Data modyfikacji:

Ranking kosiarek spalinowych: wybieramy najlepszą kosiarkę spalinową

Nic tak nie podkreśla pięknego ogrodu jak zadbany i równo przystrzyżony trawnik. Podstawą pielęgnacji jest regularne koszenie, dlatego zakup kosiarki jest nieodzowny. Kosiarki spalinowe cieszą się dużą popularnością, a szereg zalet sprawia, że można przełknąć głośną pracę. Jaka będzie najlepsza kosiarka spalinowa? Zobacz ranking kosiarek spalinowych.

ranking kosiarek spalinowych

Zalety najlepszych kosiarek spalinowych

Zanim przejdziemy do rankingu kosiarek spalinowych, zastanówmy się nad zaletami tych urządzeń. To popularne urządzenia, podobnie jak kosiarki elektryczne. Ranking przygotowany przez nas opiera się na ich najważniejszych parametrach.

Ze względu na brak kabla oraz większą szerokość koszenia kosiarki spalinowe polecane są do pielęgnacji większych przydomowych ogródków. Najpopularniejsze modele najlepszych kosiarek spalinowych bez trudu obsłużą trawnik o powierzchni 500 – 1000 m2. Na bardziej rozległych terenach lepiej sprawdzi się traktor koszący lub duża kosiarka spalinowa.

Na zakup kosiarski spalinowej decydują się także ci, którzy na pierwszym miejscu stawiają wygodę. Kosiarki spalinowe najczęściej mają własny napęd, a manewrowanie nimi jest łatwe. Nie trzeba przejmować się plątającym kablem czy przełączaniem wtyczek. Są także bardzo bezpieczne, ponieważ nie ma ryzyka porażenia prądem.

Moc silnika dobrej kosiarki spalinowej

Przy tworzeniu rankingu najlepszych kosiarek wzięliśmy pod uwagę moc silnika, która w dużej mierze decyduje o skuteczności koszenia. Im większa średnica noża koszącego, tym mocniejsza powinna być kosiarka. Najpopularniejsze są kosiarki o mocy 2 – 4 kW. Łączą niskie spalanie z zadowalającymi osiągami.

Co ciekawe, ważniejszy od mocy jest moment obrotowy silnika. To on decyduje o sile obrotu noża, natomiast moc jest wypadkową momentu obrotowego oraz prędkości obrotowej. Niższa moc wcale nie musi więc oznaczać, że kosiarka będzie sprawować się gorzej. Być może jest w stanie osiągnąć duży moment przy niższych obrotach.

Najlepsze kosiarki spalinowe a szerokość robocza koszenia

Kolejny parametr istotny w rankingu najlepszych kosiarek spalinowych. Duża szerokość robocza koszenia oznacza mniejszą liczbę przejazdów, a więc pozytywnie wpływa na zmniejszenie czasu koszenia. Pod warunkiem, że odpowiada temu wystarczająco mocny silnik. W innym wypadku wysoka trawa może zapychać komorę kosiarki i zatrzymywać ostrzę.

Jeśli kosisz sporadycznie i mierzysz się zawsze z wysoką trawą, wybierz kosiarkę spalinową o krótszym ostrzu lub z mocniejszym silnikiem. Typowa szerokość koszenia niedrogich i dobrych kosiarek spalinowych to 40-50 cm.

Regulacja wysokości koszenia w dobrej kosiarce spalinowej

Wysokość koszenia dobiera się głównie do stanu murawy. Im gładszy grunt, tym niżej można skosić trawę. Większość kosiarek spalinowych zapewnia 3, 5 lub 7-stopniową regulację koszenia.

Popularny zakres wysokości to 20 – 80 mm. Podczas przeglądania rankingu kosiarek spalinowych zwróć uwagę na to, w jaki sposób regulowana jest wysokość. Najwygodniejszym sposobem jest centralna wajcha, która umożliwia zmianę wysokości w kilka sekund.Jaka kosiarka spalinowa? Z napędem czy bez?

Waga kosiarek spalinowych może dochodzić nawet do 50 kg. Najpopularniejsze modele, o których piszemy w rankingu kosiarek spalinowych, ważą średnio ok. 30 kg.

To sporo, dlatego zauważalnym ułatwieniem jest napęd kosiarki. W tańszych modelach jest to napęd o jednostajnej prędkości. W tych droższych ma płynną lub skokową regulację.Mulczowanie trawy

Dobre kosiarki spalinowe wyposażone są w funkcję mulczowania trawy. Ścięta trawa rozdrabniana jest dodatkowymi ostrzami na małe drobinki, dzięki czemu kosiarka wypełnia kosz efektywniej, nawet o 30%. Dodatkowo zmulczowana trawa może posłużyć jako naturalny nawóz.

