Data modyfikacji:

Co odstrasza pluskwy? Jak pozbyć się pluskwy w domu?

Swędzące bąble układające się w skupiska i plamki krwi na pościeli? To mogą być pluskwy. Te paskudne owady żyją w szczelinach obok łóżka, bardzo szybko się rozmnażają i żywią się ludzką krwią. Co odstrasza pluskwy? Zobacz, co kupić na pluskwy w domu, jakie domowe sposoby na pluskwy oraz specjalne preparaty wykorzystać, aby pozbyć się nieproszonych gości raz na zawsze.
co odstrasza pluskwy

Co odstrasza pluskwy i jak je rozpoznać?

Wiesz już, co odstrasza kleszcze oraz co stosować na komary. Pora rozprawić się z kolejnymi uciążliwymi owadami. Pluskwy to małe, spłaszczone owady o owalnym kształcie ciała. Trudno jednak dojrzeć je gołym okiem, gdyż potrafią bardzo dobrze się ukrywać. Głodny pasożyt ma grubość kartki papieru, zmieści się więc w każdej szczelinie.
Jak rozpoznać, czy mamy pluskwy w mieszkaniu? Najważniejszą poszlaką jest obecność swędzących ugryzień na ciele, które przypominają ukąszenia komara. Rzadko jednak występują pojedynczo – układają się w linie lub trójkąty. U osób uczulonych na jad tego robaka pojawić się może rozległa opuchlizna. Pluskwy domowe żywią się krwią człowieka i żerują głównie w nocy.
Liczne ugryzienia są wyjątkowo dokuczliwe, dlatego każdy, kto obawia się, że w jego domu bytują te pasożyty, chciałby jak najszybciej się ich pozbyć. Co odstrasza pluskwy? Jak znaleźć ich kryjówkę? Dowiesz się w dalszej części artykułu.

Co odstrasza pluskwy? Jak wyglądają pluskwy?

Zanim podpowiemy, co odstrasza pluskwy, najpierw w ogóle zastanówmy się, jak wygląda pluskwa. Pluskwa to czerwono-brązowy owad o owalnym kształcie. Nie ma skrzydeł i posiada trzy pary cienkich odnóży. Z przodu posiada czujki. Pluskwa gryzie.
Pluskwy swoim wyglądem mogą przypominać pchły. Po czym więc je odróżnić? Po tym, jak kąsają. Pluskwy kąsają w trakcie snu i atakują głównie plecy oraz szyję. Pchły z kolei zabierają się za nasze nogi, ręce, barki oraz okolice pasa.
Czy pluskwy są niebezpieczne? Zazwyczaj ich ugryzienia nie są niebezpieczne, ale są bardziej bolesne niż przykładowo ugryzienie komara. Po ukąszeniu pluskwy pojawia się swędząca zmiana. Najczęściej wyskakuje ona 24–48 godzinach po ugryzieniu.

Skąd się biorą pluskwy w domu?

Myślisz, że pluskwy w domu i mieszkaniu biorą się z brudu i zaniedbania? To mit. Tak naprawdę spotkać je można wszędzie. Zazwyczaj któryś z domowników przynosi je po prostu do mieszkania np. na bucie czy w walizce.
Najłatwiej „złapać” pluskwę:
  • w hotelach, schroniskach itp.
  • w komunikacji miejskiej
  • w pociągach
  • w kinie czy teatrze
  • wśród używanych mebli
  • w sklepie z odzieżą
  • od gości, którzy zmagają się z tym problemem

Co na pluskwy w domu – jak znaleźć gniazdo pluskiew?

Zanim przejdziemy do tego, co jest skuteczne na pluskwy domowe, zastanówmy się, jak znaleźć gniazdo tych niemile widzianych gości. Znalezienie gniazda pluskiew w domu lub mieszkaniu to bardzo trudne zadanie. Potrafią naprawdę dobrze się ukrywać, a gdy jeszcze ich populacja nie jest zbyt wielka, bardzo łatwo je przeoczyć.
Poszukiwania najlepiej zacząć od dokładnego przejrzenia materaca do spania, rozkręcenia ramy łóżka i obejrzenia szczelin w listwach i ścianach obok posłania. Następnie trzeba zbadać kratki wentylacyjne, szpary w meblach, żaluzjach, ramki na zdjęcia czy obrazy…
Jak pozbyć się pluskiew? Możesz również zamówić specjalne pułapki, w które złapią się pojedyncze owady. Jeśli w twoim dom bytuje już sporo pasożytów, na ich gniazdo może cię naprowadzić charakterystyczny zapach przypominający woń gnijących malin.

