Data modyfikacji:

Kosiarki elektryczne – ranking najlepszych

Koszenie trawy może być przyjemnością, o ile pod ręką jest niezawodna i skuteczna kosiarka. Podstawowym dylematem wielu kupujących jest pytanie, jaką kosiarkę wybrać – elektryczną czy spalinową. Podpowiadamy, jakie zalety ma kosiarka elektryczna, kiedy warto się na nią zdecydować oraz jaką wybrać.
kosiarki elektryczne

Kosiarka elektryczna – ranking

Wybór dostępnych na rynku modeli jest bardzo duży, dlatego przygotowaliśmy ranking kosiarek elektrycznych. Przedstawiamy 10 najpopularniejszych modeli wg Ceneo.pl, najchętniej wybieranych przez klientów. W zestawieniu znajdują się zarówno duże kosiarki renomowanych producentów, jak i mniejsze, bardziej budżetowe propozycje.

Punktem wyjściowym do stworzenia rankingu kosiarek elektrycznych jest przekonanie, że budżetowe rozwiązania nie muszą być gorsze. Choć wiele osób doradza zainwestowanie w droższą kosiarkę spalinową, dla wielu osób nie jest to dobrym rozwiązaniem.

W niektórych warunkach kosiarka elektryczna sprawdzi się równie dobrze, a nawet i lepiej. Oszczędzone pieniądze warto odłożyć lub zainwestować w bardziej przydatne rzeczy.

Zobacz również ranking kosiarek spalinowych

Kosiarka elektryczna – w czym lepsza od spalinowej?

Kosiarka spalinowa ma jedną podstawową zaletę – brak kabla. Dzięki temu można bez trudu użyć jej na dużym obszarze, nie przejmując się źródłem zasilania. Jeśli jednak dłużej się nad tym zastanowisz, oprócz niewątpliwej zalety, ma szereg wad.

Przede wszystkim jest głośna. Nawet nowoczesne silniki czterosuwowe generują sporo hałasu, co na dłuższą metę może być uciążliwe – także dla sąsiadów.

Do tego dochodzą okresowe przeglądy silnika, a problemy z jego uruchomieniem nie należą do rzadkości. Inna sprawa, że kosiarki spalinowe są zazwyczaj sporo droższe od elektrycznych, więc ich zakup nie zawsze ma ekonomiczny sens.

Korzystanie z kosiarki elektrycznej jest sporo łatwiejsze. Jej rozruch nie wymaga siły, więc poradzą sobie z tym zarówno najmłodsi, jak i osoby starsze.

Dobre kosiarki elektryczne są przy tym bardzo ciche, więc twoje relacje międzysąsiedzkie nie ulegną pogorszeniu. Choć na rynku dominują niewielkie modele bez napędu, znajdziesz również kosiarki elektryczne z napędem.

Kosiarka elektryczna – kiedy warto ją kupić?

Kiedy kosiarka elektryczna jest lepszym wyborem niż spalinowa? Przede wszystkim wtedy, gdy masz do skoszenia niedużą powierzchnię ogródka (do ok. 500 m2) i zakup drogiej kosiarki spalinowej nie jest potrzebny. Innym dobrym powodem do jej zakupu jest oszczędność.

Eksploatacja kosiarki elektrycznej jest znacznie tańsza niż paliwo do silnika spalinowego (nie wspominając o olejach, świecach czy filtrach). O tym, że kosiarka elektryczna zwolni cię z wizyt na stacji benzynowej, nie trzeba wspominać.

Kosiarka elektryczna – sieciowa czy akumulatorowa?

Podstawową wadą kosiarek elektrycznych była konieczność wleczenie za sobą nieporęcznego kabla. Wymagało to opracowywania planów koszenia trawnika, uwzględniania przeszkód i przepinania wtyczki. Jeden nieuważny ruch mógł natomiast skończyć się uszkodzeniem, a nawet przecięciem kabla.
Rozwiązaniem tego problemu jest akumulatorowe zasilanie kosiarek elektrycznych. Łączą one zalety kosiarek spalinowych i tych zasilanych prądem.

Prąd dostarczany jest za pomocą niewielkich akumulatorków, takich samych, jakie stosuje się w przypadku innych elektronarzędzi np. wkrętarek. Decydując się na kosiarkę akumulatorową, wybierz model z dwoma akumulatorami – zapewnią dłuższy czas koszenia.

Kosiarka elektryczna – jaką kupić?

Jaką kosiarkę elektryczną kupić? Pierwszym elementem, który warto wziąć pod uwagę, to moc silnika. Im wyższa, tym lepiej kosiarka poradzi sobie z gęstą i wysoką trawą. Na rynku znajdziesz kosiarki o mocy od 700 W do ok. 2000 W.

Rozsądnym minimum jest moc 1200-1400 W, która zapewni minimalny zapas. Najtańsze i najsłabsze modele sprawdzą się wyłącznie na bardzo małych trawnikach, np. przy ogródkach działkowych lub na małych, deweloperskich ogródkach.

Kupując kosiarkę elektryczną, zwróć także uwagę na szerokość roboczą koszenia. Standardowe wartości oscylują między 32 a 46 cm. Jaką wybrać? Dużo zależy od twoich przyzwyczajeń. Jeśli kosisz często, celuj w największą szerokość roboczą.

Jeśli jednak po kosiarkę sięgasz dopiero wtedy, gdy trawa jest bardzo wysoka, lepszym wyborem może być kosiarka o mniejszej szerokości roboczej. W innym przypadku silnik mógłby okazać się zbyt słaby.

Podejmując decyzję zakupową nie zapomnij o własnej wygodzie. Upewnij się, czy kosiarka wyposażona jest w kosz, ma regulację wysokości koszenia sterowaną jedną wajchą oraz sprawdź ergonomię i wysokość uchwytu.

Jeżeli musisz skosić duży lub nierówny teren, zainwestuj w kosiarkę elektryczną z napędem. Na lekkość i wygodę prowadzenia kosiarki wpływa także rozmiar kół oraz rodzaj zastosowanych łożysk.

Autor: Szymon Sonik