Data publikacji:

Jaki wzmacniacz do gramofonu kupić? Jak go podłączyć?

Płyty winylowe są obecnie najpopularniejszym fizycznym nośnikiem, na którym zapisujemy i kupujemy muzykę. Popularność winyli sprawiła, że na rynku znajdziemy niezwykle bogaty wybór nowych gramofonów, począwszy od tanich modeli za kilkaset złotych po najwyższej klasy sprzęt, za który płacimy nieraz nawet kilkanaście tysięcy złotych. Urządzenia te podłączamy zazwyczaj do zestawu głośnikowego, jednak jeżeli chcemy cieszyć się optymalnym dźwiękiem, musimy zaopatrzyć się też w odpowiedni wzmacniacz. W artykule podpowiadamy, jak się za to zabrać.
Female hands with a gramophone
Gramofony są cenione przede wszystkim ze względu na swoje przyjemne analogowe brzmienie. Atrakcję stanowią też same czarne krążki – fani muzyki uwielbiają kolekcjonować ulubione nagrania, które sprzedawane są w dużych albumach, zawierających przykuwające oko dodatki. Do korzystania z gramofonów zachęcają ponadto rytuały związane ze słuchaniem muzyki na winylach. Płytę musimy samodzielnie wyciągnąć z pudełka, położyć na talerzu, nastawić ramię, a także wybrać odpowiednią ścieżkę. Krążki należy też odpowiednio czyścić i pielęgnować. Dla wielu osób są to niezastąpione doświadczenia, pozwalające bardziej docenić słuchane utwory, niż zwykłe naciśnięcie przycisku play w odtwarzaczu na telefonie. 

Wzmacniacz do gramofonu – do czego służy i jak działa?

Zanim przejdziemy do omówienia roli, jaką spełnia wzmacniacz w trakcie słuchania muzyki na płytach winylowych, w pierwszej kolejności warto przybliżyć zasadę działania samego gramofonu. Gramofon odtwarza dźwięk zapisany na płytach pod postacią wąskich i nierównych rowków, po których wędruje igła urządzenia. Ta za pomocą prostego mechanizmu przekształca je w modulowany sygnał elektryczny kodujący dźwięk, przekazywany następnie do głośników lub słuchawek. 
Sygnał audio wysyłany przez gramofon ma jednak bardzo niską moc, jeżeli do urządzenia podłączymy bezpośrednio zestaw głośników albo słuchawki, słyszany dźwięk będzie bardzo słaby i niewyraźny. Z pomocą przychodzą więc tutaj wzmacniacze, które są w stanie odpowiednio wzmocnić docierający do nich sygnał, a następnie przekazać go nawet największym kolumnom głośnikowym. 
Niektóre wzmacniacze mają też funkcję amplitunera, która pozwala regulować różne parametry otrzymywanego sygnału audio, zwiększając np. poziom basów lub wysokich tonów. Dzięki temu użytkownik może dopasować je do swoich indywidualnych preferencji, a także stylu słuchanej muzyki. Wiele wzmacniaczy tego typu potrafi nawet zminimalizować szumy, trzaski oraz inne niedoskonałości wyłapywane przez igłę gramofonu, wynikające np. z wieku płyty lub jej zanieczyszczenia. 
Do wzmacniaczy czy amplitunerów możemy podłączyć jednocześnie także inne źródła dźwięku, takie jak telewizor albo odtwarzacze multimedialne czy też odtwarzacze płyt CD lub kaset magnetofonowych. Większość modeli wyposażona jest w pilot zdalnego sterowania, niektóre nowoczesne produkty łączą się też bezpośrednio ze smartfonem, pozwalając z jego poziomu zarządzać większością opcji. 
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy potrzebuje wzmacniacza do gramofonu. Teoretycznie z tego sprzętu możemy zrezygnować, gdy jesteśmy właścicielami odtwarzaczy wyposażonych w moduł Bluetooth, pozwalający bezprzewodowo przesyłać sygnał do głośników lub słuchawek, a także cyfrowe złącze USB, pełniące podobną rolę. Oczywiście musimy wtedy pogodzić się z czystym analogowym brzmieniem, bowiem sygnał audio zostanie zamieniony przy przesyle na cyfrowy. Nie będziemy mieli też możliwości zmieniania parametrów dźwięku (chyba że urządzenia odtwarzające muzykę są wyposażone w taką funkcję).

Jak podłączyć wzmacniacz do gramofonu?

Tradycyjnie wzmacniacz podłączamy do gramofonu klasycznym podwójnym kablem audio RCA, który składa się z przewodów odpowiadających lewemu i prawemu kanałowi audio. Kable te są dostępne w każdym sklepie i używane przez wiele innych urządzeń audio. Alternatywnie możemy zdecydować się też na połączenie gramofonu przy pomocy kabla optycznego. Wzmacniacze odbierają też często sygnał Bluetooth, ale istnieje również możliwość skorzystania z połączenia bezprzewodowego. 

Jak dobieramy wzmacniacz do gramofonu?

Praktycznie każdy wzmacniacz audio na rynku obsłuży każdy nowy i starszy model gramofonu. Z drugiej strony może mieć problemy z niektórymi systemami nagłośnieniowymi. Wzmacniacze w pierwszej kolejności dobieramy więc do mocy posiadanych głośników. Dla zasady domyślna moc wyjściowa wzmacniacza powinna być równa obsługiwanej mocy głośników podawanej przez producenta (dla bezpieczeństwa może być ona nieco większa). Każdy głośnik podłączamy do wzmacniacza osobnym przewodem audio. Pamiętajmy, że wszystkie nagrania na płytach winylowych rejestrowane są w stereo, więc do cieszenia się w pełni dźwiękiem z winyli wystarczą nam dwie kolumny głośnikowe.
Na zakupach zwracamy też oczywiście uwagę na liczbę dodatkowych złączy zainstalowanych we wzmacniaczu, która jest istotna, jeżeli planujemy podłączać do niego dodatkowe źródła dźwięku albo subwoofer i głośniki do kina domowego. W przypadku amplitunerów przyglądamy się oferowanym przez nie opcjom konfiguracyjnymi, a także dodatkowej funkcjonalności, takiej jak np. obsługa radia internetowego lub FM/AM.
Nie bez znaczenia jest też jakość wykonania sprzętu. Wysokiej klasy wzmacniacze są świetną ozdobą kącika muzycznego, zwłaszcza jeżeli wyposażone są w dodatkowy wyświetlacz z wizualizatorem reagującym na otrzymywany dźwięk.
Zdjęcie: Envato Elements