5 najpopularniejszych roślin do ogrodu skalnego


Budowanie ogrodu możemy porównać do przyrządzania wykwintnej potrawy. Tylko użycie najlepszych składników sprawi, że gotowe danie będzie mieć wyjątkowy smak. Identycznie jest w przypadku ogrodów, których nietuzinkowa estetyka może zapierać dech w piersiach. Pewien rodzaj ogrodu umożliwia stworzenie naprawdę niesamowitych kompozycji, a mowa oczywiście o popularnym skalniaku. Nietrudno zgadnąć, że to właśnie skały stanowią fundament takich ogrodów. Jednak to rośliny na skalniak sprawiają, że ogród nabiera wyjątkowego charakteru. Nie wszystkie gatunki roślin będą w tym wypadku odpowiednie, ale niektóre byliny na skalniak wręcz zmuszają do tego, aby umieścić je w tworzonym ogrodzie.

Kwiaty na skalniak — o czym musimy pamiętać?

Wybór odpowiednich gatunków roślin na skalniak nie jest taki prosty. W ogrodach skalnych powinny znaleźć się rośliny, które mają niewielkie rozmiary, a ich wzrost odbywa się w zwarty sposób. Najważniejszym czynnikiem są jednak właściwości poszczególnych gatunków. Jeśli skalniak zostanie wybudowany w mocno nasłonecznionym miejscu, rośliny światłolubne będą idealnym wyborem. Dobrym kompromisem będzie umiejscowienie skalniaka w taki sposób, aby przynajmniej część ogrodu znajdowała się w umiarkowanym cieniu, co pozwoli nam zasadzić  rośliny wrażliwe na działanie promieni słonecznych.

Niektórzy ludzie mogą przywiązywać dużą wagę do barwy kwiatów na skalniaku. Zachowanie odpowiednich proporcji między poszczególnymi kolorami sprawi, że ogród skalny będzie przypominał skrupulatnie wyhodowany zagajnik, a jego naturalne piękno będzie ucztą dla naszych zmysłów.

Byliny na skalniak — polecane gatunki roślin

Byliny są bardzo wyjątkową grupą roślin. Ich struktura ma duże przełożenie na żywotność roślin, która jest wyjątkowo duża. Wiele gatunków bylin może przetrwać ponad dwa sezony (lata), a rozrost roślin odbywa się w niezwykle szybkim tempie. Byliny są zazwyczaj odporne na działanie  niskich temperatur, a co za tym idzie — stanowią spory odsetek roślin występujących na dużych wysokościach. To wszystko sprawia, że byliny to idealne kwiaty na skalniak.

Skalnica Arendsa

Naszą pierwszą propozycją rośliny na skalniak jest doskonale znany gatunek byliny, czyli skalnica Arendsa. Jej nazwa pochodzi od nazwiska niemieckiego hodowcy, który jako pierwszy zaczął uprawiać tę roślinę. Oczywiście nie jest to duża bylina — jej wysokość wraz z łodygą wynosi około 25 centymetrów.

Sporym atutem opisywanego gatunku są kwiaty o intensywnej różowej barwie. To właśnie one sprawiają, że skupiska rośliny tworzą niezwykle malowniczy widok. Skalnica Arendsa jest dość wrażliwa na działanie słońca, dlatego musimy pamiętać, aby regularnie ją podlewać, zwłaszcza w suche i gorące dni. Skalnica Arendsa to gatunek, który doskonale komponuje się ze skałami, a więc są to idealne byliny na skalniak.

Żagwin ogrodowy

Trudno sobie wyobrazić ogród skalny, który zostanie utworzony bez tej byliny. Żagwin ogrodowy to roślina filigranowa, jej wysokość z reguły nie przekracza 10 centymetrów. Znakiem rozpoznawczym rośliny są liczne kwiaty mające głęboką fioletową barwę. Kwiaty rosną w bardzo zwartym szyku, dzięki czemu tworzą obszerne kobierce.

Żagwin ogrodowy jest bardzo uniwersalną byliną, która rośnie niemal na każdej glebie. Intensywna barwa oraz niskie wymagania powodują, że żagwin ogrodowy może zapewnić nam piękne kwiaty na skalniak.

