Data publikacji:

Co zamiast Thermomixa?

Thermomix niemieckiej firmy Vorwerk to urządzenie, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie gotowania. Wielofunkcyjny robot nie tylko podgrzewa posiłki, ale również sieka, miesza, waży i wyrabia ciasta. Ma jednak sporą wadę – kosztuje prawie 6 tys. zł. Czy istnieje tańsza alternatywa? Co zamiast Thermomixa wybrać do własnej kuchni?
co zamiast thermomixa

Co zamiast Thermomixa? Roboty kuchenne o podobnych funkcjach

W czym tkwi sekret Thermomixa? Na pierwszy rzut oka może on przypominać elektryczny garnek z wbudowanym ostrzem blendującym, ale to zbyt duże uproszczenie. Oprócz tego, że urządzenie to podgrzewa, gotuje na parze, miksuje, sieka, miesza czy wyrabia ciasta, ma znacznie większe możliwości. Za pomocą Thermomixa można przygotować zarówno pełne dania jednogarnkowe, jak i półprodukty do dalszego gotowania.
Ogromnym plusem oryginalnego Thermomixa jest wbudowany ekran, na którym można ujrzeć jeden z wielu przepisów na pyszne dania, napoje, ciasta czy przetwory. Na oficjalnej platformie przepisami Cookidoo znajdziesz tysiące inspiracji, które pozwolą Ci w szybki i prosty sposób przygotować najróżniejsze przepisy. Co najważniejsze, wbudowana książka kucharska pokieruje Cię krok po kroku, dzięki czemu potrawy wyjdą identycznie, jak w oryginale. Gotowanie z Thermomixem jest więc wyjątkowo proste i ogranicza się do wypełniania kolejnych poleceń – dodawania składników i kręcenia pokrętłem.

Tańsze odpowiedniki Thermomixa mogą być naprawdę dobre

W tańszych odpowiednikach Thermomixa bywa różnie. Niektóre z nich mają jedynie zbliżone funkcje, jednak wszystkie kroki trzeba wykonać samemu. Najtańsze urządzenia wielofunkcyjne nie dobiorą automatycznie temperatury, szybkości mielenia czy długości gotowania potrawy. Użytkownik musi więc manualnie, metodą prób i błędów, dobierać ustawienia robota.
Zamienniki Thermomixa mogą mieć również inaczej rozwiązany system ważenia składników. Zamiast wbudowanej wagi niektóre modele mają dodatkową półkę z wagą, na którą należy odłożyć składnik przed wrzuceniem do głównego naczynia. To mniej wygodne niż dokładanie składników do misy na bieżąco, zwłaszcza w przypadku artykułów płynnych.
Mimo to na rynku można znaleźć alternatywy dla Thermomixa, choć musimy się oczywiście liczyć z ograniczeniami. Najpopularniejsze zamienniki Thermomixa, podobnie jak on, wyposażone są w duży i czytelny ekran, na którym wyświetlane są przepisy. Niektóre z nich mają też dostęp do bogatej i na aktualizowanej na bieżąco książki kucharskiej, w której – podobnie jak w Thermomixie – wszystkie etapy gotowania rozpisane są jasno i prosto.
Największe możliwości dają roboty z łącznością Wi-Fi, która umożliwia dostęp do dodatkowych baz. Można oczywiście również korzystać z przepisów na Thermomixa, ale będą one wymagały zazwyczaj dopasowania ustawień, np. długości mielenia czy temperatury gotowania.

Alternatywa dla Thermomixa 2022 – jakim urządzeniom warto się przyjrzeć?

Jakie urządzenia wielofunkcyjne mogą zastąpić Thermomixa w 2022 roku? Poniżej znajdziesz 5 propozycji, które będą doskonałym wyborem dla mniej wymagających użytkowników. Przed zakupem zwróć uwagę nie tylko na funkcje, ale również na moc urządzenia, pojemność misy, dostępne akcesoria oraz dostęp do bazy potraw.
Wśród zamienników Thermomixa największą popularnością cieszy się Silvercrest Monsieur Cuisine, ale warto zwrócić uwagę także na inne modele, np. MPM iCoook. Uwaga! Nie pomyl konkurentów Thermomixa z urządzeniami wielofunkcyjnymi bez funkcji gotowania, które mają w kuchni inną rolę.

Odpowiedniki Thermomixa

Silvercrest Monsieur Cuisine

Eldom Perfect MIX2 MFC2500

COBBO Thermo 7

MPM iCoook MRK-18

Tefal i-Companion

Autor: Szymon Sonik