Data publikacji:

Automatyczne programy gotowania – czy sztuczna inteligencja potrafi ugotować za nas?

Chętnie korzystasz ze sztucznej inteligencji? W takim razie czas, aby zaczęła ci pomagać… w kuchni! Istnieją całkiem duże szanse, że miałeś lub miałaś już nieświadomie z nią styczność. Mowa o automatycznych programach gotowania, które dzięki zastosowaniu AI sprawiają, że sprzęty AGD stają się jeszcze bardziej funkcjonalne. To rozwiązania, które kiedyś były zarezerwowane dla profesjonalnej gastronomii, a dziś mogą ułatwić i przyspieszyć zadania w twojej domowej kuchni. Sprawdź, jak wygląda smart gotowanie w praktyce!
smart gotowanie

Automatyczny program gotowania – co to takiego?

Czym tak właściwie jest automatyczny program gotowania? To funkcja dostępna w nowoczesnych urządzeniach AGD, dzięki której sprzęt jest w stanie samodzielnie przeprowadzić cały proces przygotowywania potrawy – od ustawienia odpowiedniej temperatury i czasu, przez ewentualne dodatkowe zadania, aż po ugotowanie czy utrzymanie ciepła. Najważniejszy jest w tym wszystkim twój minimalny udział. Twoim jedynym zadaniem jest wybór przepisu lub programu, a urządzenie zajmie się całą resztą.
Chcąc wprowadzić smart gotowanie do swojego domu, nie musisz ograniczać się wyłącznie do robota kuchennego. Sztuczna inteligencja pojawia się również w nowoczesnych piekarnikach, kuchenkach mikrofalowych, blenderach czy frytkownicach beztłuszczowych. AI to nie tylko wygoda – w wielu przypadkach automatyzacja oznacza również szybsze gotowanie czy mniejsze ryzyko przypalenia.

Smart gotowanie a personalizacja

Smart gotowanie to jednak nie tylko wygoda i oszczędność czasu. To również personalizacja. Sztuczna inteligencja w urządzeniach AGD wykorzystuje dane o preferencjach swojego właściciela, historii czy nawet składnikach, które masz w domu. Może też brać pod uwagę pory dnia czy liczbę przygotowywanych zazwyczaj porcji. Zaawansowana AI analizuje wszystkie te dane i dopasowuje działanie czy proponowane programy do twoich potrzeb.
Przykładowo sztuczna inteligencja może dostosować czas gotowania ryżu do rodzaju ziarna, który najczęściej pojawia się w twoim menu. Oprócz tego – w przypadku osób, które unikają mięsa lub mleka – aplikacja połączona z urządzeniem może automatycznie ukrywać przepisy, które zawierają te składniki.

Smart gotowanie z AI w roli głównej?

Tak, jest to możliwe, ale pamiętaj, że sztuczna inteligencja nie działa niezależnie od człowieka – zarówno w kuchni, jak i w innych dziedzinach. Jej zadaniem jest wspieranie swojego właściciela, a nie w pełni autonomiczne podejmowanie decyzji. Dzięki temu nawet w przypadku smart gotowania masz wpływ na gotową potrawę, możesz zmieniać parametry lub – jeśli akurat masz ochotę – zrezygnować z automatycznych programów i samodzielnie zająć się przygotowywaniem jedzenia.
To dobry wybór dla osób, które chcą:
  • zaoszczędzić czas,
  • ułatwić sobie gotowanie,
  • eksperymentować z różnymi potrawami,
  • zwiększyć funkcjonalność sprzętu AGD.
  • Jakie urządzenia AGD mają automatyczne programy gotowania?

    Funkcja automatycznego gotowania nie jest już zarezerwowana wyłącznie dla zaawansowanych robotów kuchennych, które kosztują tysiące złotych. Obecnie znajdziesz ją też w wielu innych sprzętach AGD – od piekarników po płyty indukcyjne. Które z nich warto mieć na oku, jeśli chcesz przetestować możliwości smart gotowania w swojej kuchni? Sprawdź!

    Roboty kuchenne z funkcją gotowania

    To jedne z najbardziej zaawansowanych urządzeń, łączących w sobie wiele funkcji: gotowanie, miksowanie, blendowanie, wyrabianie ciasta, ważenie składników i nie tylko. Świetnym przykładem są takie propozycje jak Thermomix (przeczytaj, co zamiast Termomixa) czy Monsieur Cuisine.
    Do ich zalet zaliczamy:
  • pełną automatyzację gotowania – urządzenie prowadzi użytkownika krok po kroku,
  • szeroką bazę przepisów, do której masz dostęp z poziomu aplikacji lub wbudowanego wyświetlacza,
  • precyzyjną kontrolę temperatury i czasu,
  • oszczędność miejsca (jedno urządzenie zastępuje kilka sprzętów, dlatego sprawdzi się np. w mniejszej kuchni).
  • A czy roboty kuchenne do smart gotowania mają jakieś wady? Jedną z nich jest – oczywiście – wysoka cena. Oprócz tego w zależności od rozmiaru misy mogą mieć ograniczoną pojemność.

    Inteligentne piekarniki do smart gotowania

    Kolejną propozycją inteligentne i nowoczesne piekarniki, które są wyposażone nie tylko w programy automatyczne. Urządzenia mają także opcję sterowania aplikacją czy funkcję parową. Sztuczną inteligencję znajdziesz np. w piekarnikach Bosch czy Samsung.
    Najważniejsze zalety tego typu urządzeń to:
  • idealne dopasowanie trybu pieczenia do rodzaju potrawy (np. mięsa, ryby czy ciasta),
  • automatyczne wyłączanie po osiągnięciu odpowiedniej temperatury wewnątrz potrawy,
  • dodatek sensorów wilgotności,
  • możliwość sterowania zdalnego z poziomu smartfona,
  • połączenie z internetem.
  • Do wad możemy zaliczyć wyższą cenę i narażenie na cyberataki, które dotyczy każdego urządzenia korzystającego z internetu.

    Multicookery i garnki elektryczne

    To wielofunkcyjne urządzenia, które pieką, duszą, smażą i parzą – wszystko w jednym naczyniu. Często oferują też inteligentne i automatyczne programy gotowania oraz możliwość wybierania przepisów w aplikacji mobilnej. Ze sztucznej inteligencji korzystają np. modele Instant Pot czy Ninja Foodi.
    Do ich zalet zaliczamy:
  • kompaktowe rozmiary i dużą wszechstronność,
  • możliwość gotowania jednogarnkowych potraw bez nadzoru,
  • funkcję opóźnionego startu i automatycznego podtrzymywania temperatury.
  • Z kolei wadą może być np. ograniczone możliwości przygotowania niektórych dań czy mniejsza kontrola nad procesem smart gotowania.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.