Data modyfikacji:

Jaki cichy odkurzacz wybrać? Polecane modele cichych odkurzaczy

Choć współczesne modele odkurzaczy nie są już głośne jak odrzutowce, to wiele z nich wciąż skutecznie uniemożliwia swobodną rozmowę albo przerywa dzieciom sen. Na szczęście nie musimy się na to godzić – na rynku jest już mnóstwo naprawdę cichych, nowoczesnych sprzętów. Zerknij na nasz ranking i dowiedz się, jakie jeszcze cechy powinien posiadać dobry, bardzo cichy odkurzacz.

Kiedy się przydaje cichy odkurzacz?

Ranking odkurzaczy niejednokrotnie jako jedno z kryterium oceny bierze pod uwagę głośność pracy urządzeń. Cichy odkurzacz nie jest oczywiście obowiązkowym sprzętem w domu, niemniej wiele osób bardzo go docenia. Kiedy szczególnie się przydaje?
  • Gdy w domu jest malutkie dziecko, które często ma drzemki i które praca odkurzacza wybudza ze snu. Oczywiście można by odkurzyć mieszkanie czy dom między drzemkami malucha – problem w tym, że młodzi rodzice właśnie wtedy nie mają na to czasu.
  • Kiedy w domu mieszka ktoś pracujący na nocne zmiany. Odsypianie nocki jest trudne już samo w sobie – wszystkie odgłosy życia codziennego mogą skutecznie uniemożliwić odpoczynek. Bardzo cichy odkurzacz zlikwiduje problem niechcianych przebudzeń.
  • Gdy mamy wrażliwe na hałasy zwierzę. Nie wszystkie zwierzęta przechodzą obok pracujących sprzętów domowych obojętnie. Niektóre z nich, zwłaszcza psy, bardzo boją się głośnych odkurzaczy. W takim przypadku świetnie sprawdzi się cichy model.
Ciche odkurzacze spodobają się również osobom, które po prostu drażni hałas głośnego sprzętu – niektóre egzemplarze, zwłaszcza te bardzo stare, mogą wytwarzać wręcz przykre dla ucha dźwięki.

Cichy odkurzacz – jakie powinien mieć parametry?

Wybierając nowy sprzęt, musimy wiedzieć, jak odczytywać poszczególne wartości. I tak odkurzacz, który emituje hałas rzędu 75 dB, zostanie uznany za dość głośny.
Ten, który będzie emitował dźwięki o wartości 70 dB, można uznać za niegłośny; cichy to ten wytwarzający hałas na poziomie 65dB, natomiast bardzo cichy odkurzacz to każdy model, który emituje hałas o wysokości 60 dB i mniej.
Dla porównania – hałas, który powstaje podczas zwykłej rozmowy dwojga ludzi, to około 50–65 dB, szept to około 20 dB, dźwięk suszarki to około 55–60 dB.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując cichy odkurzacz?

Poziom emitowanego hałasu to ważny parametr, ale zdecydowanie nie jedyny, na który powinniśmy zwracać uwagę. Poza wytwarzanymi decybelami, warto też sprawdzić poniższe parametry.

Czy wybrany model ma filtry HEPA?

Filtry te pozwalają zatrzymać nie tylko pyły, pyłki roślin, sierść i kurz, ale również niektóre bakterie i wirusy – z tego powodu dobre filtry HEPA powinien mieć każdy odkurzacz, który będzie używany w domu alergika.

Jaka jest pojemność worka?

Warto to sprawdzić, zwłaszcza gdy mamy duże mieszkanie albo dom. Mały pojemnik lub worek może wymagać męczącego, częstego opróżniania.

Czas pracy

Oczywiście dotyczy to tylko odkurzaczy akumulatorowych. Cichy odkurzacz to dobra rzecz, ale jeżeli naładowany będzie nam służył tylko przez chwilę, to z pewnością ta wada przyćmi zalety.

Długość kabla

Najkrótsze przewody mają długość tylko 5 metrów, co powoduje konieczność ciągłego przekładania wtyczki z gniazdka do gniazdka. Optymalna długość to 7–8 metrów, a najbardziej komfortowe pod tym względem modele mają kable o długości nawet 12 metrów.

Poziom reemisji kurzu

Upewnijmy się, że nasz cichy odkurzacz ma niską reemisję kurzu, czyli nie oddaje zbyt wiele wciągniętych drobinek przez strumień wylotowy i szczeliny w obudowie.
Najwyższa klasa reemisji (określająca najlepszy pod tym względem sprzęt) to A, najniższa to G.

