Elektryczne klucze udarowe to narzędzia kojarzące się z profesjonalnym użyciem w warsztatach. Znajdą jednak zastosowanie także w przydomowych obowiązkach, zwłaszcza w trakcie budowy lub remontu. Jaki klucz udarowy elektryczny wybrać? Sprawdź nasz ranking najpopularniejszych urządzeń.
Poniżej znajdziesz propozycje 5 polecanych kluczy udarowych cieszących się dobrymi opiniami użytkowników Ceneo.pl.
Klucz udarowy nazywany jest inaczej zakrętarką. Nazwa ta może być myląca, ponieważ używa się go głównie do odkręcania śrub. Ze względu na duży moment zakrętarek nie powinno się ich stosować do dokręcania kół lub innych śrub samochodowych.
Swoją budową klucze udarowe przypominają nieco zwykłe wkrętarki, jednak zasada ich działania jest diametralnie różna. Oprócz ruchu obrotowego wykorzystują udar mechaniczny, czyli rytmiczne uderzenia bijaka przekazywane na śrubę. Dzięki temu urządzenie może wytworzyć chwilowo większą energię kinetyczną, umożliwiającą odkręcenie zapieczonych śrub lub nakrętek.
Kluczy udarowych używa się najczęściej w połączeniu z końcówkami nasadowymi, ale można ich użyć także z kluczami o innym nacięciu, np. imbus, torx lub torx zewnętrzny. Warunkiem jest to, że rozmiar i rodzaj klucza musi przenosić odpowiednio wysoki moment obrotowy. W innym przypadku dojdzie do ukręcenia śruby.
Przeczytaj również: Wkrętarki akumulatorowe. Ranking polecanych narzędzi
Podstawowym zadaniem kluczy udarowych jest odkręcenie kół samochodowych. Jeśli masz dwa komplety kół i wymieniasz je przed sezonem samodzielnie, klucz udarowy elektryczny z naszego rankingu zdecydowanie ułatwi ci pracę. Użyjesz go także podczas innych prac samochodowych, np. do odkręcania elementów zawieszenia.
Uniwersalny klucz udarowy na prąd przyda się też w innych domowych zadaniach, gdzie trzeba wykręcić dużą liczbę śrub i nakrętek. Rozmontujesz nim np. ogrodzenie, altanę ogrodową czy inną konstrukcję. Przyda się na placu budowy, zwłaszcza podczas pracy w niewygodnych miejscach, np. na rusztowaniu lub na wysokościach. Odkręcanie i przykręcanie dużych śrub kluczem udarowym jest dużo wygodniejsze niż kręcenie grzechotką.
Klucze udarowe warto podzielić na te do użytku domowego i profesjonalne. Najlepsze modele zakrętarek używane m.in. w warsztatach samochodowych oraz zakładach wulkanizacyjnych kosztują nawet ponad 2000 zł i dostosowane są do najcięższych prac. Są na tyle mocne, że bez trudu odkręcą nawet zapieczone śruby kół, a swoim działaniem dorównują profesjonalnym kluczom pneumatycznym.
Ceny kluczy udarowych do typowo garażowego użytku rozpoczynają się od ok. 200 zł. W tej kwocie otrzymasz użyteczne narzędzie do prostych prac, niemniej musisz liczyć się z ograniczeniami. W wielu przypadkach odkręcenie śruby nie będzie możliwe bez wcześniejszego poluzowania śruby kluczem ręcznym. Nie zmienia to jednak faktu, że dalsze odkręcenie śruby o długim gwincie będzie bardzo wygodne.
Aby wyeliminować problem z odkręcaniem kół, warto pamiętać o dokręcaniu ich kluczem dynamometrycznym. Dokręcanie „na oko”, zwłaszcza kluczem z długą przedłużką, niemal zawsze oznacza użycie zbyt dużego momentu.
Wybór rodzaju klucza udarowego zależy w dużej mierze od tego, czy w twoim garażu znajduje się kompresor olejowy. Dokupienie pneumatycznego klucza udarowego ma wówczas spory sens. Z tego rodzaju kluczy korzystają także profesjonalne zakłady wulkanizacyjne, ceniące sobie siłę oraz niezawodność pneumatyki. Posiadając klucz udarowy na powietrze, nie musisz przejmować się stanem akumulatora oraz martwić o jego doładowanie. Wystarczy, że uruchomisz sprężarkę.
W niektórych sytuacjach klucz udarowy elektryczny będzie jednak lepszym rozwiązaniem. Choć jest droższy, nie wymaga dokupienia dodatkowo kompresora. Największym plusem jest jednak mobilność elektronicznego klucza. Możesz wziąć go ze sobą gdziekolwiek zechcesz i ogranicza cię jedynie długość pracy na jednym ładowaniu. W pracy nie będą ci przeszkadzać plątające się przewody powietrzne, a sam klucz będzie gotowy do działania w ułamku sekundy. Aby użyć klucza pneumatycznego, każdorazowo trzeba czekać, aż kompresor spręży powietrze.
Poniżej znajdziesz polecane klucze udarowe elektryczne. W rankingu znalazły się modele do prostych domowych prac, jak i do tych bardziej wymagających.
Miłym dodatkiem do zestawu są klucze udarowe w kilku rozmiarach. Najczęściej oferowane są te, którymi odkręca się śruby kół samochodowych, czyli 17, 19 i 21 mm. Użycie dobrej jakości nasadki pozwala zachować śruby w nienaruszonym stanie i zapobiega ich zaokrągleniu. Aby nie uszkodzić delikatnych felg aluminiowych, warto użyć nasadek z plastikową osłoną.
Cały zestaw powinien znajdować się w praktycznej walizce. Zabezpieczy ona urządzenie na czas transportu i ułatwi przechowywanie klucza w domowym warsztacie. Najlepiej, jeśli w futerale znajdzie się też miejsce na nasadki oraz zapasowy akumulator. Dzięki temu wszystkie elementy będą zawsze pod ręką.