Data modyfikacji:

Jaka kamera samochodowa? Poradnik zakupowy

Kamera samochodowa na bieżąco rejestruje przebieg trasy i często jest w stanie wychwycić niebezpieczną sytuację, bądź kolizję. Takie urządzenie często okazuje się nieocenioną pomocą w wyjaśnieniu przyczyn wypadku. W naszym poradniku sprawdzamy wszystkie najważniejsze parametry, a także podpowiadamy, jaką kamerę samochodową kupić.

jaka kamera samochodowa

Dobra kamera samochodowa to niezbędnik każdego kierowcy!

Kamery samochodowe w lusterku czy z nagrywaniem zyskują na popularności i z roku na rok coraz więcej kierowców ma takie urządzenie w swoim samochodzie. Świadczy o tym ilość nagrań zalewająca internet, gdzie widać, jak inni uczestnicy ruchu drogowego nie stosują się do przepisów lub są sprawcami groźnych wypadków.

Posiadanie kamery samochodowej dla własnego bezpieczeństwa jest podstawowym argumentem opowiadającym się za jej zakupem. W momencie, gdy dojdzie do kolizji lub poważniejszej stłuczki, możesz bez problemu pokazać jaki był przebieg zdarzenia. Zabezpieczone dowody pozwolą uchronić się od mandatu! Niektóre sprawy są na tyle poważne, że kończą się sprawą w sądzie. Wówczas masz przy sobie twardy materiał dowodowy!

Kamera samochodowa z pewnością działa na innych kierowców jak swego rodzaju straszak. Próby złamania przepisów kończą się zabezpieczeniem nagrania. Niektórzy kierowcy do ostatniej chwili próbują zrzucić winę na drugą osobę. Mając jak najlepszą kamerę samochodową pod ręką, szybko wyjaśnisz sytuację.

Kamera samochodowa sprawdza się zarówno na długich trasach, jak i przejazdach po mieście. Nigdy nie wiadomo, kiedy będzie miała miejsce niebezpieczna sytuacja. Dlatego warto dmuchać na zimne i na bieżąco rejestrować przebieg trasy, nawet jeśli jest ona bardzo krótka.

Czym powinna charakteryzować się najlepsza kamera samochodowa?

Sam zakup kamery samochodowej nie wystarczy. Urządzenie, które będzie wyposażone w słabej jakości optykę nie zarejestruje szczegółów, a co za tym idzie nie pozwoli na odczytanie numerów tablic rejestracyjnych, a także wychwycenie istotnych szczegółów. Zobacz, jaka kamera samochodowa będzie najlepsza.

Jaka rozdzielczość kamery samochodowej?

Wysoka rozdzielczość idzie w parze z doskonałą jakością obrazu, dlatego podczas zakupu kamery samochodowej zwróć uwagę na modele dysponujące rozdzielczością Full HD. W droższych urządzeniach znajdziemy jeszcze lepszą rozdzielczość 4K, która zawiera czterokrotnie więcej szczegółów. Musisz tylko liczyć się z tym, że nagrane materiały będą zajmowały więcej miejsca, dlatego może być konieczność zakupienia pojemniejszej karty pamięci.

Obiektyw dobrej kamery samochodowej

To bardzo ważny element każdej kamery samochodowej. Obiektyw powinien charakteryzować się odpowiednimi kątami widzenia, które będą w stanie objąć przynajmniej dwa pasy ruchu. Nie zawsze zdarzenia mają miejsce tam gdzie kamera jest umieszczona centralnie. Kąty widzenia na poziomie 135-150 stopni rozwiążą ten problem.

Jeśli dużo jeździsz nocą i chcesz mieć nagrania wysokiej jakości, to kamera musi mieć obiektyw z jasnym światłem. Najczęściej jest to wartość f/1.8 lub f/2.0. Jasny obiektyw oznacza, że do matrycy wpada większa ilość światła.

Najlepsze kamery samochodowe z czujnikiem ruchu/wstrząsu

Czujnik ruchu jest odpowiedzialny za rozpoczęcie nagrywania w momencie, gdy rozpoczynamy jazdę. To przydatne rozwiązanie, ponieważ użytkownik nie musi za każdym razem pamiętać, aby włączyć przycisk nagrywania.