Polecane modele cichych odkurzaczy

Zastanawiasz się, jaki cichy odkurzacz kupić? Zobacz wybrane przez nas modele, które cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników Ceneo.pl.

Tefal X-plorer Serie 120 AI RG7865WH

Najpopularniejszy cichy odkurzacz w naszym rankingu to model marki Tefal. Automatyczny sprzęt może pochwalić się nie tylko niegłośną pracą (65 dB), ale także funkcjonalnością, która z pewnością spełni oczekiwania wymagających klientów. Na liście jego zalet znalazły się zmywalny filtr, 120 minut pracy na jednym ładowaniu oraz funkcja mopowania i wirtualnej ściany. A to wszystko w połączeniu z automatyczną pracą, dzięki której odkurzacz Tefal posprząta dom za ciebie.

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Essential

Kolejną propozycją jest odkurzacz, który jest modny i cichy. Automatyczny model marki Xiaomi wytwarza hałas na poziomie 62 dB, pracuje do 90 minut na jednym ładowaniu oraz został wyposażony w filtr HEPA. Nie zabrakło także funkcji zdalnego sterowania i pojemności 0,42 l. Producent dodał także 16 podstawowych funkcji, 4-poziomową moc ssania wynoszącą 2200 Pa oraz 3 regulowane ustawienia poziomu wody.

Gorenje VCEA21GLW

Mały, cichy odkurzacz tradycyjny Gorenje ma moc 700 W, pojemność 3 l i filtr HEPA, który usuwa do 99,95% drobnoustrojów. Urządzenie na maksymalnej mocy wytwarza hałas na poziomie 65 dB. Na tym nie koniec! Polecany model zapewnia również płynny przesuw po każdej powierzchni, ma opcję automatycznego chowania kabla, umożliwia regulację mocy ssania, a także został wyposażony w ochronę silnika przed przegrzaniem.

Electrolux Pure D8.2 PD82-ALRG Silence

Szukasz cichego odkurzacza tradycyjnego? W takim razie dobrym wyborem będzie model Electrolux, który może pochwalić się poziomem głośności wynoszącym jedynie 57 dB. Niegłośna praca to tylko jedna z jego wielu zalet. Urządzenie ma moc 500 W, filtr HEPA i pojemność 3,5 l. Producent dodał również automatyczną regulację mocy, bogaty zestaw akcesoriów i ergonomiczną konstrukcję z 12-metrowym kablem, zwrotnymi kołami XL i wygodnym uchwytem do przenoszenia odkurzacza.

Amica Suracon VM 7001

W naszym zestawieniu najcichszych odkurzaczy nie mogło zabraknąć tradycyjnego modelu Amica, którego największą zaletą jest niegłośna, nieprzeszkadzająca w niczym praca (61 dB). Producent zadbał również o jego funkcjonalność. W tym celu wyposażył polecany odkurzacz w filtr HEPA, wyświetlacz LED, regulację mocy w rączce i sygnalizację pełnego worka, którego pojemność wynosi 3 l.

Roborock Vacuum Cleaner 2 S50

Jeżeli chcesz zafundować sobie cichy i automatyczny odkurzacz, to polecamy Ci model Roborock z filtrem HEPA i zbiornikiem na zanieczyszczenia o pojemności 0,5 l. Urządzenie działa do 150 minut na jednym ładowaniu oraz ma funkcję mopowania, automatycznego powrotu do bazy i programator pracy. Dodatkowo odkurzacz ma precyzyjny czujnik pomiaru odległości, dzięki czemu gwarantuje efektywne sprzątanie każdego pomieszczenia.

Roborock S5 Max

Kolejny mały i cichy odkurzacz od marki Roborock w naszym rankingu, tym razem w wersji S5 Max. Urządzenie dostępne w dwóch kolorach działa do 180 minut na jednym ładowaniu, ma funkcję mopowania i wirtualnej ściany oraz niezawodny filtr HEPA. Co więcej, jego poziom głośności wynosi jedynie 60 dB, dzięki czemu należy do kategorii bardzo cichych odkurzaczy.

iRobot Roomba 966

Ostatnim polecanym modelem wśród bardzo cichych odkurzaczy jest iRobot, który zaskoczy Cię swoją funkcjonalnością. Urządzenie automatycznie zwiększa moc ssącą na dywanach. Nie zabrakło również automatycznego ładowania i wznowienia pracy, wirtualnej ściany czy aplikacji mobilnej. A to wszystko w połączeniu z 90-minutowym czasem pracy na jednym ładowaniu i poziomem hałasu wynoszącym jedynie 58 dB.

Zdjęcie: Rawpixel / Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.