Data publikacji:

Klucz udarowy elektryczny. Ranking polecanych 

Klucz udarowy to elektronarzędzie z którego korzystają przede wszystkim mechanicy i wszelkiej maści majsterkowicze, od całkowitych amatorów pod doświadczonych rzemieślników. Sprzęt przeznaczony jest do wykręcania różnego typu śrub. Dzięki swojej niemałej mocy bez problemu radzi sobie także z zardzewiałymi i częściowo zniszczonymi wkrętami, znacząco przyspieszając i ułatwiając pracę. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tych urządzeń, a także ranking polecanych modeli. 
klucz udarowy akumulatorowy ranking

Elektryczny klucz udarowy – czym jest i do czego służy?

Klucze udarowe nazywa się potocznie zakrętarkami. Mimo tego miana służą one jednak przede wszystkim do odkręcania śrub, choć swobodnie mogą je również dokręcać. Na pierwszy rzut oka urządzenia te przypominają klasyczne wiertarki, ponieważ większości modeli dostępnych na rynku przyjmuje zbliżony do nich kształt i rozmiar. Zasada ich działania jest jednak nieco inna. 
Głowica urządzenia pracuje z dużą szybkością obrotową, równocześnie uderza też regularnie w śrubę z dużą siłą. Ta druga cecha określana jest mianem mechanizmu udarowego. Drgania generowane przez udar sprzętu sprawiają, że nakrętki znacznie łatwiej się poluzowują, co ułatwia ich odkręcenie. Dodatkowo wstrząsy pozwalają też usunąć część ewentualnych zanieczyszczeń zalegających na powierzchni śruby i w gwincie, takich jak rdza, olej lub stary klej. W wielu wypadkach użycie klucza udarowego jest jedyną szansą na wykręcenie śruby. 
Czytaj również: Jaki prostownik do akumulatora?
Klucz udarowy znacząco przyspiesza więc pracę ze śrubami i pozwala uniknąć sytuacji, w których nawet przez kilkadziesiąt minut staramy się na wszelkie sposoby usunąć ręcznie kilka upartych nakrętek. Jest to normalne zwłaszcza w przypadku starszych urządzeń mechanicznych lub konstrukcji. 
Na gwincie klucza montuje się nakładki odpowiadające średnicy odkręcanych śrub, im więcej znajduje się ich w zestawie, tym lepiej. Wymienne wkładki montowane są za pomocą specjalnego mechanizmu zaciskowego, który gwarantuje, że nawet mimo intensywnych wstrząsów niespodziewanie nie wypadną.
Po klucze udarowe sięga się zazwyczaj w warsztatach samochodowych, są one bowiem bardzo pomocne, gdy chcemy odkręcić koła czy usunąć części zawieszenia. Przydają się równie podczas prac budowlano-konstrukcyjnych – z ich pomocą skręcimy ogrodzenie lub altanę czy ławki i meble ogrodowe. Z możliwości urządzenia skorzystają także majsterkowicze i hobbyści. Jeżeli często sięgamy po narzędzia, mocny klucz udarowy powinien znaleźć się obowiązkowo w naszym domu lub warsztacie.

Jaki klucz udarowy elektryczny wybrać?

Klucze udarowe dzielimy na urządzenia pneumatyczne oraz elektryczne. Te pierwsze to rozwiązanie przeznaczone głównie do bardziej profesjonalnego użytku w warsztatach lub na halach produkcyjnych, gdy narzędzie jest wykorzystywane w bardzo intensywny sposób. Modele te do generowania drgań używają sprężonego powietrza, które dostarczane jest przez zewnętrzną sprężarkę. Jeżeli szukamy najmocniejszego klucza udarowego, jest to najlepszy wybór. Warto jednak pamiętać, że musimy liczyć się ze znacznie wyższymi wydatkami. 
Do domowych zastosowań i lżejszych prac zaleca się stosowanie kluczy udarowych elektrycznych lub akumulatorowych. Te pierwsze zasilane są kablem bezpośrednio z gniazdka, odznaczają się bardzo lekką konstrukcją, dzięki temu z łatwością możemy operować nimi w dowolnej pozycji przez dłuższy czas bez wyraźnego zmęczenie ręki i ramion. Do ich zalet należy też bardzo przystępna cena.
Nieco droższe są modele elektryczne wyposażone w akumulator. Są one cięższe z powodu wbudowanej baterii, ale z drugiej strony nie wymagają zewnętrznego źródła zasilania. Dzięki temu możemy zapomnieć o przeprowadzaniu długiego przedłużacza. Sprzęt sprawdzi się więc w ogrodzie, na działce, na placu budowy lub w podróży, gdy chcemy np. naprawić koło auta.
Urządzenia te są jednak droższe od standardowych kluczy elektrycznych. Markowe modele wykorzystują najczęściej uniwersalne wymienne baterie, których można używać w dowolnych elektronarzędziach danego producenta, co znacząco ułatwia kwestię dokupowania akumulatorów lub ich ładowania. 