Funkcji mulczowania można użyć przy okazji do zebrania i zmielenia zalegających na trawie liści. Pamiętaj jednak, że mulczowanie obciąża silnik, dlatego warto wybrać kosiarkę z większym i mocniejszym motorem.

Sposób odpalania kosiarki

Tradycyjne kosiarki spalinowe odpala się za pomocą linki. Jest to bardzo proste, o ile silnik kosiarki jest wyregulowany, a na dworze panuje wysoka temperatura. Uruchomienie zimnego silnika po dłuższym okresie nieużywania może przysporzyć więcej kłopotu.

Ułatwieniem jest elektryczny rozrusznik kosiarki. System montowany w wielu kosiarkach spalinowych pozwala uruchomić ją tak jak samochód osobowy. Prąd potrzebny do rozruchu czerpany jest z niewielkiego akumulatora, a kosiarkę uruchamia się przyciskiem.

To dobre rozwiązanie dla osób starszych lub o drobnej budowie ciała. Kosiarki z rozrusznikiem elektrycznym można oczywiście odpalić także za pomocą linki.

System mycia obudowy

Sposobem na przedłużenie życia kosiarki jest każdorazowe mycie po skończonej pracy. Pozbywając się drobinek trawy, zapobiegniesz korozji elementów kosiarki i zadbasz o nienaganny wygląd. O ile wymycie kosiarki z zewnątrz jest stosunkowo proste, więcej problemu sprawia domycie wewnętrznej komory.

Niektórzy producenci stosują wyjątkowo proste, acz skuteczne rozwiązanie. W zewnętrznej skorupie zamontowany jest króciec, do którego podłącza się zwykły wąż ogrodowy. Przez ruch obrotowy ostrza kosiarka samoczynnie myje się od dołu i nie wymaga wydłubywania zbitej trawy.

Popularne marki najlepszych kosiarek spalinowych

Kosiarka spalinowa jest tak dobra jak jej silnik. W silniku spalinowym elementów, które mogą zawieść, jest wiele. Problemy toczące tanie kosiarki spalinowe to m.in. niestabilne obroty, trudności z odpalaniem, niski moment obrotowy czy niska kultura pracy.

Nic więc dziwnego, że największą popularnością cieszą się dobre kosiarki spalinowe znanych i renomowanych marek. Jaką kosiarkę spalinową wybrać i jakiemu producentowi zaufać? W rankingu najlepszych kosiarek spalinowych znajdziesz modele m.in. Stiga, Riwall, NAC, Makita, Oleo-Mac, AL-KO, Hecht, Hitachi czy Ryobi.

Ranking kosiarek spalinowych

Moc: 9 KM
Szerokość koszenia: 51 cm
Wysokość koszenia: 25-75 mm
Napęd: tak
Waga: 36 kg
Mulczowanie: tak

Moc: 1900 W
Szerokość koszenia: 46 cm
Wysokość koszenia: 27-75 mm
Napęd: tak
Waga: 31,3 kg
Mulczowanie: tak

Moc: 3,4 kW
Szerokość koszenia: 53 cm
Wysokość koszenia: 25-75 mm
Napęd: tak
Waga: 36,3 kg
Mulczowanie: nie

Moc: 1300 W
Szerokość koszenia: 40 cm
Wysokość koszenia: 20-60 mm
Napęd: nie
Waga: 20 kg
Mulczowanie: nie

Moc: 6,5 W
Szerokość koszenia: 51 cm
Wysokość koszenia: 25-75 mm
Napęd: tak
Waga: 35 kg
Mulczowanie: tak

Szerokość koszenia: 55 cm
Wysokość koszenia: 25-75 mm
Napęd: tak
Waga: 40 kg
Mulczowanie: tak

Moc: 1,9 kW
Szerokość koszenia: 46 cm
Wysokość koszenia: 22-65 mm
Napęd: tak
Waga: 23 kg
Mulczowanie: nie

Moc: 2200 W
Szerokość koszenia: 46 cm
Wysokość koszenia: 22-80 mm
Napęd: tak
Waga: 29 kg
Mulczowanie: tak

Szerokość koszenia: 51 cm
Wysokość koszenia: 25-70 mm
Napęd: tak
Waga: 36 kg
Mulczowanie: tak

Autor: Szymon Sonik