Data publikacji:

Jaka lornetka? 10 × 50 czy 10 × 20?

Najważniejsze parametry każdej lornetki to przybliżenie oraz średnica obiektywu. W przypadku lornetki 10 × 50, taka lornetka ma przybliżenie 10-krotne oraz średnicę obiektywu wynoszącą 50 mm. Co jeszcze warto wiedzieć na temat lornetek? Jakie są podstawowe informacje na ich temat, które są kluczowe podczas wyboru? Przedstawiamy poradnik oraz ranking lornetek!
jaka lornetka

Najważniejsze parametry lornetek

Na co zwracać uwagę przy wyborze lornetki. Jaką wybrać?
  • Zmienne/stałe przybliżenie – przybliżenie lornetki wpływa na możliwość obserwacji oddalonych przedmiotów, ale także na stabilność obrazu.
Tu warto wspomnieć, że zapis zmiennego przybliżenia lornetki wygląda inaczej niż zapis stałego przybliżenia. W takim przypadku prezentowany jest zakres przybliżenia, np. 8-16 × 40. Zapis 8-16 × oznacza, że taka lornetka ma zmienne przybliżenie w zakresie od 8-krotnego do 16-krotnego przybliżenia. Liczba 40 w tym zapisie oznacza średnicę obiektywu (tak samo jak w przypadku zapisu stałego przybliżenia).
  • Średnica obiektywu – wpływa na jasność obrazu. Im większa średnica obiektywu, tym jaśniejszy obraz oraz większy gabaryt lornetki.
  • Rodzaj latarki: dzienna/nocna – na wygodę użytkowania lornetki w niekorzystnych warunkach oświetleniowych wpływa średnica obiektywu. Warto przeanalizować, czy lornetka ma służyć do obserwacji w ciągu dnia, czy w nocy.
  • Przeznaczenie lornetek – istnieją lornetki do specjalistycznej obserwacji przyrody, lornetki podróżnicze, lornetki do obserwacji nieba, malutkie podręczne lornetki do codziennego użycia. Różnią się one parametrami (przede wszystkim stosunkiem przybliżenia do średnicy obiektywu, ale także rodzajem szkła itp.).

Co to znaczy lornetka 10 × 50? Na co wpływa średnica obiektywu lornetki?

Lornetka 10 × 50 przybliża obiekty ×10, a średnica obiektywu wynosi 50 mm. W przypadku lornetki 10 × 20 mowa natomiast o tym samym przybliżeniu, jednak mniejszej średnicy obiektywu. Jaka jest wówczas różnica między takimi lornetkami?
Średnica obiektywu lornetki wpływa na jasność oglądanego obrazu. Podczas obserwacji świata przez lornetkę 10 × 50 mamy jaśniejszy obraz niż w przypadku użycia lornetki 10 × 20. Czy jednak zawsze powinniśmy dążyć do jak największej wartości średnicy i jak najjaśniejszego obrazu? Niekoniecznie!
Jasny obraz jest szczególnie ważny podczas wieczorno-nocnych obserwacji. Podczas dziennego użycia lornetki ten parametr może nie być aż tak potrzebny. Jednocześnie im jaśniejszy obraz, tym większe gabaryty lornetki.
Podsumowując, jeśli zależy Ci na obserwacji otoczenia przy słabym świetle – wybierz lornetkę o większej średnicy obiektywu. Jeżeli jednak ważną kwestią jest dla Ciebie, by mieć małą, poręczną lornetkę – zdecyduj się na mniejszą średnicę obiektywu.

Lornetka 10 × 50 – opinie

W przypadku lornetki 10 × 50 mówi się, że jest to lornetka odpowiednia do celów turystycznych. 10-krotne przybliżenie zapewnia stabilność obrazu. Przybliżenie jednak nie pozwoli na bardzo dokładną obserwację niewielkich przedmiotów czy bardzo oddalonych okazów zwierząt. Może więc nie sprawdzić się w lornetce do obserwacji ptaków. Jest to więc dobra lornetka do hobbistycznego użycia. Jest to lornetka podróżnicza, jednak również fani obserwacji nieba używają tego typu lornetek. Lornetki do obserwacji astronomicznych cechują się średnicą obiektywu zaczynającą się od wartości 50 mm.
Poniżej przedstawiamy parę modeli lornetek 10x50.

Ranking lornetek 10 × 50

Delta Optical Discovery 10-22 × 50 (DO-1204) D

Lornetka ta ma zakres przybliżenia od 10 do 22×. Jest odpowiednia do celów podróżniczych, zapewnia doskonały obraz podczas wieczornych obserwacji.

Nikon Action EX 10 × 50 CF

Lornetka Nikon jest wodoszczelna. Ma dodatkowe zabezpieczenie przed parowaniem. Jest również odpowiednia dla osób, które noszą okulary, ponieważ odsunięcie źrenic wyjściowych jest spore w tym modelu. Jest to solidna lornetka, która zapewnia dobrą jakość obrazu podczas obserwacji dziennych. Sprawdzi się także podczas oglądania nocnego nieba.

Discovery Field 10 × 50

Lornetka o podstawowych funkcjach. Parametry 10 × 50 zapewniają jasny, stabilny obraz.

Co to znaczy lornetka 20 × 50? Na co wpływa przybliżenie lornetki?

Analogicznie do swojej poprzedniczki o mniejszym przybliżeniu, lornetka 20 × 50 oznacza nic innego jak 20-krotne przybliżenie przy 50 mm obiektywie. W tym przypadku w porównaniu do lornetki 10 × 50 zmienia się nie średnica obiektywu, a samo przybliżenie.
Na co przybliżenie lornetki ma wpływ? Po pierwsze, oczywiście na dostrzeżenie szczegółów przybliżonych obiektów. Jednak tutaj uwaga! Powiększenie lornetki wpływa na stabilność obrazu. Oglądany obszar przez lornetkę o sporym przybliżeniu będzie się trząść.

Opinie na temat lornetek 20 × 50

W przypadku lornetki 20 × 50 należy uważać na fakt drżenia obrazu. Opinie użytkowników wskazują na to, że jest to dobra lornetka do codziennego użycia. Jeśli jednak planujesz szczególnie długie sesje przy lornetce, wówczas możesz mieć trudność z utrzymaniem stabilnego obrazu przez dłuższy czas.
Lornetka 20 × 50 jest więc odpowiednia na niedługi jednokrotny czas użytkowania. Do tego typu lornetki można podłączyć statyw. Wówczas masz więcej sprzętu do noszenia, jednak zwiększa się komfort użycia lornetki o 20-krotnym przybliżeniu.
Tak prezentują się wybrane lornetki 20 × 50:

Ranking lornetek 20 × 50

Levenhuk Atom 20 × 50 67683

Lornetka ta jest wodoodporna, odpowiednia do obserwacji bardzo oddalonych obiektów. Umożliwia dokładne dostrzeżenie szczegółów. Ten model dysponuje regulowanym rozstawem okularów.

Bresser Hunter 20 × 50

Jest to lornetka o sporym przybliżeniu. Korpus lornetki wykonany został z antypoślizgowego materiału. Model ten ma wejście na statyw, co jest szczególnie przydatne podczas dłuższych obserwacji i zapobiega poruszaniu obrazu.
Zdjęcie: Envato Elements