Mocny klucz udarowy elektryczny – na co zwracać uwagę podczas zakupów?

Wybierając nowy elektryczny klucz udarowy, w pierwszej kolejności powinniśmy zainteresować się momentem obrotowym jego silnika. Im parametr ten jest wyższy, tym z większą siłą pracuje urządzenie, co z kolei przekłada się na jego skuteczność w trakcie pracy. Eksperci do zastosowań typowo domowych zalecają modele z momentem obrotowym w granicach 100–200 Nm. Do pracy z samochodami i maszynami zaleca się nieco silniejsze produkty, posiadające moment obrotowy wynoszący co najmniej 300–400 Nm. Fachowcy sięgają natomiast po urządzenia z momentem około 600 Nm lub lepszym. 
Dobry klucz udarowy musi być też koniecznie wykonany z wytrzymałych materiałów, zwróćmy uwagę zwłaszcza na ergonomię obudowy, a więc to, czy narzędzie leży dobrze w dłoni i czy jest pokryte materiałem zapobiegającym jego wyślizgiwaniu się. Na komfort pracy wpływa też zdecydowanie lekka konstrukcja. 
Nie zapominajmy też o dodatkowych funkcjach. Najbardziej istotną będzie tutaj dokładna regulacja momentu obrotowego, która zapobiega uszkadzaniu śrub poprzez zbyt dużą moc pracy. Przydatny będzie też system tłumiący odczuwane wibracje silnika, tryb ciągłej pracy, a także wbudowana lampka LED, przydatna w miejsca pozbawionych światła. 

Klucz udarowy akumulatorowy – ranking polecanych modeli

DeWalt DCF887N

Klucz udarowy w atrakcyjnej cenie z zasilaniem akumulatorowym i bezszczotkowym silnikiem. Sprzęt posiada trzystopniową regulację obrotów. Producent zainstalował w obudowie trzy diody LED oświetlające miejsce pracy, a także dołączył do zestawu walizkę transportową.
  • Zasilanie – akumulatorowe
  • Moment obrotowy – regulowany, maks. 205 Nm
  • Waga bez baterii – 1 kg
  • DeWalt DCF899N 

    Profesjonalny akumulatorowy klucz udarowy o maksymalnym momencie obrotowym na poziomie aż 950 Nm. Urządzenie przeznaczone jest do wymagających zadań i świetnie sprawdzi się w dowolnym warsztacie. Obudowa ma wbudowane podświetlenie, w zestawie znajdziemy też walizkę do transportu.
  • Zasilanie – akumulatorowe
  • Moment obrotowy – regulowany, maks. 950 Nm
  • Waga bez baterii – 1 kg
  • Milwaukee M18 FIW2F12-0X 

    Kompaktowy klucz udarowy z dużym momentem obrotowym. Jego całkowita długość to zaledwie 124 mm, dzięki czemu można używać go w bardzo wąskich przestrzeniach. Model zaprojektowany został z myślą o profesjonalnym zastosowaniu. 
  • Zasilanie – akumulatorowe
  • Moment obrotowy – regulowany, maks. 339 Nm
  • Waga bez baterii – 1,8 kg
  • DeWalt DCF922N 

    Kompaktowy i mocny klucz udarowy zasilany akumulatorowo, który charakteryzuje się lekką i bardzo ergonomiczną konstrukcją. Do atutów modelu zaliczamy też bezszczotkowy silnik, mocną diodę LED oświetlającą pole pracy, jak również trzpień pozwalający na szybką wymianę nasadek. 
  • Zasilanie – akumulatorowe
  • Moment obrotowy – regulowany, maks. 610 Nm
  • Waga bez baterii – 1,1 kg
  • Makita DTD156Z 

    Klucz udarowy do domowego warsztatu, wyposażony w bezszczotkowy silnik z momentem obrotowym na poziomie 155 Nm i czterema biegami. Na wyposażeniu ma lampkę LED oraz antypoślizgowy uchwyt. 
  • Zasilanie – akumulatorowe
  • Moment obrotowy – regulowany, maks. 155 Nm
  • Waga bez baterii – 1,3 kg
  • Bosch GDS 18V-350 Professional 

    Profesjonalny akumulatorowy klucz udarowy przygotowany przez firmę Bosch. Urządzenie odznacza się solidną budową, cichym silnikiem bezszczotkowym, a także krótkim i poręcznym korpusem z rękojeścią ułatwiającym mocny chwyt. 
  • Zasilanie – akumulatorowe
  • Moment obrotowy – regulowany 85 Nm, 200 Nm lub 350 Nm
  • Waga bez baterii – 1,1 kg
  • Zdjęcie: Envato Elements