Data publikacji:

Jakie ogrzewanie będzie najlepsze do starego domu?

Stare domy, bez izolacji cieplnej, generują dosyć wysokie koszty ogrzewania. Zatem wybór metody grzewczej ma olbrzymie znaczenie i wymaga głębszej analizy. Zwłaszcza że podjęta decyzja będzie miała wpływ na kolejne lata eksploatacji. Do najpopularniejszych metod należą ogrzewanie: gazem, prądem, olejowe czy paliwem stałym typu węgiel lub ekogroszek lub biomasą typu pellet. Kolejną kwestią jest system rozprowadzania ciepła po budynku. Wszystkie te elementy budzą masę wątpliwości, tym bardziej, że wiążą się z konsekwencjami finansowymi, związanymi z kosztami ogrzewania przez najbliższych wiele lat. Zatem jaki model ogrzewania sprawdzi się najlepiej w starym domu?
ogrzewanie domu

Jakie ogrzewanie do starego domu?

Z uwagi na rosnące obecnie w zastraszającym tempie ceny prądu i gazu, odchodzi się od takich metod ogrzewania. Z uwagi na wysokie koszty eksploatacji odchodzi się też obecnie od ogrzewania olejowego. Znacznie bardziej opłacalne i nadal mocno popularne jest grzanie ekogroszkiem, węglem lub biomasą.

Ogrzewanie elektryczne w stary domu

Elektryczne ogrzewanie domu jest jedną z droższych form ogrzewania. Jest jednak bardzo wygodne i przede wszystkim czyste. Jednym z tańszych rozwiązań służących do elektrycznego ogrzewania systemów C.O. i C.W.U jest montaż nowoczesnych, innowacyjnych i ekologicznych kotłów indukcyjnych.

Wykorzystują one zjawisko indukcji elektromagnetycznej, dzięki czemu są w stanie zamienić prąd indukcyjny w ciepło przy względnie niewielkim zużyciu energii. Jednym z najczęściej wybieranych kotłów indukcyjnych jest Kocioł indukcyjny PEREKO 21 kW. Przeznaczony do elektrycznej instalacji trójfazowej. Dwufunkcyjny, służy do systemów C.O. i C.W.U. Wyjątkowo wydajny i niedrogi w eksploatacji.

Ogrzewanie gazowe w starym domu

Ogrzewanie gazem starego domu jest w obecnych czasach, przy problemach z dostawą gazu i szalejących cenach, dość ryzykownym rozwiązaniem. Jednakże zwolennikom ogrzewania gazem można polecić, celem oszczędnego zużycia gazu, kotły kondensacyjne. Głównie z uwagi na fakt, iż sprawność nowoczesnych kotłów kondensacyjnych sięga nawet 100%. W praktyce oznacza to wytwarzanie większej ilości ciepła przy stosunkowo niskim zużyciu gazu.
Bardzo dobrą opinią cieszą się dwufunkcyjne kotły kondensacyjne znanej marki Junkers. Zwłaszcza model Cerapur Smart ZWB 28-5C. Samoobsługowy, cichy, z automatyką pogodową, dzięki której kocioł ma możliwość automatycznego dopasowania siły grzewczej do charakterystyki cieplnej budynku. Kocioł spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa, dzięki wbudowanym zabezpieczeniom.

Ogrzewanie starego domu paliwem stałym

Wprawdzie grzanie paliwem stałym jest bardziej uciążliwą metodą, jednakże pozwala na wypracowanie największych oszczędności. Do wad takiego rozwiązania z pewnością możemy zaliczyć:
  • konieczność systematycznych kontroli,
  • czyszczenie komory spalania oraz przewodu kominowego,
  • emisję szkodliwych dla środowiska spalin
  • konieczność utworzenia miejsca nadającego się na skład materiału opałowego.
Ponadto ogrzewanie paliwem stałym ewidentnie wymaga wydzielenia pomieszczenia nadającego się tylko i wyłącznie na kotłownię. Bowiem osadzający się pył, brud, sadze i dym uniemożliwiają wykorzystanie takiego pomieszczenia do innych dodatkowych celów.

Ogrzewanie węglem lub ekogroszkiem wiąże się także z obowiązkiem częstego czyszczenia pieca i wybierania popiołu, a także z systematycznym dokładaniem opału. Zalety z kolei to:
  • niezbyt wysokie koszty instalacji,
  • niezbyt wysokie koszty ewentualnej naprawy kotła
  • względnie niskie koszty samego ogrzewania.
Wynika to głównie z faktu, iż węgiel jest paliwem wysoko kalorycznym i przy niewielkim zużyciu materiału opałowego można uzyskać pożądaną temperaturę.

Ogrzewanie starego domu pelletem Pellet należy również do paliw wysokoenergetycznych. Wytwarzany jest z surowców odnawialnych pochodzenia roślinnego. Jest zatem przyjazny środowisku naturalnemu. Do największych zalet ogrzewania pelletem należą między innymi:
  • oszczędności finansowe, ponieważ ten rodzaj paliwa należy do grupy tańszych,
  • niewielka ilość popiołu,
  • znikome ilości dwutlenku węgla
  • brak szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery.
Największą wadą z kolei jest możliwość zapychania się podajnika. Zatem kupując pellet, należy zwrócić szczególną uwagę na takie parametry jak: rozmiar pelletu, gęstość, wilgotność, która powinna wynosić minimum 10%, ogólna zawartość pyłu oraz klasa opałowa.

