Wiercenie w płytkach to ryzykowne przedsięwzięcie. Nie dość, że standardowe narzędzia mogą okazać się niewystarczające, to jeszcze błędy w sztuce mogą doprowadzić do uszkodzenia gresu czy glazury. Jak wiercić w płytkach? Jakie akcesoria dobrać do wiercenia otworów w płytkach i jak przygotować się do prac tego typu?
Dobór akcesoriów do wiercenia w płytkach zależy od zamontowanego na ścianach materiału. Czym wiercić w płytkach? Jeśli wiercisz w miękkiej glazurze czy terakocie, w zupełności wystarczy podstawowe wiertło do betonu. Płytki tego typu można przewiercić w ten sposób, nie wkładając w czynność zbyt dużo siły.
Nieco inaczej sprawa się ma w przypadku płytek gresowych. Gres charakteryzuje się większą wytrzymałością niż wspomniane wcześniej odpowiedniki, dlatego wiercenie w płytkach tego typu wymaga zastosowania innego osprzętu. Lepiej sięgnąć po wiertło diamentowe, które szybciej poradzi sobie z twardym materiałem. W sprzedaży znajdziesz specjalne wiertła tego typu przeznaczone do wiercenia w gresie.
Zanim złapiesz za wiertarkę, trzeba dobrze przygotować się do pracy. Podczas wiercenia w płytkach popełnione błędy mogą być naprawdę opłakane w skutkach – pęknięta glazura lub źle umiejscowione otwory w gresie to usterki, których usunięcie nie jest proste.
Zacznij od dokładnych pomiarów. Sprawdź, czy w miejscu wiercenia nie przebiegają elementy instalacji. Możesz się łatwo o tym przekonać przez zastosowanie wykrywacza przewodów. Ponadto wyznacz precyzyjnie miejsce wiercenia za pomocą miarki i poziomicy.
Miejsce wiercenia na początek oznacz przy użyciu ołówka lub niewielkiego markera, a następnie weź gwóźdź lub niewielkie wiertło i przy użyciu młotka wykonaj małą dziurkę w wyznaczonym punkcie. Ten niewielki otwór ułatwi wiercenie, ponieważ końcówka wiertła nie będzie się ślizgać.
To bardzo przydatne akcesoria, dzięki którym zwiększysz precyzję pracy i uchronisz diamentowe wiertło przed uszkodzeniami. Prowadnica do wiercenia to rodzaj przyssawki, którą osadza się tuż powyżej miejsca wiercenia. Sprzęt jest wyposażony w otwory, przez które przykłada się wiertło do płytek. Dzięki temu unikniesz ryzyka ześlizgnięcia się wiertła w trakcie wiercenia.
Prowadnice często są sprzedawane w zestawie z prostym systemem chłodzenia – to niewielki zbiornik z wężykiem, w którym trzeba wytworzyć ciśnienie i doprowadzić wodę do miejsca wiercenia w płytkach. W efekcie zastosowania metody wiercenia na mokro zwiększysz żywotność wierteł diamentowych.
Na początek wiercenia w płytkach urządzenie trzeba ustawić na pracę na niskich obrotach. Z wiertłem diamentowym można pracować do czasu, gdy przewierci ono płytkę. Następnie można zmienić osprzęt na wiertło do betonu i zastosować funkcję wiercenia z udarem, aby przygotować odpowiednio duży otwór na elementy montażowe.
Wiertło wyciągamy dopiero po zatrzymaniu, ponieważ w przeciwnym razie jego szybkie obroty mogłyby wystrzępić krawędzie płytek i doprowadzić do ich uszkodzenia.
Jak widzisz, wiercenie w płytkach można przeprowadzić samodzielnie, jednak zadanie to wymaga odpowiedniego przygotowania oraz zgromadzenia kilku podstawowych akcesoriów. Zachowanie precyzji pracy pozwoli ci wykonać estetyczne otwory w płytkach gresowych czy glazurze, a następnie zamontować wieszaki, haczyki czy inne elementy montażowe.
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny