Data publikacji:

Jaki miernik napięcia kupić?

Miernik napięcia przyda się w każdym garażu. Jest to sprzęt niezbędny w pracy elektryka, ale również każdy majsterkowicz powinien mieć taki miernik pod ręką. Jaki więc sprzęt kupić? Oferta mierników napięcia jest jednak ogromna – na rynku znajdziesz zarówno proste urządzenia, jak i wieloparametrowe multimetry. Sprawdzamy, jaki miernik napięcia warto posiadać!
jaki miernik napięcia kupić

Miernik napięcia – do czego się przydaje?

Najczęściej w garażu przydaje się miernik napięcia akumulatora. Z jego pomocą dowiesz się, czy akumulator jest rozładowany. Jeśli jednak wybierzesz bardziej skomplikowane urządzenie (tzw. multimetr), możesz wykorzystać je do innych pomiarów elektrycznych.
Multimetr przydaje się podczas m.in.:
  • sprawdzania, czy instalacja elektryczna działa prawidłowo,
  • sprawdzania przyczyny awarii sprzętu elektrycznego,
  • napraw sprzętu elektronicznego.

Miernik napięcia – posiadane funkcje multimetrów

Oprócz funkcji pomiaru napięcia (woltomierz), multimetry są wyposażone w:
  • możliwość pomiaru prądu zmiennego (np. w gniazdku) i stałego (np. w instalacji samochodowej),
  • możliwość pomiaru natężenia prądu (amperomierz),
  • pomiar oporu (rezystancji),
  • test diody – przydatny podczas sprawdzania sprzętu elektronicznego.

Na jaki miernik napięcia się zdecydować? Miernik napięcia automatyczny czy ręczny?

Jaki multimetr kupić? Miernik automatyczny sam dobiera skalę pomiarową, co jest sporym ułatwieniem dla laików. Wybór nieodpowiedniej skali może skutkować nawet przepaleniem bezpiecznika.
Niektórzy decydują się na model z ręcznym dobieraniem skali. Jest to trudniejsza opcja, jednak w tym przypadku masz całkowitą kontrolę nad urządzeniem i wykonywanym pomiarem oraz nie obawiasz się, że automat nie załączy się (w przypadku usterki urządzenia). Wybór zatem należy do Ciebie.

Miernik napięcia diodowy i cęgowy

Diodowy czujnik napięcia to najprostszy, podstawowy miernik. Jest on stosowany wyłącznie w instalacjach z prądem stałym. W praktyce podczas użycia takiego miernika zapalają się lampki sygnalizujące dany pomiar.
Do specjalistycznych mierników należą mierniki cęgowe, których używa się przy pomiarach dużego prądu, który płynie w kablach. W ich przypadku cęgi obejmują pojedynczy przewód, wywołując indukcję w obwodzie miernika, dzięki czemu można dokonać pomiaru w przewodzie.

Miernik napięcia – jak go używać?

Mierzenie napięcia miernikiem rozpocznij od upewnienia się, że miernik nie jest wilgotny, nie ma w nim wody (wówczas dokonywanie pomiaru byłoby niebezpieczne).
Następnie podłącz sondy do gniazd w mierniku napięcia. Ustaw wskaźnik miernika napięcia – w zależności od tego, czy mierzysz prąd stały, czy zmienny. Skieruj sondy na wybrany obiekt i delikatnie przyłóż sondy w miejsce, gdzie sprawdzasz napięcie. Wartość napięcia wyświetli się na wyświetlaczu.
Szczególnie przydatną funkcją jest „brzęczek” – jest to sygnał, który uruchamia się w momencie przerwy w instalacji.
Jest to podstawowy sposób mierzenia napięcia miernikiem.
Wykorzystanie multimetra podczas diagnostyki samochodowej:

Korzyści z samodzielnego mierzenia napięcia miernikiem

Używanie miernika napięcia pozwala na sprawdzanie instalacji samochodowej, ale nie tylko. Dzięki temu urządzeniu zaoszczędzisz pieniądze przeznaczone na pomiary wykonywane przez specjalistę, choć w trudniejszych przypadkach taka interwencja może być konieczna. Multimetr to przyrząd zarówno dla amatorów, którzy pragną poszerzać swoją wiedzę, jak i profesjonalistów, którzy używają tego urządzenia na co dzień.
Zdjęcie: Envato Elements