Data publikacji:

Jaki odkurzacz pionowy kupić? Ranking najlepszych odkurzaczy pionowych 2023

Odkurzacz pionowy to niewielki i funkcjonalny sprzęt, który jest zazwyczaj bezprzewodowy. Dzięki temu możesz zapomnieć o niewygodnym kablu. Dodatkowo pozwala dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, ułatwiając sprzątanie w domu. Jeśli chcesz zafundować sobie praktyczny i niezawodny odkurzacz pionowy, to nasz ranking ułatwi ci wybór najlepszego modelu.
odkurzacz pionowy

Jeżeli chodzi o odkurzacze, w ostatnich kilkunastu latach postęp technologiczny przyspieszył jednak znacząco, doprowadzając do upowszechnienia się technologii ułatwiających sprzątanie, które niegdyś były zarezerwowane wyłącznie dla niezwykle drogich i profesjonalnych modeli. Normą stały się np. odkurzacza z wydajnymi filtrami powietrza, możliwością prania dywanów i innymi kiedyś luksusowymi opcjami.

Dzięki nowym i wydajniejszym typom akumulatorów, po raz pierwszy realne się też korzystanie z odkurzaczy w pełni bezprzewodowych. Za sprawą tego przełomu popularność zaczęły zyskiwać odkurzacze pionowe, które niegdyś były niszowymi produktami, którymi nikt specjalnie nie interesował się w Europie. Z rok na rok zyskują one coraz większe udziały w rynku, wypierając z niego klasyczne modele. Odpowiedzmy sobie na pytanie, czemu warto kupić odkurzacze pionowe, a także na co zwracać uwagę podczas wizyty w sklepie.

Konstrukcja odkurzacza pionowego

Odkurzacz pionowy zbudowany składa się z niewielkiego i lekkiego korpusu z rączką, w którym zamontowany jest silnik oraz zbiornik na zabrudzenia. Dołączamy do niego pełnowymiarową rurę ze szczotka oraz inne przygotowane przez producenta końcówki. W tej chwili w sklepach spotkamy się najczęściej z modelami bezprzewodowymi, które do zasilania wykorzystują wbudowany akumulator.

Zalety odkurzaczy pionowych z rankingu

Podstawową zaletą dobrego odkurzacza pionowego są jego kompaktowe rozmiary oraz niska waga, dzięki czemu można je łatwo przechowywać. Z obsługą urządzenia poradzą więc sobie także osoby starsze oraz dzieci. Co więcej, dzięki małemu ciężarowi znacznie łatwiej przenosić i podnosić urządzenie, skuteczniej wyczyścimy więc sufity, lampy lub wysokie szafki. Odkurzacz bezprzewodowy można też wykorzystać do czyszczenia tapicerki. Na rynku znajdziemy także modele w funkcją mopowania.

Korzystając z odkurzacza pionowego, zachowujemy też poprawną wyprostowaną pozycję podczas sprzątania. Nie musimy przejmować się też, że niewłaściwie pociągnięte urządzenie przewróci się lub będzie obijać się o meble. W przypadku modeli akumulatorowych nie potkniemy się już przez przypadek o kable i nie musimy zmieniać gniazdek po przejściu do kolejnego pomieszczenia. Jest to więc sprzęt niezwykle uniwersalny.

Jaki odkurzacz pionowy? Najważniejsze parametry

Moc odkurzacza

Moc silnika odkurzacza pionowego, która wyrażana jest w watach, determinuje jego moc ssania. Tańsze i słabsze modele niekoniecznie poradzą więc sobie z uporczywym brudem. Niestety nie wszyscy producenci podają dokładne parametry silnika, zazwyczaj waha się ona w granicach 100-200 W. W najlepszych odkurzaczach pionowych osiąga ona jednak pułap ponad 300 W.

Filtry

Producenci stosują różnego rodzaju filtry zapobiegające ponownemu przedostawaniu się do powietrza zassanych drobinek kurzu. Ich obecność jest niezwykle ważna zwłaszcza dla alergików. Najtańsze odkurzacze posiadają zazwyczaj proste siatki blokujące większe zanieczyszczenia, a także podstawowe filtry chłonące drobniejsze pyły, które trzeba co jakiś czas wymienić.