Ponadto zamiar ogrzewania pelletem wiąże się z koniecznością nabycia odpowiedniego kotła grzewczego. Istotną sprawą przy ogrzewaniu domu pelletem jest stworzenie odpowiednich warunków przechowywania materiału opałowego, ponieważ jako przerobione drzewo bardzo łatwo chłonie on wilgoć.

Jakie ogrzewanie do starego drewnianego domu? Grzejniki kontra ogrzewanie podłogowe w starym domu

Wybór instalacji grzewczej jest drugim priorytetem decydującym o kosztach ogrzewania. Zarówno grzejniki, jak i ogrzewanie podłogowe mają wady i zalety związane z charakterem ich działania oraz montażem. Ogrzewanie grzejnikowe dystrybuuje ciepło przez konwencję. Wiąże się to z niezbyt równomiernym rozprowadzaniem ciepła, ponieważ wraz ze wzrostem odległości od grzejnika spada temperatura otoczenia.

Ponadto, aby grzejniki mogły oddawać ciepło do określonej temperatury otoczenia, temperatura czynnika grzewczego w układzie musi być odpowiednio wyższa i sięgać 70-90 stopni Celsjusza. Zaletą systemu grzejnikowego z pewnością jest w miarę prosty i szybki montaż. Ogrzewanie podłogowe z kolei działa na zasadzie promieniowania. Równomiernie rozprowadza ciepło po całym pomieszczeniu i nie wymaga wysokiej temperatury kotła, która z powodzeniem może wynosić do 55 stopni Celsjusza. Montaż ogrzewania podłogowego z kolei stanowi jego wadę, ponieważ jest bardziej skomplikowany i czasochłonny.

Jak zrobić ogrzewanie podłogowe w starym domu?

Istotnym warunkiem instalacji ogrzewania podłogowego jest fakt, iż może być ono montowane w pomieszczeniach, w których straty cieplne nie przekraczają 80 W/m2. Wynika to z faktu, że pomieszczenia, w których straty ciepła przekraczają powyższą normę, wymagają podwyższenia temperatury podłogi powyżej 28 stopni Celsjusza, która stanowi maksymalną dopuszczalną temperaturę do pomieszczeń.

Ponadto z uwagi na efektywność pracy kotła węglowego, sprawdzającego się w wysokiej temperaturze wody zasilającej, wynoszącej 80-90 stopni Celsjusza, nie stanowi on najlepszego źródła zasilania do ogrzewania podłogowego. Znacznie lepiej sprawdzi się w tej roli kocioł na pellet, ponieważ wysokość temperatury czynnika grzewczego jest bardziej zbliżona do wymagań tego typu ogrzewania. Celem uzyskania jednolitej temperatury we wszystkich pomieszczeniach zaleca się w początkowej fazie skucie całej posadzki.

Bezsprzecznie należy też upewnić się, iż strop bezproblemowo wytrzyma dodatkowe obciążenia. Do starych domów najlepszym wyborem będzie system suchej zabudowy, ponieważ jest on przede wszystkim lekki i ma mniejszą wysokość warstwy grzewczej.

Rury grzewcze powinny być położone w nowej wylewce, na warstwie izolacyjnej typu styropian i folia, które ograniczą straty ciepła do warstwy strefowej. Sposób ich ułożenia zależy od kształtu i przeznaczenia pomieszczenia oraz konstrukcji podłogi. Może to być układ ślimakowy, który polega na przemiennym i równoległym układaniu odcinka zasilającego i powrotnego.

Dobrym rozwiązaniem jest też układ meandrowy, w którym początkowe odcinki rur umieszcza się w miejscach o największych stratach ciepła. Kwestią kluczową jest podłączenie rozłożonej instalacji do kotła. Niezbędne do tego celu jest zastosowanie zaworu trójdrogowego i pompy obiegowej. Są to bowiem dwa elementy odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniej temperatury, określonej przez producenta kotła.

Ponadto do instalacji konieczne jest też sprzęgło hydrauliczne. Jest ono bowiem odpowiedzialne za połączenie różnych temperatur wymaganych dla kotła i samego systemu ogrzewania podłogowego. Spójne połączenie wszystkich tych elementów pozwoli na efektywną pracę kotła z systemem grzewczym.

Jakie ogrzewanie do starego dom? Dwa słowa zakończenia

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki rodzaj ogrzewania będzie najlepszy do starego domu. Każde z rozwiązań posiada swoje wady i zalety. Wiele zależy również od możliwości konstrukcyjnych samego domu oraz zasobności portfela. Ważne są też indywidualne preferencje użytkowników. Powyższy artykuł wskazuje możliwie najlepsze rozwiązania, jednakże, drogi czytelniku, podjęcie decyzji należy do ciebie.
Autor: Jadwiga Kucharczyk