Data modyfikacji:

Jaka moc ssania odkurzacza?

Moc odkurzacza to jeden z najważniejszych parametrów podczas zakupu. Niestety, nie przekłada się ona proporcjonalnie na moc ssania. Może się więc okazać, że odkurzacz z silnikiem o mniejszej mocy pracuje efektywniej od tego mocniejszego. Jaka moc ssania jest optymalna i jaki odkurzacz z dużą mocą ssania wybrać?

moc ssania odkurzacza

Kiedy przydaje się duża moc ssania odkurzacza?

Wbrew pozorom do skutecznego odkurzenia mieszkania nie potrzeba odkurzacza o bardzo dużej mocy. Modele z silnikiem 500 - 900 W w zupełności wystarczą do standardowych zastosowań. Poderwanie zanieczyszczeń z paneli, parkietu lub płytek ceramicznych nie stanowi dla dobrego odkurzacza żadnego wyzwania.

Są jednak takie sytuacje, w których duża moc ssania odkurzacza ma szczególne znaczenie. Z mocnych odkurzaczy muszą korzystać m.in. osoby cierpiące na alergię, dla których zalegający kurz jest istotnym czynnikiem wpływającym na zdrowie i samopoczucie. Duża moc ssania przyda się w odkurzaczu do sierści. Pozbycie się sierści z podłóg i mebli w wielu przypadkach nie jest łatwe. Mocny odkurzacz pozwoli także odkurzyć gęste dywany, wykładziny o długim runie oraz szczeliny parkietu.

Ograniczenia mocy odkurzaczy – jak zmieniały się przepisy?

Ograniczenia mocy odkurzaczy na dobre rozpoczęły się w 2014 roku. Wówczas dyrektywy Unii Europejskiej określiły maksymalną moc odkurzaczy na 1600 W. Przed tą zmianą bez trudu można było znaleźć domowe odkurzacze o mocy 2200 W, a nawet 2700 W. Jeszcze większe restrykcje przyniósł rok 2017, w którym zabroniono sprzedaży odkurzaczy o mocy większej niż 900 W.

Z oficjalnych dystrybucji zniknęły także urządzenia o klasie energetycznej E, F i G. Oczywiście na rynku w dalszym ciągu można znaleźć modele o dużej mocy, ale są to wyjątki. Najczęściej wykorzystuje się tutaj furtki dla odkurzaczy przemysłowych, akumulatorowych, piorących, automatycznych i innych, których nie dotyczą nowe przepisy.

Sprawdź także nasz ranking odkurzaczy workowych

Moc odkurzacza a siła ssania

Wraz ze zmianą przepisów pojawiły się głosy, że słabe odkurzacze nie podołają domowym porządkom. Obniżenie mocy o ponad połowę budziło wątpliwości, czy odkurzaczem uda się odkurzyć dywan, wykładzinę czy chodnik. To jednak błędne podejście, bowiem podczas sprzątania liczy się przede wszystkim wydajność urządzenia, a nie jego moc. Moc silnika jest tylko jednym z parametrów wpływających na skuteczność odkurzania.

Z tego powodu oprócz mocy silnika, producenci zaczęli podawać inny parametr – moc ssącą. Określa ona, w jakim stopniu moc silnika przekłada się na siłę ssącą generowaną przez odkurzacz. Jak się okazuje, niektóre odkurzacze o mocy 900 W zasysają zanieczyszczenia skuteczniej od dwukrotnie mocniejszych modeli. Przykładem może być odkurzacz Numatic o mocy 620 W, który nie obniżył swojej wydajności mimo znacznego okrojenia mocy silnika.

Jednostka określająca siłę ssącą, czyli Airwatt (AW), nie jest jednak miarą fizyczną. To parametr określany przez producentów w testach praktycznych, uwzględniających m.in. podnoszenie kurzu, piasku, sierści i innych zanieczyszczeń. Wpływ na siłę ssącą ma wiele elementów, w tym długość rury odkurzacza, dlatego różni producenci mogą stosować inne metodologie badań. Nie zmienia to faktu, że parametr ten pozwala łatwo określić różnice pomiędzy odkurzaczami tej samej marki. Odniesienie względem innych firm też nie jest trudne. Warto jednak być sceptycznym wobec mocno wybijających się na plus zapewnień producentów, zwłaszcza tych mniej znanych i renomowanych.

Dużo precyzyjniejszym oznaczeniem siły ssącej są paskale (Pa/kPa). Określają one konkretne podciśnienie generowane na końcówce ssącej. Jest to jednostka miary fizycznej, dlatego nie podlega przelicznikom stosowanym przez producentów odkurzaczy. Jeżeli odkurzacz ma tryb turbo, należy pamiętać, że moc ssąca dotyczy tego trybu. Cichszy, standardowy tryb będzie zazwyczaj gwarantował mniejszą siłę pochłaniania zanieczyszczeń.

Co wpływa na dużą moc ssania odkurzacza?

Jak udało się zachować wydajność urządzeń sprzątających, mimo obniżenia mocy? Odpowiedź tkwi przede wszystkim w tym, jak wykorzystano tę moc. Siła ssąca zależy nie tylko od pracy silnika, ale i kształtu kanałów ssących, rodzaju łopat wirnika, szerokości ssawki, długości rury czy efektywności turbiny. Im lepsza konstrukcja odkurzacza, tym efektywniejsze sprzątanie podłóg. Działa to na podobnej zasadzie, jak myjka ciśnieniowa, która nie zwiększa przepływu wody (wręcz ją ogranicza), a jedynie maksymalizuje ciśnienie strumienia.

Odkurzacz z dużą mocą ssania nie musi więc zasysać ogromnej ilości powietrza – wystarczy, że będzie skutecznie zasysał piasek, sierść, kurz, roztocza i inne zanieczyszczenia. Ważnym czynnikiem jest też to, by jak najskuteczniej filtrował kurz i nie wypuszczał zanieczyszczeń z powrotem do pomieszczenia.

Regulacja mocy ssania

Jeśli zdecydujesz się na zakup odkurzacza o dużej mocy ssącej, zwróć uwagę na to, czy ma on regulację mocy. Maksymalna moc nie zawsze jest potrzebna, a w niektórych przypadkach może wręcz utrudnić sprzątanie. Zmniejszenie mocy silnika nie tylko sprawi, że odkurzacz będzie cichszy, ale i umożliwi odkurzanie delikatnych materiałów, np. kanapy, koców czy zasłon. Zapobiegnie to wciąganiu i uszkodzeniu tkaniny.

Polecane odkurzacze z dużą mocą ssania

Autor: Szymon Sonik