Wypoczynek i spożywanie posiłków w ogrodzie to najlepsze, co możesz zrobić dla zdrowia. Już kilka chwil na świeżym powietrzu poprawi twoje samopoczucie, dotleni organizm, dostarczy witaminy D i obniży poziom stresu. Szukasz pomysłu na ogród? Sprawdź, jak urządzić ogród, by był przytulny.
Tuż po budowie domu teren ogrodu zazwyczaj jest w opłakanym stanie. Pozostałości materiałów budowlanych i ślady po ciężkich pojazdach nie napawają optymizmem. Potraktuj to jednak jako… zaletę! Budując ogród od podstaw, możesz zaaranżować go w pełni po swojemu.
Najlepiej, aby pomysł na ogród powinien się w twojej głowie zrodzić już na etapie projektu. Zastanów, gdzie umieścisz altanę gospodarczą, stanowisko samochodowe, wiatę grillową czy rabaty kwiatowe. Dzięki temu rozprowadzisz instalacje i ciągi, zanim konieczne byłoby wykonywanie przecisku pod kostką brukową lub niszczenie nasadzeń kwiatowych.
Jak urządzić ogórd? W pierwszej kolejności pozbądź się wszelkich niepotrzebnych rzeczy. Wiele z nich może się jeszcze przydać, więc znajdź dla nich ustronne miejsce (np. za altaną śmietnikową lub garażem).
Jeśli teren wymaga wyprofilowania, zrób to, zanim wykonasz nasadzenia czy chodniki. Drobne korekty można wykonać „na oko”, jednak poważniejsze profilowanie wykonasz jedynie z pomocą niwelatora. Usługę tę wykona geodeta, a jej koszt to ok. 200-400 zł.
Przydomowy ogród powinien być nie tylko piękny, ale i funkcjonalny. Jak urządzić praktyczny ogród? Ważnym etapem jest wytyczenie ścieżek, które poprowadzą np. wokół domu, do altany na śmieci, bramy, garażu czy wiaty grillowej.
Chodniki nie są konieczne, ale warto je zrobić. Dzięki temu na trawie nie pojawią się wydeptane, nieestetyczne ścieżki.
Na tym etapie warto również wytyczyć miejsca na rabaty kwiatowe, krzewy czy byliny. Można to zrobić za pomocą krawężników, płotków lub granitowej kostki. Pozwoli to wyodrębnić obszary z roślinami i ułatwi późniejsze koszenie trawy. Wprowadzi też dużo estetyki do ogrodu.
W miejscu, w których zamierzasz posadzić kwiaty i sezonowe rośliny, zdejmij darń. Jeśli grunt jest piaszczysty i wyjałowiony, konieczne będzie nawiezienie czarnoziemu lub ziemi kwiatowej.
Ewentualnie wybierz takie gatunki kwiatów, które tolerują ziemię słabszego gatunku. Pozwoli to zaoszczędzić sporo pieniędzy i zwolni cię z obowiązku czasochłonnej pielęgnacji. Pamiętaj również, że najtańszym i najbardziej ekologicznym nawozem jest kompost, więc warto założyć w ogrodzie kompostownik.
Pomiędzy zasadzonymi kwiatami dobrze jest rozsypać kamień ozdobny lub korę. Dzięki temu wyeksponujesz delikatne kwiaty, a zarazem ułatwisz sobie ich pielęgnację.
Aby móc cieszyć się zielenią przez cały rok, wykorzystaj również krzewy zimozielone, drzewka iglaste oraz byliny. Świetnie sprawdzą się krzewy płożące, które mogą zastąpić sporą część trawnika.
Aby ogród wyglądał jak najbardziej naturalnie, posadź drzewa liściaste, które nie osiągają zbyt dużych rozmiarów, np. grab pospolity, wiśnię, jabłoń czy magnolię. Drzewa owocowe pozwolą ci się przy okazji cieszyć własnymi owocami, które wykorzystasz do stworzenia zimowych przetworów.
Nie przepadasz za kwiatami i cenisz bardziej praktyczne rozwiązania? Stwórz ogródek warzywny! Możliwość wykorzystania własnych warzyw w kulinarnych działaniach daje mnóstwo satysfakcji.
Wystarczy niewielki kawałek ogródka, by uprawiać m.in. cebulę, sałatę, rukolę, rzodkiewki, marchew, ogórki, truskawki, groszek, buraki, jagody, zioła czy fasolkę szparagową.
