Dobra lornetka to nieoceniony element ekwipunku ornitologa, myśliwego, turysty oraz miłośnika przyrody, ale z jej zalet skorzysta niemal każdy.
Jaką lornetkę wybrać i jakie parametry lornetki są najważniejsze?
Gdy jednak mowa o amatorskich zastosowaniach lornetki, przed oczami staje turysta obserwujący górskie szczyty lub miłośnik przyrody przechadzający się po lesie.
Ale obserwacja przyrody, dzikich zwierząt i przepięknych pejzaży to tylko kilka z zastosowań lornetki. Możliwość zobaczenia szczegółów przyda się znacznie częściej.
Dzięki lornetce o dużym przybliżeniu zobaczysz z bliska szczegóły architektury miast, muzealnych eksponatów, przyjrzysz się sportowcom oraz gwiazdom estrady, a także skontrolujesz samochody kręcące się wokół twojego domu.
Lornetka pozwoli ci także obserwować gwiaździste niebo, przelatujące samoloty, nadmorskie statki itd. Wykorzystywanie jej może stać się czymś w rodzaju hobby, a pomysłów na wykorzystanie „polepszonego” wzroku jest wiele.
Zawiera w sobie cztery pryzmaty, kilkanaście soczewek oraz dokładne mechanizmy umożliwiające ostrzenie obrazu.
Stąd też nawet niewielkie, pozbawione regulacji przybliżenia oraz ostrości lornetki osiągają wysokie ceny.
Jeśli widoczny jest zakres, np. 10-20, oznacza to, że lornetka ma możliwość przybliżania obrazu. Trzeba pamiętać, że im większe powiększenie, tym bardziej trzęsący się obraz, dlatego do amatorskiego zastosowania zaleca się przybliżenie 10x.
Lornetki o bardzo dużym przybliżeniu mogą wymagać statywu eliminującego drżenie dłoni.
Druga liczba informuje o wyrażonej w milimetrach aperturze lornetki. Apertura 50 oznacza, że przednie soczewki lornetki mają 50 mm średnicy.
Duża apertura minimalizuje straty światła i sprawia, że lornetka jest jaśniejsza. Jest to ważne zwłaszcza w nocy, w złych warunkach pogodowych.
Tego rodzaju pryzmaty wykorzystuje się w dużych, profesjonalnych lornetkach, np. astronomicznych.
Lornetki z pryzmatami dachowymi – pryzmaty dachowe ustawione są w jednej linii, więc sama lornetka ma zdecydowanie mniejsze wymiary oraz zgrabniejszą linię.
Tego rodzaju pryzmaty wykorzystuje się często w składanych lornetkach turystycznych. Ze względu na większe straty światła, montuje się je także w lornetkach do użytku dziennego.
Wyraża się je w stopniach lub szerokości liniowej dla obiektu oddalonego o 1000 m. Jeśli zamierzasz obserwować szybko poruszające się obiekty, np. ptaki, zwierzęta lub samochody, wybierz lornetkę szerokokątną.
Wartość podawana jest w milimetrach, dzięki czemu łatwo określisz, czy dany dystans umożliwi ci obserwację bez zdejmowania okularów.
Nowo zakupiona lornetka wymaga jednak znacznie dokładniejszej kalibracji, dostosowującej parametry dla każdego oka z osobna.
Wady wzroku obu oczu mogą się między sobą różnić, więc korzystanie z wyjściowo ustawionej lornetki byłoby niewygodne.
Aby ustawić ostrość dla każdego oka z osobna, zamknij prawy tubus lornetki (ten z diopterem), a następnie ustaw ostrość dla lewego oka centralną śrubą ogniskującą.
Teraz odsłoń prawy tubus i zamknij lewy. Diopterem prawego okularu ustaw ostrość dla prawego oka. Od tego momentu masz poprawnie skalibrowaną lornetkę i możesz wyostrzać obraz jedynie poprzez centralne pokrętło ogniskujące.