Goździk alpejski

Obecność słynnego pasma górskiego w nazwie tej byliny jest nieprzypadkowa, ponieważ goździk alpejski to doskonały przykład rośliny wysokogórskiej. Spójrzmy jednak na zalety tego gatunku byliny, które sprawiają, że warto umieścić roślinę w skalniaku. Dojrzewające kwiaty tworzą obszerne kępy, choć sama roślina ma maksymalnie 10 centymetrów wysokości. Kwiaty goździka cechuje także intensywna różowa barwa. Goździk alpejski jest odporny na wiele czynników zewnętrznych, a szkodniki zazwyczaj nie wyrządzają roślinie znacznych szkód. Możemy śmiało stwierdzić, że jest to kolejna znakomita bylina na skalniak.

Gęsiówka kaukaska

Nadszedł odpowiedni moment, aby zwrócić uwagę na śnieżnobiałe kwiaty, które są częścią gęsiówki kaukaskiej. Jak sama nazwa wskazuje, naturalnym miejscem występowania byliny jest Kaukaz. Nikogo zatem nie zdziwi fakt, że roślina jest praktycznie niewrażliwa na działanie mrozu. Gęsiówka kaukaska jest nieco większa niż wspomniane wcześniej gatunki bylin, ponieważ jej wysokość może dochodzić nawet do 20 centymetrów. Śnieżnobiałe kwiaty w skalniaku będą doskonałym stonowanym akcentem, który pozwoli nam urozmaicić wygląd ogrodu. Jeśli nie należymy do grupy amatorów białego koloru, zawsze możemy posadzić jedną z licznych odmian tej rośliny na skalniak (kwiaty będą wówczas różowe).

Rojnik

Wszystkie wymienione dotychczas byliny miały niemalże identyczną budowę. Pora przełamać konwencję i przedstawić rojniki, czyli idealne rośliny na skalniak. Najbardziej rozpoznawalną częścią rojników są dorodne liście, które mają charakterystyczny trójkątny kształt. Wyjątkowy kształt oraz rozmiar liści wynika z ich przeznaczenia, ponieważ roślina wykorzystuje je do przechowywania wody. To zaś sprawia, że rojnik może rosnąć nawet w bardzo suchym klimacie. Rojniki są idealnym sposobem na wypełnienie szczelin tworzących się między skałami. Nie są to typowe kwiaty na skalniak, ale zdecydowanie warto umieścić je w swoim ogrodzie.

Stwórz własną kompozycję, czyli połączenia różnych gatunków bylin na skalniakach

Nasze zestawienie zawierało krótką charakterystykę pięciu popularnych gatunków roślin, które możemy znaleźć w wielu ogrodach skalnych. Cała magia skalniaków polega na tym, aby umiejętnie połączyć wybrane rośliny oraz skały. Przykład rojników jest najlepszym dowodem na to, że roślina może być rewelacyjnym uzupełnieniem ogrodu. Osoby ze zmysłem estetycznym mają wówczas duże pole manewru. Stworzenie wielokolorowej kompozycji roślinnej wymaga sporej ilości pracy, ale osiągnięty efekt potrafi często wynagrodzić poniesiony trud.

Opisy roślin były pod wieloma względami zróżnicowane, choć znakomita większość gatunków ma jedną wspólną cechę. Uprawa wymienionych gatunków jest stosunkowo prosta. Żadna z wymienionych roślin nie jest bardzo podatna na działanie skrajnych temperatur. Oznacza to, że nadchodzące mrozy nie zniszczą struktury bylin. Pielęgnacja roślin jest więc dużo prostsza niż w przypadku innych ogrodów.

Jeśli chcemy utrzymać nasz ogród skalny w dobrej kondycji, będziemy musieli regularnie odchwaszczać cały teren skalniaka. Podłoże wykorzystywane w tych ogrodach sprawia, że misterna kompozycja roślin i skał jest bardzo stabilna. Niestety, żyzna ziemia jest idealnym środowiskiem do rozwoju niepożądanych chwastów. Samoczynny rozwój roślin powoduje, że wygląd skalniaka ulega szybkiemu przeobrażeniu. Warto więc reagować odpowiednio szybko i usunąć wszystkie niechciane rośliny.

Byliny na skalniak to wytrzymałe gatunki roślin, lecz nawet one nie pozostaną obojętne wobec długotrwałej suszy. Fala upałów powinna stanowić dla nas jasny sygnał, że ogród skalny będzie wymagał specjalnego potraktowania. Podlewanie ogrodu podczas suszy jest niezbędne, aby ochronić rośliny przed niszczycielskim działaniem wysokiej temperatury. Odpowiednia pielęgnacja

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły