukrywać, a gdy jeszcze ich populacja nie jest zbyt wielka, bardzo łatwo je przeoczyć.

Poszukiwania najlepiej zacząć od dokładnego przejrzenia materaca do spania, rozkręcenia ramy łóżka i obejrzenia szczelin w listwach i ścianach obok posłania. Następnie trzeba zbadać kratki wentylacyjne, szpary w meblach, żaluzjach, ramki na zdjęcia czy obrazy…

Możesz również zamówić specjalne pułapki, w które złapią się pojedyncze owady. Jeśli w twoim dom bytuje już sporo pasożytów, na ich gniazdo może cię naprowadzić charakterystyczny zapach przypominający woń gnijących malin.

Co odstrasza pluskwy domowe?

Na pytanie, co działa na pluskwy, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niestety z biegiem lat pasożyty te zaczęły uodparniać się na niektóre popularne środki.

Należy więc próbować wielu opcji do czasu, aż pozbędziesz się tych przykrych owadów na dobre. Co odstrasza pluskwy? Pozbyć się szkodników pomogą:

 • wysoka temperatura
 • środki owadobójcze na pluskwy
 • dokładne odkurzanie mieszkania
 • specyficzne zapachy

Co na pluskwy – domowe sposoby, czyli dokładne odkurzanie

Co działa na pluskwy w domu? Na początku dokładnie odkurz materac, łóżko, podłogę i wszelkie szczeliny. Pomocne w szybkim odkurzeniu materaca będą odkurzacze ręczne. Po zakończonym sprzątaniu jak najszybciej wymień filtr w odkurzaczu, a zużyty worek szczelnie zawiń i wyrzuć do zewnętrznego pojemnika na śmieci.

Co na pluskwy? Wysoka temperatura zabija owady

Wysoka temperatura to najprostszy skuteczny domowy sposób na pluskwy. Pasożyty i jaja giną już w temperaturze ok. 45 stopni. Dla pewności jednak najlepiej wypierz w 60 stopniach całą pościel, prześcieradła, piżamy i koce. Możesz również przeprać w ten sposób wszystkie ubrania albo wyprasować je w wysokiej temperaturze.

Kolejnym skutecznym domowym sposobem jest oczyszczenie wszelkich szczelin wokół łóżka myjką parową. Gorąca para zabije zarówno owady, jak i ich jaja.

Przeczytaj również: Myjki parowe do okien – ranking najlepszych modeli

Co odstrasza pluskwy? Specjalistyczne środki owadobójcze

Kolejnym skutecznym sposobem na pluskwy w domu są specjalistyczne środki owadobójcze. Pamiętaj tylko, aby używać ich bardzo ostrożnie, gdyż mogą być żrące dla człowieka. Co kupić na pluskwy? Wybierz produkt przeznaczony do niszczenia konkretnie tych pasożytów. Możesz zdecydować się na spray, płyn czy też płytkę owadobójczą.

Jaki zapach odstrasza pluskwy?

Jeśli chcesz dodatkowo ochronić się przed pluskwami domowymi, możesz rozpylić w mieszkaniu intensywny zapach, którego boją się owady. Pluskwy nie znoszą woni kurkumy, goździków czy mięty. Pomogą również olejki eteryczne.

Autorka: Olga Wacholc