Co odstrasza pluskwy domowe? Jak się pozbyć pluskiew?

Na pytanie, co działa na pluskwy, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niestety z biegiem lat pasożyty te zaczęły uodparniać się na niektóre popularne środki.
Należy więc próbować wielu opcji do czasu, aż pozbędziesz się tych przykrych owadów na dobre. Co odstrasza pluskwy? Pozbyć się szkodników pomogą:
  • wysoka i niska temperatura
  • środki owadobójcze na pluskwy
  • dokładne odkurzanie mieszkania
  • specyficzne zapachy
  • soda oczyszczona
  • pranie
  • pozbycie się mebli

Domowe sposoby na pluskwy, czyli dokładne odkurzanie

Co działa na pluskwy w domu? Jak zwalczyć pluskwy? Na początku dokładnie odkurz materac, łóżko, podłogę i wszelkie szczeliny. Pomocne w szybkim odkurzeniu materaca będą odkurzacze ręczne. Po zakończonym sprzątaniu jak najszybciej wymień filtr w odkurzaczu, a zużyty worek szczelnie zawiń i wyrzuć do zewnętrznego pojemnika na śmieci.
To rozwiązanie nie powinno być jednak wybierane jako główna metoda walki z pluskwami. Dlaczego? Ponieważ pluskwy rzadko lubią przebywać na widoku. Zazwyczaj wchodzą w głębokie szczeliny, których odkurzaczem nie zawsze da się dosięgnąć. Odkurzanie może więc zmniejszyć liczbę pluskiew, ale tą metodą nie pozbędziecie się ich całkowicie. Warto więc stosować odkurzanie jako dodatkowa metoda walki z pluskwami.

Co na pluskwy? Wysoka i niska temperatura zabija owady

Jak się pozbyć pluskiew? Wysoka temperatura to najprostszy skuteczny domowy sposób na pluskwy. Pasożyty i jaja giną już w temperaturze ok. 45 stopni. Dla pewności jednak najlepiej wypierz w 60 stopniach całą pościel, prześcieradła, piżamy i koce. Możesz również przeprać w ten sposób wszystkie ubrania albo wyprasować je w wysokiej temperaturze.
Kolejnym skutecznym domowym sposobem jest oczyszczenie wszelkich szczelin wokół łóżka myjką parową. Gorąca para zabije zarówno owady, jak i ich jaja.
Z pluskwami może poradzić też sobie niska temperatura. Minimalna niska temperatura jaka poradzi sobie z pluskwami to -18 stopni Celsjusza. W takiej temperaturze pluskwy giną zazwyczaj w ciągu 3 tygodni. Możecie więc próbować wynieść wasze meble na mróz, a później, po odpowiednim czasie, przynieść je z powrotem do domu. Czy jest to bardzo skuteczne? Nie jest to dość popularna metoda, ale warto spróbować.
Ciekawostka – pluskwa ginie praktycznie od razu w temperaturze -40 stopni Celsjusza. Niestety na co dzień nie mamy dostępu do tak niskich temperatur.

Co odstrasza pluskwy? Specjalistyczne środki owadobójcze

Kolejnym skutecznym sposobem na pluskwy w domu są specjalistyczne środki owadobójcze. Pamiętaj tylko, aby używać ich bardzo ostrożnie, gdyż mogą być żrące dla człowieka. Co kupić na pluskwy? Wybierz produkt przeznaczony do niszczenia konkretnie tych pasożytów. Możesz zdecydować się na spray, płyn czy też płytkę owadobójczą.

Pluskwy – jak się ich pozbyć? Jaki zapach odstrasza pluskwy?

Jeśli chcesz dodatkowo ochronić się przed pluskwami w domu i mieszkaniu, możesz rozpylić intensywny zapach, którego boją się owady. Pluskwy nie znoszą woni kurkumy, goździków czy mięty. Pomogą również olejki eteryczne.

Domowe sposoby na pluskwy – soda oczyszczona na pluskwy

Pluskwy nie lubią sody oczyszczonej, a więc jeśli chcecie je odstraszyć, to wysypcie sodę na materac, łóżko, w okolicach listew przypodłogowych czy wokół łóżka, np. pod łóżkiem na podłodze.

