Data modyfikacji:

Malowanie blachy. Jaką farbę do blachy wybrać?

Posiadasz dom z dachem z blachy nieocynkowanej, która z upływem czasu pokrywa się rdzą? A może zadbałeś o ocynk, jednak zauważasz już pierwsze rysy na blasze ocynkowanej? Na ratunek przychodzą specjalistyczne farby do blachy. Dzięki nim skutecznie zadbasz o swój dom i garaż. Jaką farbę do blachy wybrać? Podpowiadamy!
malowanie blachy

Farba do blachy – jak często jej używać? Czy warto malować dach z blachy?

Nie stosując żadnego zabezpieczenia dla blachy, narażasz ją na skorodowanie. Gdy rdza już wejdzie w blachę, również warto ją pomalować. Są jednak przypadki nieodwracalne – gdy korozja po prostu uszkodzi warstwę blachy na tyle, że będą w niej ubytki! Rdza dosłownie „zżera” blachę, więc nie warto zwlekać. Koszt farby oraz wykonanie takiego malowania zwykle jest niższy niż położenie nowej blachy.  
Farby do blachy używaj średnio co 2–4 sezony. Jeśli zauważasz pierwsze oznaki korozji, rysy i utratę koloru blachy, czas działać! Farba do blachy zabezpieczy powierzchnię materiału, dzięki czemu dach czy blaszane drzwi do garażu będą mieć przed sobą lata świetności.
Najważniejszą cechą jest oczywiście antykorozyjne działanie farby do blachy. Farby do blachy ocynkowanej wydłużają żywotność materiału. Ponadto zapewniają wysoką odporność na promieniowanie słoneczne. Dzięki farbie do blachy twój dach zyska również odświeżony kolor. Podpowiadamy, jaka będzie najlepsza farba na dach.

Farba do blachy ocynkowanej – cechy

Farba na dach z blachy może występować osobno (bezpodkładowa farba) albo jako farba 2 w 1 (podkład i farba w jednym produkcie). Na rynku spotkać możesz również farbę do blachy ocynkowanej 3 w 1 – wówczas taki produkt to łącznie farba, podkład i emalia. Dodatek emalii oznacza więcej żywicy w składzie, dzięki której tworzy się dodatkowa warstwa ochronna. Wówczas taki dach staje się odporny na ścieranie, nie straszne mu również zmienne warunki atmosferyczne i wahania temperatur.
Farba do blachy trapezowej może mieć różne wykończenie – najczęściej spotkasz farby matowe bądź półmat.

Malowanie dachów z blachy – jak się za to zabrać?

Przedstawiamy krótki opis najważniejszych prac koniecznych do wykonania podczas malowania dachów z blachy.
  1. Warto przed malowaniem dachu użyć płynu odtłuszczającego. Podczas spłukiwania płynu powinna odpadać uszkodzona, stara, łuszcząca się powłoka farby.
  2. Ważnym punktem jest pozbycie się rdzy z dachu. W miejscu, gdzie się ona znajduje, należy zmatowić powierzchnię. Zrobisz to za pomocą szlifierki. Usunąć tę niechcianą warstwę możesz również poprzez szczotkowanie (za pomocą szczotki stalowej).
  3. Ten punkt wykonaj, jeśli posiadasz farbę bezpodkładową. Mowa o nałożeniu podkładu. Możesz na początku sprawdzić przyczepność farby. Jeśli okaże się, że farba mocno przywiera, możesz zaryzykować malowanie bez podkładu. Jego użycie jednak znacząco zwiększa przyczepność. Podkład jest wymagany na miejscach, gdzie była rdza.
  4. Pomaluj dach farbą na dach z blachy. Najlepiej użyć w tym celu pistoletu do farby. Należy pomalować pierwszą warstwę, odczekać czas podany przez producenta i po wyschnięciu pomalować drugą warstwą (najlepiej jeszcze tego samego dnia).

Farby do dachu z blachy – co jeszcze warto wiedzieć?

Podczas malowania dachu najlepiej nie przeprowadzać zbyt długich przerw. Zdecydowanie najlepszym pomysłem będzie pomalowanie od razu całej warstwy dachu, ponieważ malowanie „na raty” może sprawić, że farba będzie schnąć nierównomiernie. Wówczas będzie widać odcięcie farby.
Kolejną kwestią podczas malowania blaszanego dachu jest wybranie słonecznego dnia (jednak nie upalnego!), gdy nie będzie zbyt wilgotno. Takie optymalne warunki pogodowe sprawią, że farba odpowiednio przyczepi się do podłoża i wyschnie w oczekiwanym czasie.
Malowanie dachu z blachy wymaga precyzji i sprawnego przemieszczania się. Konieczne jest zaopatrzenie się w zabezpieczenie do prac wysokościowych. Praca na wysokości jest niebezpieczna, zwłaszcza przy dachach spadzistych.
Dzięki użyciu farby do blachy dach zyska odświeżone oblicze. Pomalowana odpowiednio blacha będzie odporna na zmienną pogodę i rdzę, co wydłuży żywotność dachu i zwiększy komfort jego użytkowania. Nie będziesz martwić się o stan techniczny dachu, bo solidnie wykonana praca zapewni ci spokój na wiele sezonów.
Zdjęcie: Envato Elements