Data publikacji:

Ogrzewanie indukcyjne. Czy się opłaca?

Coraz więcej osób poszukuje nowych rozwiązań w kwestii ogrzewania domu. Jedną ze stosunkowo nowych technologii w tym obszarze jest ogrzewanie indukcyjne. Jest to ogrzewanie za pomocą pieca elektrycznego. Aby móc podjąć racjonalną decyzję dotyczącą głównego źródła ogrzewania, warto przeanalizować wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania. Na czym dokładniej polega ogrzewanie indukcyjne i czy się opłaca? Sprawdźmy!
ogrzewanie indukcyjne

Ogrzewanie indukcyjne – jaka jest zasada działania?

Kocioł indukcyjny podłączony jest do prądu. Urządzenie wytwarza pole magnetyczne, które następnie powoduje powstanie siły elektrycznej. Po powstaniu tzw. prądu indukcyjnego urządzenie działa w taki sposób, by wytworzyć energię cieplną przekazywaną przez system rur do pomieszczeń. Ogrzewanie indukcyjne może być podłączone do systemu ogrzewania podłogowego i systemu centralnego ogrzewania.

Ogrzewanie indukcyjne – czy się opłaca?

Jakie ogrzewanie do starego domu wybrać? Wiadomo, że ogrzewanie domu powinno być jak najbardziej wydajne, jak najtańsze i jak najmniej obsługowe. Takie połączenie nie jest wcale proste do uzyskania. By przeanalizować najoptymalniejsze rozwiązanie dla Twojego domu, musisz wziąć pod uwagę parę kwestii.
Po pierwsze, kluczowy jest stopień termomodernizacji budynku. Odpowiednio docieplony budynek powinien mieć ocieplone zarówno ściany, jak i dach. Nie zapomnij również o szczelnych drzwiach i oknach! To często pięta achillesowa budynku, jeśli chodzi o niechciane wydostawanie się ciepła.
Po drugie, jeśli zastanawiasz się, czy ogrzewanie indukcyjne się opłaca, zastanów się nad odpowiednim wyborem taryfy prądu. Taryfa nocna czy weekendowa to świetne rozwiązanie przy elektrycznych źródłach ciepła. Wiele osób chwali sobie również podłączenie paneli fotowoltaicznych, dzięki którym inwestorów nie dotyka problem szalejących cen energii. Oczywiście to rozwiązanie nie jest pozbawione wad – koszt takich paneli oraz ich montażu nie należy do małych wydatków. W dalszej perspektywie takie połączenie znacząco obniża miesięczne koszty ogrzewania domu.
Jaki piec do domu będzie potrzebny? Kolejna kwestia to wydatek związany z samym zakupem kotła indukcyjnego. To zazwyczaj właśnie cena urządzenia zaliczana jest do głównych minusów tego rozwiązania, bowiem taki kocioł to koszt od 10 000 zł to kilkunastu tysięcy złotych. Jednak zalety z tego płynące to bezobsługowe działanie i brak konieczności przechowywania materiału grzewczego (np. pelletu czy ekogroszku).
Przeanalizuj zatem obecne i spodziewane zużycie prądu, ceny taryf dostawcy energii elektrycznej oraz rozważ położenie paneli fotowoltaicznych. Ostatecznie cena oraz miesięczny koszt zużycia będą różnić się w każdym domostwie – w zależności od metrażu i zużycia prądu.

Piec indukcyjny – jakie zużycie prądu?

Kocioł indukcyjny a koszt ogrzewania to temat wciąż poruszany podczas podejmowania decyzji na temat tego typu ogrzewania. Szacuje się, że przy dobrze dogrzanym domu koszty ogrzewania kotłem indukcyjnym będą wahać się od 5000 do 8000 zł rocznie. Zużycie prądu kotła indukcyjnego będzie ogromne w przypadku słabo ocieplonego domu, dlatego w tym przypadku nie jest to polecana forma ogrzewania.

Czy ogrzewanie indukcyjne jest ekologiczne?

Jedną z zalet wymienianych podczas omawiania ogrzewania indukcyjnego jest jego ekologiczność. Prawie cała wytworzona energia jest wykorzystywana. Nie powstają dodatkowe zanieczyszczenia – nie doświadczysz więc popiołu, emisji dwutlenku węgla itp.
Szczególnie ekologiczne ogrzewanie uzyskasz po podłączeniu pieca indukcyjnego z fotowoltaiką. Jest to niewątpliwy plus, ponieważ już od paru lat wprowadzane są obostrzenia w najbardziej zanieczyszczonych miastach, które mają na celu „wypchnięcie” z rynku nieekologicznych rozwiązań. Nie warto narażać się więc na koszt urządzenia, które będzie trzeba wkrótce zutylizować. Pod tym względem ogrzewanie indukcyjne jest rzeczywiście dobrym wyborem.

Czy zatem ogrzewanie indukcyjne się opłaca? Podsumowanie

W przypadku ogrzewania indukcyjnego głównym kosztem jest zakup kotła. Kolejną sprawą jest odpowiedni wybór źródła prądu (wybór taryfy bądź podłączenie do systemu fotowoltaicznego). Samo używanie ogrzewania indukcyjnego nie przysparza zawrotnych kosztów.
Przed zamontowaniem systemu grzewczego upewnij się jednak, że dom jest odpowiednio wyizolowany. Jeśli ciepło będzie uciekać, wówczas nawet najlepszy system ogrzewania będzie nieefektywny i po prostu drogi. Podsumowując, ogrzewanie indukcyjne to dobry wybór dla rodzin, które są zdecydowane ponieść większy jednorazowy koszt zakupu takiego urządzenia w celu zminimalizowania miesięcznych kosztów użytkowania.
Ogrzewanie to podłączane jest zarówno do systemu ogrzewania centralnego, jak i podłogówki. Jest to urządzenie, którym łatwo się steruje i nie wymaga zbyt wiele miejsca, dlatego decyduje się na nie coraz więcej osób.
Zdjęcie: Envato Elements