Domowe sposoby na pluskwy – ocet na pluskwy

Czy ocet sprawdza się na pluskwy? Zdania odnośnie skuteczności tej metody są podzielone. Niektórzy uważają, że pluskwy nie lubią zapachu octu, a więc ten je wypłoszy. Inni z kolei nie widzą żadnego efektu tej metody. Oczywiście możecie spróbować popryskać zamieszkane przez pluskwy meble octem. Ale pamiętajcie, że ocet działa drażniąco nie tylko na nie, ale też na człowieka. Zbyt długie wdychanie oparów z octu może być szkodliwe dla naszego układu oddechowego.

Jak pozbyć się pluskwy? Pranie i prasowanie to sprawdzone domowe sposoby na pluskwy

Tak jak już wspominaliśmy, pluskwy nie lubią wysokich temperatur, powyżej 60 stopni Celsjuszy. Dlatego też, jeśli chcecie pozbyć się pluskiew, to dokładnie wszystko wypierzcie, a następnie wyprasujcie w temperaturze przynajmniej 60 stopni. W takiej temperaturze zginą pluskwy, ale także ich jaja.

Domowe sposoby na pluskwy – nafta

Co prawda, nafta nie zabije pluskiew, ale jej zapach może skutecznie je odstraszyć.

Domowe sposoby na pluskwy – liście roślin

Na pluskwy dobrze sprawdzą się liście fasolki szparagowej. Dlaczego? Ponieważ mają włoski, których pluskwy nie zawsze są w stanie pokonać. Dlatego jeśli borykacie z pluskwami, to obłóżcie podłogę liśćmi fasolki. Możecie rozłożyć je też na łóżku lub materacu. Ta metoda zmniejszy populację pluskiew, ale pamiętajcie, że nie zawsze jest ona skuteczna w 100%.
Na pluskwy podobno działają też liście orzecha. W tej metodzie chodzi o zapach tych liści. Zdania są tutaj jednak mocno podzielone.

Domowe sposoby na pluskwy – olejek eukaliptusowy

Na pewno zapach olejku eukaliptusowego odstraszy pluskwy. Niektórzy twierdzą nawet, że taki olejek skutecznie je zabija. Nie jest to jednak potwierdzona informacja.

Domowe sposoby na pluskwy – wymiana mebli

Na pozbycie się pluskiew najskuteczniejsze będzie wyrzucenie mebli, w których pluskwy się zagnieździły. Ale... ta metoda też nie gwarantuje 100% sukcesu. Dlaczego? Ponieważ pluskwy mogą być w innych meblach, a my możemy nawet o tym nie wiedzieć. Co więcej, mogą kryć się też w szczelinach wokół mebli – nawet w odległości 3 metrów od nich, np. przy listwach przypodłogowych. Reguła jest więc następująca – najlepiej jest wyrzucić meble, na których się śpi. Wówczas jest największa szansa na to, że pluskwy zagnieździły się właśnie tam.

Domowe sposoby na pluskwy – szukanie owadów i pozbycie się ich

Na pluskwy możecie też przeprowadzić domowe polowanie, czyli szukać ich, a następnie je zabijać. Jest to skuteczne rozwiązanie. Niemniej jednak ta metoda nigdy nie da 100% skuteczności, ponieważ pluskwy często chowają się w bardzo ciasnych zakamarkach, do których nie mamy dostępu. Ponadto jest to metoda czasochłonna. Warto jednak połączyć ją z pozostałymi metodami opisanymi powyżej.

Co stosować na ugryzienie pluskwy?

Jak radzić sobie z ugryzieniami pluskwy? Stosuj te same środki co po ugryzieniu komara. Dostaniesz je w każdej aptece. Złagodzą one ból i swędzenie oraz uczucie dyskomfortu. Jeśli po ugryzieniu pluskwy pojawi się ciężka reakcja alergiczna lub duże podrażnienie czy obrzęk skórny, należy skontaktować się z lekarzem. Ten zaleci doustne antybiotyki lub leki przeciwhistaminowe.

Pluskwy w domu – najczęściej zadawane pytania

Skąd się biorą pluskwy w domu?
Zazwyczaj pluskwy przynoszone są z zewnątrz, np. na butach. Co wabi pluskwy? Do człowieka przyciąga je ciepło i wydzielane zapachy. Dlatego owady są aktywne w nocy.

Jaki zapach odstrasza pluskwy?
Pluskwy nie znoszą woni kurkumy, goździków czy mięty. Pomogą również olejki eteryczne.

Co odstrasza pluskwy?
Owady te nie lubią wysokich temparatur - pranie pościeli w wysokiej temperaturze jest więc jednym z domowych sposobów na pluskwy. Można także stosować specjalistyczne środki owadobójcze czy sodę oczyszczoną.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Klaudia Borycka, Olga Wacholc