Niestety, nie obędzie się bez przygotowania gleby. Musi mieć prawidłowy odczyn i zawierać wszelkie niezbędne składniki odżywcze (gleba próchnicza). Pamiętaj, że warzywa codziennie trzeba podlewać, więc umieść w pobliżu ogródka przyłącze wody.
Prawidłowe posianie trawy nie jest rzeczą prostą, a jeszcze trudniejszą bywa jej pielęgnacja. Na etapie planowania pomysłu na ogród zastanów się, jak dużo trawnika chcesz mieć oraz w jakim stanie będziesz go utrzymywać.
By nie wysechł i nie pożółkł w okresie letnim, niezbędne jest regularne podlewanie. Zraszacze najlepiej zainstalować w glebie jeszcze przed założeniem trawnika.
Tajemnicą poliszynela jest, że ładny trawnik wymaga regularnego koszenia. Jeśli nie przepadasz za tą czynnością, zaprojektuj ogród w taki sposób, aby trawnik mógł być skoszony przez automatyczną kosiarkę. Roboty koszące wymagają jednak gleby równej niczym stół, więc nie obędzie się bez dokładnej niwelacji.
Miejscem letniego wypoczynku jest wiata ogrodowa lub taras. Jeśli masz duszę majsterkowicza, możesz wykonać ją z drewnianych belek samodzielnie, jednak w internetowych sklepach ogrodniczych znajdziesz wiele gotowych projektów. Wiata ogrodowa może być połączona z garażem lub schowkiem na narzędzia, co podniesie jej funkcjonalność.
Jeśli nie chcesz wydawać na wiatę sporej gotówki, wykorzystaj drewniane pergole. Za ich pomocą osłonisz się przed wiatrem i wzrokiem sąsiadów, a przy okazji mogą posłuży jako konstrukcja nośna dla pnączy, np. rdestówki Auberta czy dzikiego wina.
Jak urządzić ogród przed lub za domem? Niewątpliwego uroku dodadzą przestrzeni stylowe meble ogrodowe. Możesz je ustawić nawet bezpośrednio na trawniku, wykorzystując go niejako jak naturalny dywan.
Jakie meble ogrodowe kupić? Dobre meble ogrodowe powinny być w pełni wodoodporne i zabezpieczone przed szkodliwym działaniem słońca. Popularne zestawy foteli z kanapą to idealne miejsce na spotkanie ze znajomymi lub wypicie porannej kawy.
Niezwykle komfortowym meblem ogrodowym jest także… hamak. Najlepiej powiesić go na drzewach, ale i na całkiem „gołej” działce da się z niego skorzystać. Hamaki ze stelażem nie są bardzo drogie, a można postawić je w dowolnym miejscu. Gwarantujemy, że wygoda popołudniowej drzemki na hamaku jest nie do opisania.
Zadaniem mądrych rodziców jest stworzyć dzieciom w ogrodzie przestrzeń, w której będą uwielbiały przebywać. Nie chodzi jednak o zakup zabawek, które znudzą im się po kilku dniach. Stwórz prawdziwy plac zabaw oraz „enklawę” dla najmłodszych. Niech będzie to baza, która posłuży dzieciakom do wymyślania zabaw oraz gier terenowych.
W pobliżu miejsca zabaw umieść dużą skrzynię na zabawki. Dzięki temu będą zawsze pod ręką, a jednocześnie nie będą walały się po całym ogrodzie. Dobrym pomysłem na ogród połączony z placem zabaw jest także zainstalowanie huśtawki, która z pewnością przypadnie do gustu nawet dorosłym. Zobacz, jaka huśtawka ogrodowa dla dzieci będzie dobrym wyborem.
Prawdziwie przytulny klimat stwarza w ogrodzie oświetlenie. To właśnie wieczory spędzone na świeżym powietrzu mają w sobie najwięcej magii.
Oprócz głównego, mocnego światła, służącego do oświetlenia tarasu czy wiaty ogrodowej, wyposaż ogród w klimatyczne punkty. Mogą to być niewielkie latarenki, świeczniki, cotton ballsy czy żarówki dekoracyjne LED (np. w formie wiszących łańcuchów).
Za pomocą światła zadbaj też o bezpieczeństwo w ogrodzie. W pobliżu chodników i ścieżek umieść lampki zasilane słońcem, a w pobliżu podjazdu, głównej bramy lub altany śmieciowej zamontuj naświetlacze z fotokomórką. To nie tylko ułatwi korzystanie z ogrodu, ale może być także postrachem na złodziei. Pomysł na ogród musi uwzględniać wszelkie aspekty.