Najskuteczniejsze w oczyszczaniu powietrza są jednak urządzenia posiadające filtry HEPA. Blokują one mikroskopijne cząsteczki o średnicy nawet 0,3 mikrometra, łapią więc nie tylko większość alergenów, ale niektóre drobnoustroje. Tradycyjnie bardzo skuteczne dla alergików są również filtry wodne. W posiadających je odkurzaczach pochłaniane zanieczyszczenia trafiają do zbiornika z wodą, którą można łatwo wylać. 

Akcesoria i końcówki

Większość odkurzaczy pionowych posiada na wyposażeniu podstawową końcówkę z wbudowaną obrotową elektroszczotką. Sprawdza się ona na dowolnej powierzchni, od płytek w kuchni po parkiety i wykładziny. Do standardowego wyposażenia należą też miniszczotki (czasami w wersji elektrycznej) przeznaczone do czyszczenia mebli oraz drobniejszych powierzchni. 

Są to również wąskie plastikowe szczelinówki dołączane do rury. Z ich pomocą dostaniemy się do wąskich przestrzeni i zakamarków, np. pomiędzy szafkami a ścianami. Spotkamy się też z elastycznymi rurami ze szczotkami, które można wygiąć, by wyczyścić powierzchnie w trudno dostępnych miejscach.

Rodzaj i pojemność pojemnika

Odkurzacze pionowe dostępne są w wersji workowej oraz bezworkowej. W tej pierwszej zanieczyszczenia trafiają do wymiennego worka, który po wypełnieniu należy wyrzucić lub opróżnić i wyczyścić do ponownego użycia. Znacznie popularniejszy jest jednak drugi wariant. Kurz trafia tu bezpośrednio do plastikowego pojemnika, który z łatwością odłączamy, by wysypać jego zawartość do kosza. Dla zachowania czystości pojemnik wystarczy zazwyczaj wymyć w ciepłej wodzie.

Pamiętajmy, że odkurzacze pionowe posiadają niewielką pojemność, ze względu na wymóg zachowania jak najbardziej kompaktowych rozmiarów. Pojemniki trzeba więc najczęściej opróżniać po jednym lub dwóch użyciach. Chociaż w sklepach znajdziemy modele jednolitrowe, zazwyczaj objętość zbiornika na kurz nie przekroczy 0.6 litra.

Czas pracy baterii

W odkurzaczach pionowych maksymalny czas pracy urządzenia na w pełni naładowanej baterii wynosi od 20 (tańsze i mniejsze modele) do nawet 40 minut lub więcej (urządzenia z wyższej półki cenowej). Wiele zależy tutaj od wysokiej mocy silnika oraz wybranego trybu pracy. Uzupełnienie do pełna akumulatora trwa co najmniej kilka godzin. Jeżeli posiadamy sporych rozmiarów dom, dla spokoju sięgnijmy np. po modele posiadające opcję bezpośredniego podłączenia do sieci elektrycznej lub jak największe baterie.

Miniodkurzacz 2 w 1

Funkcja ta stanowi jedną z największych zalet najlepszych odkurzaczy pionowych, która w dużej mierze odpowiada za ich rosnącą popularność. Dzięki tej opcji od korpusu odkurzacza odpinamy jego pojemnik wraz z silnikiem, do którego montujemy specjalne krótkie końcówki i szczotki przygotowane przez producenta. W ten sposób korzystamy z bardzo poręcznego miniodkurzacza. Usuniemy z jego pomocą bród we wnętrzu samochodu, odkurzymy meble, a także inne drobne zanieczyszczenia.

Funkcja sprzątania na mokro

Droższe modele odkurzaczy pionowych oferują dodatkowe nasadki do mycia podłóg i sprzątania na mokro. W niektórych spotkamy się też z funkcja prania dywanów i wykładzin. Producenci wyposażają je wówczas w dwa osobne zbiorniki. Jeden z nich zawiera wodę używaną do czyszczenia, a drugi zbiera brudny płyn użyty podczas sprzątania. 

Poziom hałasu

W instrukcji technicznej urządzeń z łatwością znajdziemy informacje o ich głośności pracy. Po odkurzaczach pionowych spodziewamy się przeciętnej głośności na poziomie 70-80 decybeli. Nie są to groźne lub specjalnie wysokie wartości. Przy takim poziomie hałasu cały czas możemy prowadzić normalne rozmowy lub słyszeć włączony telewizor. Głośniejszy sprzęt może być już jednak irytujący, zwłaszcza dla zwierząt domowych.

Ranking odkurzaczy pionowych 2023

Jakie będą najlepsze odkurzacze bezprzewodowe? Zobacz nasze propozycje w rankingu 2023.

Dreame V11

Odkurzacz bezprzewodowy Dreame V11 to wydajny i zaawansowany model, przeznaczony do codziennego sprzątania. Pracuje na silniku o mocy 125.000 rpm i umożliwia szybkie i dokładne porządkowanie każdego domu. Bateria w odkurzaczu pozwala na 90 minut sprzątania bez konieczności ładowania. Inteligentny dotykowy panel zapewnia łatwość użytkowania, jednym przyciskiem wyłączasz i włączasz urządzenie. Do tego siedem etapów redukcji hałasu, aby codzienne porządki nie przeszkadzały innym domownikom.

Dreame V11 posiada 10 różnych trybów sprzątania, które sprawdzą się w sprzątaniu każdej powierzchni, takiej jak: podłogi twarde, dywany, meble, pościel, materace czy trudno dostępne miejsca. Dodatkowo odkurzacz posiada wbudowane 12 stożków, które usuwają cząsteczki o wielkości 0.3 mikronów oraz odkurzacz ręczny, który można odłączyć za jednym przyciskiem. Urządzenie wyposażone jest w wyświetlacz, który pokazuje zużycie energii.

Samsung Jet 90 premium

Kolejny model w rankingu odkurzaczy bezprzewodowych to wygodny i wydajny sposób na utrzymanie domu w czystości. Wyposażony w silnik o mocy do 300 W i opatentowaną technologię cyklonową jest w stanie zebrać nawet najdrobniejszy kurz i pył. Posiada również cyfrowy wyświetlacz LED, który pokaże ci poziom energii, wybrany rodzaj szczotki i tryb pracy.

Zestaw zawiera zarówno szczotkę Soft Action do twardych podłóg, jak i obracającą się o 180° głowicę do trudno dostępnych miejsc. Dodatkowo w zestawie znajduje się szczotka do czyszczenia na mokro lub polerowania. Samsung Jet 90 premium może być również używany jako odkurzacz ręczny, a jego naładowanie trwa 3,5 godziny. Bateria o pojemności 3000 mAh umożliwia 60 minut pracy.

Xiaomi Mi Handheld Vacuum Cleaner G10 (BHR4307GL)

Kolejna propozycja od chińskiego producenta, tym razem wyposażona w filtr HEPA oraz pojemność 0,6 l. Bezprzewodowy odkurzacz pionowy jest także wzbogacony o ulepszony silnik, dzięki któremu bez problemu pochłania wszelkiego rodzaju zabrudzenia – kurz, okruszki. Sprawdzi się także jako odkurzacz do sierści.

Odkurzacz Xiaomi ma 12-cyklonowy system filtracji, silnik o mocy 150 W oraz czytelny ekran, na którym wyświetla się stan baterii czy tryb pracy. Nie zabrakło także opcji mopowania i możliwości wyczyszczenia każdego rodzaju powierzchni.

Philips 8000 Aqua Plus XC8347/01

Nasadka Aqua Plus 2w1 to wszechstronny odkurzacz i myjka, która dostosowuje swoją moc ssania do powierzchni, na których pracuje. Jest wyposażony w akumulator litowo-jonowy o napięciu 25.2 V, który pozwala na sprzątanie nawet do 125 m2 powierzchni. Urządzenie zapewnia wydajny tryb turbo, dzięki któremu można odkurzać przez 28 minut bez przerwy. Dodatkowo, nasadka Aqua Plus 2w1 wyposażona jest w system myjący, który usuwa nawet zaschnięte plamy z podłóg twardych. Model wykorzystasz także jako mały odkurzacz ręczny.

Dzięki zamontowanemu oświetleniu LED można dostrzec wszystkie zanieczyszczenia. Wyświetlacz wskazuje poziom naładowania akumulatora oraz przypomina, gdy trzeba wyczyścić filtr. Zaawansowana konstrukcja silnika zapewnia stałą, wysoką moc ssania, a dodatek detergentu do wody pozwala usunąć do 99% bakterii.

Vileda JetClean

Model Vileda to wodny odkurzacz pionowy, który ma zasłużone miejsce w rankingu. Funkcjonalne urządzenie ze zbiornikiem o pojemności 0,4 l łączy w sobie możliwości tradycyjnego odkurzacza z mopem. Dzięki temu możesz usunąć kurz i inne zabrudzenia z podłogi, jednocześnie ją myjąc.

Odkurzacz Vileda usuwa do 99% bakterii oraz jest wyposażony w system dwóch zbiorników. Nie zabrakło również wygodnego systemu samooczyszczania i filtrowania. Polecany model ma moc 400 W i jest zasilany sieciowo (producent wyposażył go w 7-metrowy przewód).

Deerma Dx 700 Xiaomi Ecosystem

Model Deerma to kolejny odkurzacz pionowy w rankingu, który jest zasilany sieciowo. Urządzenie z praktycznym filtrem HEPA i pojemnością wynoszącą 0,8 l składa się z głównego sprzętu i mniejszego, praktycznego odkurzacza ręcznego.

Polecane urządzenie waży jedynie 2200 g, jest sprzedawane w komplecie z 3 końcówkami oraz zostało wzbogacone o system potrójnej filtracji. To właśnie on pozwala na bezproblemowe usunięcie zanieczyszczeń – od kurzu, aż po sierść i alergeny.

Dyson Cyclone V10 Absolute

Jeśli szukasz niezawodnego odkurzacza pionowego, który jest nie tylko bezprzewodowy, ale ma także duży pojemnik na zanieczyszczenia, to model Dyson Cyclone jest strzałem w dziesiątkę. Urządzenie wyposażone w filtr HEPA ma pojemność wynoszącą 0,76 l oraz jest sprzedawane w zestawie z 4 końcówkami i 2 elektroszczotkami.

Odkurzacz Dyson działa do 60 minut, bez problemu czyści różne powierzchnie, a do tego radzi sobie znakomicie z sierścią zwierząt. Na liście jego zalet znalazł się również silnik cyfrowy, konfiguracja liniowa, możliwość higienicznego opróżniania pojemnika i 3 różne tryby mocy.

Dyson V15 Detect

Dyson V15 DetectTM to bezprzewodowy odkurzacz, który zapewnia wyjątkową siłę ssania. To jeden z najmocniejszych odkurzaczy pionowych. Ten wysoce zaawansowany model wyposażony jest w silnik o wysokiej wydajności, który pozwala na skuteczne odkurzanie dywanów i podłóg twardych. Posiada szczotkę elektryczną, która automatycznie usuwa owiniętą sierść i włosy ze szczotki bezpośrednio do pojemnika.

System filtracji Dyson wyłapuje 99,99% mikroskopijnych cząsteczek kurzu, w tym bakterie, sierść zwierząt i inne alergeny o wielkości zaledwie 0,3 mikrometra. Ponadto, technologia, która zapobiega plątaniu się włosów, zapewnia dokładne sprzątanie każdej powierzchni. ODyson V15 jest ładowany w ściennej stacji ładującej, dzięki czemu jest zawsze gotowy do ponownego użycia. To wielozadaniowy odkurzacz dla wymagających.

Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.