Data modyfikacji:

Meble ogrodowe - na jaki materiał postawić? Jaki komplet wybrać?

Śniadanie na tarasie lub wieczorny relaks na ogrodowej leżance? Brzmi świetnie, ale żeby wszystko poszło zgodnie z planem, musisz zadbać o aranżację tarasu. Jeśli planujesz zakup mebli ogrodowych, ale nie wiesz, na jaki materiał postawić oraz jakie meble wybrać, poznaj wady i zalety poszczególnych rozwiązań.

Meble ogrodowe – na jaki materiał postawić?

Jedną z najważniejszych kwestii, jakie przyjdzie ci rozważyć podczas wyboru mebli na taras czy do ogrodu, jest materiał z jakiego komplet będzie wykonany. Chodzi tu nie tylko o względy estetyczne, ale też trwałość czy wymagania konserwacyjne. Przyjrzyjmy się zatem bliżej najpopularniejszym materiałom stosowanym do wykonania mebli tarasowych i poznajmy ich wady i zalety.

Drewniane meble ogrodowe

Ponadczasowy materiał, który świetnie wpisuje się w trendy i dobrze komponuje się z architekturą ogrodową i zielenią porastającą działkę. Niestety drewno to też wymagający materiał – deszcz i słońce mogą prowadzić do jego niszczenia i utraty koloru. Dlatego tak ważne jest, aby w sezonie chronić stół i krzesła przed czynnikami atmosferycznymi, a w okresie jesienno-zimowym znaleźć suche miejsce do przechowywania mebli. Na tym jednak nie koniec. Jeśli postawisz na drewno, najlepiej aby twój taras był zadaszony. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie kłopotliwej sezonowej konserwacji drewna.

Jeśli postanowisz, że twój wybór padnie na eleganckie meble drewniane, zwróć uwagę na sposób spojenia konstrukcji. Najlepiej, aby były łączone za pomocą elementów ze stali nierdzewnej. Gdyby były klejone, preparat pod wpływem wilgoci, którą drewno chłonie z powietrza, mógłby tracić z czasem właściwości. Ponadto najlepiej sprawdzają się meble z twardych gatunków drewna, które dobrze znoszą działanie wilgoci. Będą to np. tek czy dąb.

Plastikowe meble ogrodowe

Meble na taras wykonane z plastiku to prawdziwe bogactwo modeli, wzorów i kolorów. Są najczęściej dość lekkie, odporne na działanie wilgoci oraz łatwe w czyszczeniu. Przysporzą ci zatem znacznie mniej kłopotu, niż ich drewniane odpowiedniki. Nie myśl jednak, że meble tego typu są wolne od wad. Po pierwsze nagrzewają się w słońcu – jeśli twój taras jest bardzo nasłoneczniony, plastikowe meble ogrodowe mogą zrobić się naprawdę gorące. Po drugie pod wpływem działania intensywnych promieni słonecznych, plastik może płowieć z czasem i tracić kolor. Aby uniknąć tego efektu, sprawdź czy materiał zawiera polimery stabilizujące kolor – to zapewnia jego większą trwałość.

Meble ogrodowe z rattanu

Meble z rattanu dzielimy na dwie grupy – te wykonane z naturalnego materiału, czyli pędów tropikalnych palm oraz te z tworzywa, czyli z technorattanu, który bardzo przypomina naturalny odpowiednik. Meble z naturalnego rattanu to wnętrzarska klasyka – są obecnie szalenie modne i co ciekawe, możesz wykorzystać je nie tylko w aranżacji tarasu, ale też ustawić w np. w pokoju dziennym. Ich naturalna estetyka świetnie wpisuje się w klimat stylu boho czy rystykalnego.

Rattan jest bardzo giętki i podatny na formowanie, dlatego meble ogrodowe wykonane przy jego użyciu są bardzo dekoracyjne. Niestety materiał ten jest bardzo wrażliwy na działanie wilgoci i z pewnością nie powinien być wyeksponowany na bezpośrednie działanie wody, dlatego jeśli twój taras nie jest zadaszony, naturalny rattan może być kiepskim pomysłem. 

Rozwiązaniem tego problemu jest technorattan, czyli materiał wykonany z materiałów syntetycznych. Tego typu meble na taras będą odporne na działanie promieni słonecznych, deszcz czy nawet grad. Ich przechowywanie po sezonie nie jest kłopotliwe, bo w zasadzie wystarczy je przykryć pokrowcem – ujemne temperatury nie są im straszne. W przypadku technorattanu z pewnością konieczne będzie dokupienie do zestawu mebli ogrodowych kompletu poduch na siedziska i oparcia, ponieważ bez nich, byłyby niewygodne.

Metal ogrodowe z metalu

Meble ogrodowe wykonane z metalu to trwała opcja, która będzie ci służyć w dobrym stanie przez lata. Najczęściej meble tego typu mają lekką konstrukcję, więc łatwo jest zmieniać aranżację tarasu i przeprowadzać roszady mebli. Przed zakupem zwróć uwagę na sposób zabezpieczenia metalowej powierzchni – powinna być pokryta preparatem antykorozyjnym oraz odpornym na działanie promieni UV. Minusem mebli tego typu jest, podobnie jak w przypadku ich plastikowych odpowiedników, znaczne nagrzewanie się na słońcu. 

Meble na taras – jaki zestaw wybrać?

Jeśli już wiesz, jaki materiał będzie spełniał twoje potrzeby, zastanówmy się, jakie meble powinny stanąć na twoim tarasie? Zwyczajowo większość z nas stawia na stół i krzesła, które pozwalają na komfortowe spożywanie posiłków i grillowanie na świeżym powietrzu. To dobra opcja, ale jeśli chcesz się błogo relaksować, dobrym rozwiązaniem byłby tarasowy komplet wypoczynkowy. W tym przypadku musisz rozważyć kilka kwestii.

Po pierwsze, jak duży jest twój taras? Jeśli to jest to mała powierzchnia, dobrym rozwiązaniem będzie komplet składający się ze stołu i krzeseł, bo będziesz mógł wygodnie spożywać posiłki. A jeśli najdzie cię ochota na wieczorne leżakowanie, rozwiesisz na tarasie hamaki i krzesła brazylijskie. To świetna opcja na oszczędność miejsca, bo akcesoria tego typu można łatwo zdemontować. Jeśli dysponujesz dużą powierzchnią, możesz do woli kombinować z elementami aranżacji tarasu.

Po drugie – czy twój taras jest zadaszony? Od tego zależy chociażby, czy w razie ulewy czeka cię nerwowe bieganie z poduszkami na siedziska i leżanki, aby nie zmoczył ich deszcz. Podobnie, jeśli chodzi o intensywne słońce – pod jego wpływem tekstylia tarasowe mogą wypłowieć. Na zadaszonym tarasie poduszki, meble ogrodowe i inne elementy tego typu nie będą też narażone na zabrudzenia w postaci ptasich odchodów. A te są szczególnie trudno usuwalne i np. na meblach drewnianych mogą powodować powstawanie odbarwień. 

Oczywiście, komplet do siedzenia to jedno, ale bez wątpienia na tarasie, balkonie czy w ogrodzie nie powinno tez zabraknąć stolika ogrodowego. W ofertach producentów znajdziesz zarówno zwykłe stoliki, jak i takie bardziej przypominające barki. Przydatne, gdy chcesz się schłodzić zimnym drinkiem na tarasie.