Data publikacji:

Jak wiercić w płytkach? Wiercenie w płytkach nie musi być trudne 

Wiercenie w płytkach to dla wielu osób prawdziwa zmora i obawa przed ich uszkodzeniem. Jednak okazuje się, że wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, a wiercenie okaże się dużo łatwiejsze. Jak wiercić w płytkach? Jakie akcesoria dobrać do wiercenia otworów w płytkach i jak przygotować się do prac tego typu? Sprawdź nasze porady!
wiercenie w płytkach

Dlaczego wiercenie w płytkach jest trudne?

Płytki, choć wydają się materiałem odpornym na uszkodzenia, to przy użyciu odpowiedniej siły mogą z łatwością pęknąć. Dotyczy to chociażby ceramiki i gresu. Najczęstszym powodem pękania jest ustawienie zbyt szybkich obrotów, a także zastosowanie niewłaściwego wiertła.
Brak dostatecznej wiedzy na temat wiercenia może mieć katastrofalne skutki, które przede wszystkim będą odczuwalne dla Twojego portfela. Czasami nie warto wiercić na siłę i jeśli uznasz, że jest to czynność, która przekracza Twoje możliwości, to wtedy skorzystaj z usług fachowca. Będzie to dużo tańsze niż kupowanie nowych płytek! Ale jeśli chcesz spróbować, to wypróbuj kilka prostych porad.

Jak przygotować się do wiercenia w płytkach?

Nie da się ukryć, że kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie się do wiercenia. W pierwszej kolejności poznaj materiał, w którym zamierzasz wiercić. Tutaj kluczowe jest dopasowanie odpowiedniego wiertła. Do wiercenia w gresie stosujemy diamentowe lub węglikowe wiertła, ponieważ są one niezwykle twarde i z tym materiałem radzą sobie najlepiej.
Czym jeszcze wiercić w gresie? Teoretycznie można zdecydować się na wiertła do betonu lub metalu, które są tańsze. Jednak tutaj nie ma gwarancji, że wytrzymają kontakt z tak twardym materiałem.
W sklepach znajdziemy także wiertła dedykowane do glazury, klinkieru czy terakoty. Wiertła o charakterystyce łopatkowej są bardzo dobrym wyborem, bo redukujemy ryzyko powstawania wyszczerbień.
Następnie będzie nam potrzebna wiertarka i najlepiej, aby była bez udaru. Wiertarki udarowe mogą mieć zbyt dużą prędkość obrotową, a to może prowadzić do uszkodzenia płytki. W przypadku gdy zamierzasz wiercić otwory o większych średnicach, wówczas warto zaopatrzyć się w koronkę diamentową montowaną na wiertarce. Do wyboru mamy dużo różnych rozmiarów, dlatego bez problemu dobierzesz go do własnych potrzeb.

Jak wiercić w płytkach krok po kroku?

Jak wywiercić otwór w płytce? W pierwszej kolejności zaznaczamy punkt wiercenia. Na gładkich powierzchniach można posiłkować się taśmą, która na pewno pozostanie w dobrym miejscu i dodatkowo zwiększy przyczepność wiertła.
Bardzo przydatne akcesorium, dzięki któremu zwiększysz precyzję pracy i uchronisz diamentowe wiertło przed uszkodzeniami, jest prowadnica. To rodzaj przyssawki, którą osadza się tuż powyżej miejsca wiercenia. Sprzęt jest wyposażony w otwory, przez które przykłada się wiertło do płytek. Dzięki temu unikniesz ryzyka ześlizgnięcia się wiertła w trakcie wiercenia.
Prowadnice często są sprzedawane w zestawie z prostym systemem chłodzenia – to niewielki zbiornik z wężykiem, w którym trzeba wytworzyć ciśnienie i doprowadzić wodę do miejsca wiercenia w płytkach. W efekcie zastosowania metody wiercenia na mokro zwiększysz żywotność wierteł diamentowych.
Następnie dobieramy odpowiednie wiertło (do konkretnego rodzaju płytki) i rozpoczynamy wiercenie. Ustawiamy wiertarkę na wolne obroty i staramy się nie używać zbyt dużej siły nacisku. Jeśli korzystasz z wiertła diamentowego, to schłodź miejsce wodą. Gdy wszystko przebiega zgodnie z planem, staraj się zwiększać nacisk. Po przebiciu przez płytkę można zwiększyć obroty, jeśli np. dalej znajduje się cegła. Pamiętaj, aby na koniec wyciągać wiertło ostrożnie, bo można przez przypadek uszkodzić płytkę.
Jak widać, wiercenie w płytkach wcale nie jest takim trudnym zadaniem. Najważniejsze to stabilizować wiertarkę, zapewnić jej odpowiednie wiertło, a także nie stosować udaru. Postępując według tych instrukcji, poradzisz sobie bez problemu.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.