Data modyfikacji:

Jaką huśtawkę ogrodową dla dzieci wybrać?

Czas spędzony na huśtawce w ogrodzie to nieodłączny element dzieciństwa. Aby dziecko mogło beztrosko bujać w obłokach, zakup powinien być dobrze przemyślany, a sam produkt dopasowany do wieku pociechy. Sprawdź, jaka huśtawka dla dzieci będzie najlepsza.

Rodzaje huśtawek ogrodowych

Huśtawka plastikowa

Ten model przeznaczony jest dla małych dzieci ze względu na ich niewielką wagę. Huśtawka dla najmłodszych dzieci ma kształt fotelika (huśtawka kubełkowa), dla nieco starszych jest to plastikowa deseczka. Zawieszana jest najczęściej za pomocą sznurka, a jej atutem są piękne, przyciągające wzrok kolory.

Huśtawka metalowa

Siedzisko może być wykonane z dowolnego materiału, jednak stelaż zawsze jest metalowy. W przypadku, gdy dziecko dopiero rozpoczyna przygodę z samodzielnym bujaniem, warto zdecydować się na huśtawkę przymocowaną do stelażu za pomocą metalowych prętów – wówczas nie będzie ona kołysała się na boki, przez co będzie stabilniejsza, a dziecko bezpieczniejsze.

Huśtawka drewniana

Jej dużym atutem jest naturalny wygląd, pięknie komponujący się na przykład z altaną w ogrodzie. Tego typu huśtawka dla dzieci może być zamontowana na sznurku albo – co jest częściej wybieraną opcją – na metalowym łańcuchu.

Huśtawka bocianie gniazdo

Składa się z okrągłego, dużego siedziska ze splecionych sznurków lub grubego poliestru. Zawieszana jest na grubych linkach, montowanych w czterech miejscach huśtawki. Jej atutem jest możliwość pomieszczenia nawet dwójki maluchów.

Huśtawka modułowa

Huśtawka modułowa „rośnie” wraz z dzieckiem. Może na przykład zmienić się z wersji kubełkową na prostokątne siedzisko. Model ten często wchodzi w skład małego placu zabaw – konstrukcja zawiera dodatkowo np. zjeżdżalnię oraz mały domek.

Jak wybrać huśtawkę bezpieczną dla dziecka?

Zadając sobie pytanie, jaka huśtawka dla dziecka będzie najbardziej odpowiednia, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo malca. Kolor, kształt czy materiał wykonania mają o wiele mniejsze znaczenie. Na co zwrocić uwagę? Przede wszystkim będą to niezbędne normy. Sprawdzone i bezpieczne modele mają certyfikat CE i spełniają normy PN-EN 1176.

Wybierając huśtawkę dla dzieci, należy sprawdzić jej wysokość. Dla starszych dzieci i dorosłych idealna wysokość to od 180 cm do 230 cm. Młodsze brzdące wymagają zamontowania niższej huśtawki. Ważna jest także szerokość oraz dopuszczalna waga. Istotna dla bezpieczeństwa pociechy jest możliwość regulowania siedziska, która ma także duże znaczenie dla funkcjonalności sprzętu. Mówiąc krótko, ta opcja pozwoli na świetną zabawę przez wiele lat.

Przed zakupem huśtawki ogrodowej dla dzieci należy dokładnie przyjrzeć się jakości wykonania detali, w szczególności rodzajowi mocowania. Ważne, aby nie było ostrych krawędzi czy niebezpiecznych na pierwszy rzut oka elementów. Bezpieczna huśtawka dla małego dziecka powinna mieć solidnie zamontowaną przegrodę między nóżkami.

Jeśli zdecydujemy się na huśtawkę drewnianą albo tę znajdującą się w zestawie wraz z domkiem i zjeżdżalnią, należy pamiętać o regulowanym konserwowaniu drewnianych elementów.

Jak zamocować huśtawkę?

Dla bezpieczeństwa huśtającego się dziecka należy dokładnie rozważyć miejsce i sposób zawieszenia sprzętu. Jeśli istnieje możliwość zawieszenia huśtawki na drzewie, konieczne jest wybranie bardzo grubej gałęzi, która bez wątpliwości utrzyma ciężar dziecka. Jednocześnie należy pamiętać, że w tym przypadku niezbędne są specjalne uchwyty mocowane na gałęzi.

Jeśli z kolei decyzja padnie na stelaż, musi on mieć specjalne kotwy zabezpieczające przed przeważeniem i przewróceniem. Należy także pamiętać, że każdy stelaż ma swoje maksymalne obciążenie.

Huśtawka ogrodowa a wiek dziecka

Nawet najbardziej profesjonalnie wykonana huśtawka dla dzieci nie będzie bezpieczna, jeśli nie zostanie dopasowana do wieku brzdąca. Huśtawka dla najmłodszych dzieci, tj. powyżej 6. miesiąca życia, musi posiadać oparcie pleców, zabezpieczenia boczne oraz przegrodę między nogami. Nie może być także zbyt ciasna. Wyciąganie malucha z huśtawki nie powinno sprawiać większego kłopotu. Obowiązkowe są pasy bezpieczeństwa – najlepiej 5-punktowe – które powinny być regulowane. Huśtawka dla dzieci dwuletnich nie musi mieć już pasów bezpieczeństwa. Wystarczy, że malec będzie znajdował się w tzw. kubełku, a rodzic nie będzie spuszczał dziecka z oka w trakcie zabawy. W przypadku starszych dzieci wybór nie ma już większego znaczenia – liczy się tylko to, co interesuje malca.

Wiesz już, na co zwracać uwagę przy wyborze huśtawki dla dzieci. Teraz pozostaje już tylko zamówić sprzęt, solidnie go zamocować i życzyć dziecku miłego bujania w obłokach – to przecież to, co nasze dzieci kochają najbardziej.

Autorka: Karolina Wojtaś