Data publikacji:

Gadżety do samochodu, które zmienią Twój sposób podróżowania

Każdy kierowca, wyruszając w podróż, chce, aby minęła ona komfortowo, a przede wszystkim bezpiecznie. Liczne, nowoczesne systemy wspomagania dbają o to, aby jazda samochodem spełniała oczekiwania kierującego. Wspomaganie kierowania, asystent pasa ruchu, czujniki zmierzchu, wykrywania zagrożenia to tylko niektóre z wszystkich dostępnych w wyposażeniu pojazdu systemów. Jednak kierowcy potrzebują dodatkowego ekwipunku, aby ich podróżowanie było jeszcze bardziej bezpieczne i komfortowe. Z pomocą przychodzą niezliczone gadżety samochodowe, których głównym zadaniem powinna być poprawa jakości jazdy oraz zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa oraz komfortu zarówno kierowcy, jak i pasażerom. Jakie gadżety samochodowe mogą zmienić sposób podróżowania?
Interior of a prestigious modern black car. Leather comfortable seats and accessories and steering

Gadżety do samochodu

Gadżetów do samochodu jest na rynku motoryzacyjnym coraz więcej. Ich ilość wzrasta wraz z rozwojem technologicznym oraz potrzebami podróżujących. Są to różnego rodzaju transmitery multimedialne, kamery cofania, rejestratory wideo, uchwyty na telefon i nawigację, systemy oświetlenia, dodatkowe czujniki i systemy nawigacyjne. Rozwój technologiczny sprawia, że coraz więcej rzeczy sterowanych jest z poziomu naszych telefonów.
W związku z tym nowoczesne gadżety samochodowe opierają swoje działanie lub w dużej mierze współpracują z nimi. Oczywistym jest, że podczas podróży nie wolno korzystać z telefonu, co znacznie wpływa na bezpieczeństwo, dlatego nowoczesne akcesoria samochodowe nie tylko można obsługiwać z pozycji naszego smartfona, ale również sterować głosem. Jakie gadżety samochodowe powinny się znaleźć w pojeździe każdego kierowcy tak, aby poprawić komfort i bezpieczeństwo podróżowania?
Czytaj również: Jaka kamera samochodowa?

Wideorejestrator

Wideorejestrator, czyli znana kamerka samochodowa, to w dzisiejszych czasach niezbędny gadżet, który powinien posiadać każdy kierowca. Wpływa on przede wszystkim na bezpieczeństwo nie tylko podróżujących, ale przede wszystkim samego pojazdu. Nowoczesne kamery samochodowe składają się z dwóch elementów, kamery przedniej i tylnej. Pozwala to na jednoczesne nagrywanie obrazu zarówno z przodu, jak i z tyłu pojazdu. Wideorejestrator ma za zadanie nagrywać to, co dzieje się przed i za samochodem podczas jazdy oraz na postoju.
Nowoczesne kamerki wyposażone są we wbudowany slot na kartę pamięci, co umożliwia zapisywanie powstałych plików wideo. Kamerka samochodowa może być wykorzystywana do nagrywania trasy i pięknych widoków z podróży podczas wakacji, ale też może pomóc w spornych sytuacjach kolizji drogowych. Dzięki temu wzrasta również poziom bezpieczeństwa pojazdu. Nowe rozwiązania technologiczne wideorejestratorów posiadają wbudowane sensory ruchu. Ich zadaniem jest uruchomić kamerę samochodową i nagrać kilkusekundowe wideo po wykryciu ruchu pojazdu, spowodowane na przykład zarysowaniem czy uderzeniem w pojazd na postoju, pod nieobecność właściciela.
Pozwala to na późniejsze odtworzenie zdarzenia i wyciągnięcie odpowiednich konsekwencji. Kamera samochodowa bardzo często ma wbudowany wyświetlacz LCD, dzięki któremu można mieć na bieżąco podgląd na materiał, który jest nagrywany. Pomocne jest to w szczególności dla kierowców, których pojazdy nie mają kamery cofania. Tylna kamera samochodowa może ją zastąpić.
Warto mieć na uwadze, że nie jest to profesjonalne urządzenie przeznaczone do tego typu zadań, jednak znacznie ułatwia parkowanie, jeżeli odpowiednio odczytujemy obraz. Kamerki samochodowe zasilane są najczęściej z ładowarki samochodowej, co znacznie ułatwia ich pracę, obsługę i mocowanie.