W przypadku czujnika wstrząsu mamy do czynienia z rozwiązaniem, które uruchamia się w czasie kolizji lub wypadku. Jeśli kamera wykryje uderzenie, wówczas materiał filmowy jest automatycznie zabezpieczany. To chroni kierowcę przed przypadkowym usunięciem materiału lub jego utratą poprzez nadpisanie kolejnych minut nagrania.

Moduły

Na pokładzie dobrej kamery samochodowej powinien znaleźć się moduł GPS. Jego zadaniem jest rejestrowanie pokonywanej trasy, a także pokazywanie użytkownikowi aktualnej prędkości. Zapisane nagrania również mają takie informacje. Oczywiście jeśli zajdzie taka potrzeba możesz całkowicie wyłączyć opcję informowania o prędkości.

Do podstawowych modułów w kamerze samochodowej trzeba zaliczyć również Bluetooth i WiFi. Dzięki ich obecności jest możliwość połączenia ze smartfonem. To duże udogodnienie, ponieważ w kryzysowej sytuacji, kiedy potrzebujesz nagrania zdarzenia na już, wystarczy kilka kliknięć, a film zostanie zapisany w pamięci smartfona.

Tryb nocny

Dedykowany tryb nocny zawiera diody podczerwieni, dlatego nagrywanie jest możliwe nawet w kompletnej ciemności. W połączeniu z dobrym obiektywem i wysoką rozdzielczością uzyskasz zadowalający obraz uwzględniający wszystkie istotne szczegóły.

Ekran dobrej kamery samochodowej

W niektórych kamerach samochodowych znajdziemy wbudowany wyświetlacz. Czy to rozwiązanie jest potrzebne? To już zależy od upodobań użytkownika. Plusem wyświetlacza jest możliwość precyzyjnego ustawienia kadru, a także wprowadzania nowych ustawień na bieżąco. Na ekranie możesz również podejrzeć nagrany materiał! Wielkość ekranu w kamerach samochodowych nie przekracza 3 cali.

Dodatkowa kamera na tył

Jaka kamera samochodowa będzie dobrym wyborem? Coraz częściej w zestawach z kamerami samochodowymi pojawia się dodatkowa kamera na tył. Jej zastosowania są tak naprawdę dwa. Pierwsze to rejestracja wszystkiego, co dzieje się na drodze za naszymi plecami. Zdarzenia drogowe bardzo często mają miejsce właśnie z tyłu, dlatego taka kamera uchwyci moment uderzenia. Tylna kamera może pełnić również rolę asystenta parkingowego. Na ekranie smartfona lub wyświetlaczu kamery zobaczymy ile miejsca pozostało nam do zaparkowania. To bardzo przydatna funkcja!

Sposób montażu

Większość modeli mocujemy do szyby za pomocą uchwytu z przyssawką. W razie potrzeby wystarczy zwolnić zatrzask i odkleić kamerę samochodową z szyby. Jeśli urządzenie będzie umieszczone tylko w jednym samochodzie, to lepszy będzie uchwyt na specjalną taśmę. Klej jest na tyle mocny, że bez względu na nawierzchnię po której jeździsz, kamera będzie umieszczona bardzo stabilnie.

Sposób zasilania

Wideorejestratory podłączamy do gniazda zapalniczki i to jest ich podstawowym źródłem zasilania. W niektórych modelach znajdziemy wbudowany akumulator, który wyklucza stosowanie kabli. Niestety, ale kamery na zasilaniu bateryjnym nie wytrzymują zbyt długo, dlatego prędzej czy później będziesz zmuszony do podłączenia jej do ładowania.

Kamera samochodowa standardowa czy w lusterku?

Oprócz standardowych kamer samochodowych, w sklepach znajdziemy wideorejestratory wbudowane w lusterko, które montowane jest w samochodzie zamiast fabrycznego. Takie modele mają często wyświetlacz i w codziennym użytkowaniu spisują się naprawdę dobrze. Czy takie rozwiązanie jest lepsze od klasycznej kamery? Na to pytanie powinien odpowiedzieć sobie już sam kierowca.

Ile kosztuje kamera samochodowa?

Za przyzwoitą kamerę samochodową zapłacimy już około 200 złotych. Ceny mogą sięgać nawet 3 tys. złotych za topowe modele. Droższe są wideorejestratory montowane zarówno na przód, jak i tył. Aby cieszyć się dobrą jakością i kontrolować to co dzieje się na drodze, nie potrzeba wcale bardzo drogiej kamery.

Autor: Bartłomiej Mazurek