Data modyfikacji:

Jaki olej do kosiarki będzie najlepszy?

Dobry olej do kosiarki jest niezbędny, by zapewnić silnikowi optymalne warunki pracy. Dba nie tylko o smarowanie ruchomych elementów, ale i odpowiada za chłodzenie silnika czy ochronę przed korozją. Regularna kontrola i wymiana oleju to podstawa długiej żywotności silnika. Zobacz, jaki olej do kosiarki wybrać i jak często go wymieniać.

olej do kosiarki

Jaki olej do kosiarki z silnikiem dwusuwowym?

W silnikach dwusuwowych olej silnikowy dostarczany jest wraz z paliwem. To właśnie dodatek oleju do paliwa odpowiada za smarowanie elementów, więc wlanie „czystej” benzyny mogłoby doprowadzić do zatarcia jednostki.

Olej do dwusuwów należy rozrobić z benzyną bezołowiową w proporcji zalecanej przez producenta, np. 1:50, 1:30 czy 1:25. Dwusuwowe silniki są lekkie i mogą pracować w różnych pozycjach, dlatego stosuje się je m.in. w kosach spalinowych lub kosiarkach pracujących na stromych zboczach.

Przeczytaj również: Kosiarki elektryczne – ranking najlepszych

Jaki olej do kosiarki z silnikiem czterosuwowym?

Zupełnie inną konstrukcję mają silniki czterosuwowe, zasilające kosiarki spalinowe (sprawdź nasz ranking kosiarek spalinowych). Olej nie jest mieszany z paliwem, a wlewany do misy olejowej, skąd rozprowadzany jest po silniku kanałami olejowymi – podobnie jak we współczesnych samochodach.

Czy można więc użyć oleju silnikowego? W niektórych sytuacjach tak, jednak do kosiarek zalecany jest specjalny olej. Jaki olej do kosiarki najlepiej wybrać? Dedykowane oleje o specyfikacji SAE 30 z klasyfikacją API: SF, SG, SH, SJ czy wyższą, zawierają składniki zapobiegające wytrącaniu się osadów i zachowują stabilność w wysokich temperaturach.

Oleje silnikowe do kosiarek mogą mieć bazę mineralną i syntetyczną. Te drugie są nowocześniejsze i charakteryzują się wyższymi parametrami, dzięki czemu gwarantują większe bezpieczeństwo pracy. Zaletą olejów mineralnych jest niska cena, co może mieć znaczenie w przypadku częstej wymiany lub znacznych dolewek oleju.

Co jeszcze musisz wiedzieć, aby odpowiedzieć na pytanie, jaki olej do kosiarki będzie najlepszy? Przed wybraniem oleju silnikowego do kosiarek upewnij się, jaki rodzaj zaleca producent kosiarki. Rodzaj oleju uzależniony jest chociażby od warunków klimatycznych, w jakich pracuje kosiarka.

Choć w większości przypadków zaleca się olej SAE30, w wyjątkowo wysokich temperaturach lepszą ochronę zapewni olej 15W50. W zimowych warunkach poradzi sobie natomiast olej 5W30, cechujący się niską lepkością.

Jak wymienić olej silnikowy do kosiarki?

Wymiana oleju w kosiarce lub traktorku koszącym jest znacznie łatwiejsza niż w samochodzie, dlatego można to bez obaw zrobić samemu. Traktorki wyposażone są w korek spustowy, którym zlejesz zużyty olej z misy olejowej. Podobny korek mają także niektóre kosiarki, jednak w wielu przypadkach nie obędzie się bez odwrócenia lub przechylenia kosiarki. Przed tymi akrobacjami warto również zlać paliwo ze zbiornika.

Oleju silnikowego nie można zlewać do kanalizacji lub gleby, dlatego od razu przygotuj tackę lub zbiornik. W tej roli świetnie sprawdzi się pięciolitrowy baniak, np. po płynie do spryskiwaczy, z wyciętym bokiem.

Gdzie zutylizować zużyty olej?

W jaki sposób pozbyć się zużytego oleju do kosiarki? Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Jak wspomnieliśmy, nie można go wylać do zlewu, toalety czy kratki ściekowej, dlatego konieczne jest oddanie go do utylizacji. Niestety, w Polsce stacji unieszkodliwiających odpady jest jedynie… sześć.

Dobrym pomysłem jest więc oddanie zużytego oleju w punkcie zakupu nowego oleju. Choć sklepy sprzedające produkty smarne nie są do tego zobligowane, często służą pomocą. Zużyty olej możesz również spróbować oddać na stacji paliw. Musi być jednak zapakowany w szczelny pojemnik.

Autor: Szymon Sonik