Ładowarka samochodowa do telefonu

Ładowarki samochodowe to niezbędne elementy wyposażenia każdego pojazdu, które mogą się okazać niezbędne szczególnie w dalekich podróżach. Ładowarki do telefonów zasilane są z gniazda zapalniczki samochodowej. Pozwalają podłączyć nie tylko telefon, ale każde urządzenie multimedialne, które wymaga podtrzymywania energii. Najważniejsze to dopasowanie odpowiedniego przewodu i przez całą podróż możemy ładować nasze multimedialne urządzenia.
Nowoczesne ładowarki pozwalają ładować więcej niż jedno urządzenie w tym samym czasie. Najlepsze gadżety to nie tylko więcej wyjść do ładowania, ale też różnorodność typów ładowarek. Spotyka się ładowarki dostępne przez złącze USB typu C, typu mini, ale też takie, które oferują kilka z nich w jednym urządzeniu. Ładowarka samochodowa do telefonu to świetny gadżet, który nie uszczupla mocno budżetu kierowcy, a bez wątpienia przyda się do podtrzymywania przy życiu podstawowych urządzeń multimedialnych, bez których w dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia.

Nawigacja samochodowa

Nawigacja samochodowa w formie urządzenia multimedialnego to już przeżytek, jednak samo urządzenie co jakiś czas wraca na rynek samochodowy. Wynika to z możliwości technologicznych urządzenia, jego funkcji oraz możliwości aktualizowania i łączenia się z internetem.
W nowoczesnych nawigacjach samochodowych możemy posługiwać się systemami wspieranymi przez smartfony, co pozwala skomunikować urządzenia i ułatwić obsługę oraz umożliwia korzystanie z innych funkcji wyświetlacza multimedialnego. Dostępne są moduły nawigacji, które można wbudować w deskę rozdzielczą pojazdu, który fabrycznie nie ma nawigacji. Jest to cały system, który wygląda i działa jak multimedialny zestaw samochodowy wyposażony w radio, nawigację, inne aplikacje i odtwarzacze muzyki oraz filmów.

Transmiter FM

Transmiter FM to nowoczesne urządzenie pozwalające odtwarzać muzykę oraz prowadzić rozmowy telefoniczne w samochodach, które nie mają wbudowanego zestawu głośnomówiącego oraz multimedialnego radia. Transmiter FM zasilany jest z gniazda ładowarki samochodowej. Poprzez ustawienie go na wybrane fale radiowe, a następnie ustawienie radia na te same fale, możemy połączyć te urządzenia ze sobą.
Transmiter FM łączy się z telefonem przy pomocy Bluetooth lub przewodowo. Dzięki temu, sterując telefonem, możemy podczas podróży słuchać wybranej przez siebie muzyki, audiobooków czy prowadzić rozmowy telefoniczne bez używania telefonu. Transmiter FM bardzo często posiada wbudowane gniazda ładowania, przez co może służyć również jako ładowarka samochodowa do różnego rodzaju urządzeń.
Proste w obsłudze urządzenie, które potrafi urozmaicić podróż, znacząco poprawia jej komfort. Od dziś, posiadając nowoczesny transmiter FM, nie musisz mieć nowoczesnych systemów i akcesoriów w wyposażeniu pojazdu, aby móc słuchać swojej ulubionej muzyki lub rozmawiać przy użyciu zestawu głośnomówiącego.

Odkurzacz samochodowy

Odkurzacz samochodowy to nieoczywisty gadżet, który znacząco poprawia komfort podróżowania. Jazda czystym autem to wielka wygoda. Posiadanie małego odkurzacza samochodowego znacząco ułatwia proces czyszczenia samochodu. Nowoczesne odkurzacze samochodowe mają wymienne głowice czyszczące, dzięki którym dotrzemy do trudno dostępnych miejsc.
Dodatkowo najpopularniejsze modele wyposażone są w piorące nakładki, co jeszcze bardziej ułatwia czyszczenie siedzeń i tapicerki. Odkurzacz samochodowy pracuje bezprzewodowo, a jego ładowanie może odbywać się z domowej sieci 230 V lub z gniazdka samochodowego, co pozwala na ładowanie go nawet w trakcie dalekich, długich podróży.
Zdjęcie: Envato Elements