Data publikacji:

Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce zamiast w foteliku samochodowym?

Przewożenie dzieci samochodem od lat budzi wiele emocji. Jednym z bardziej kontrowersyjnych akcesoriów jest podstawka do samochodu. Czy warto ją kupić? Jaki rodzaj podstawki samochodowej będzie najlepszy? Zobacz, od kiedy dziecko może jeździć na podkładce.

Czym jest podstawka samochodowa?

Podstawka samochodowa wygląda jak dodatkowe siedzisko, które montowane jest na fotelu, najczęściej z tyłu. Jednoczęściowa konstrukcja nie ma oparcia, zagłówka, a także bocznej sekcji, która jest dostępna w standardowych fotelikach samochodowych. Dziecko posadzone na podstawce opiera się na fotelu, a zabezpieczają je pasy. To kolejna różnica pomiędzy klasycznym fotelikiem dziecięcym, który dysponuje trzy- lub pięciopunktowymi pasami bezpieczeństwa. Prosta i kompaktowa konstrukcja sprawia, że podstawka nie zajmuje dużo miejsca i jest łatwa w montażu.

Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce? 

Według producentów podstawka samochodowa może być używana przez dzieci o minimalnej wadze 15 kg, czyli mniej więcej od wieku 4 lat. Jeżeli dziecko ma mniej niż 150 cm wzrostu, to nadal musi być przewożone w foteliku dziecięcym. Podkładka samochodowa – od kiedy? Już teraz wiesz!
Jednak jeśli mamy zalecać coś, w czego dobro i odpowiedzialność wierzymy, to polecamy jak najdłużej przewozić w samochodach dzieci siedzące w odpowiednio dobranych fotelikach samochodowych, które:
  • pasują do wieku i wzrostu dziecka,
  • pasują do gabarytów auta,
  • są poprawnie zamontowane,
  • są poprawnie używane.
  • Lepiej więc mimo wszystko wybrać fotelik dla 4-latka. W tym celu zobacz nasz ranking fotelików samochodowych 9-36 kg oraz ranking fotelików 15-36.

    Podkładka dla dzieci do samochodu a przepisy prawa

    Według polskich przepisów ruchu drogowego stosowanie podkładki dziecięcej w samochodzie jest dopuszczalne. Wiele osób zadaje pytanie, od jakiego wzrostu można jeździć na podstawce?
    Żeby było to zgodne z prawem, Twoja pociecha musi mieć co najmniej 150 cm wzrostu, a jej waga nie może być niższa niż 15 kg.
    Warto wiedzieć, że od tej reguły jest pewne odstępstwo. Możliwe jest przewożenie dzieci o wzroście co najmniej 135 cm w momencie, gdy nie jest możliwe dopasowanie odpowiedniego modelu do wagi, sylwetki oraz wzrostu dziecka. Jednak ustawodawca jasno zaznacza, że dziecko musi ważyć więcej niż 36 kg, a to oznacza, że z tego przepisu może skorzystać bardzo wąska grupa dzieci. Ważna jest również informacja o tym, że dziecko które ukończyło 12 lat, a nadal nie przekroczyło 150 cm wzrostu musi korzystać z podstawki lub fotelika.
    Co jeszcze warto wiedzieć w kwestii podstawki samochodowej i przepisow?
  • Ustawodawca zezwala na przewożenie dzieci w fotelikach samochodowych na przednim siedzeniu obok kierowcy. Zanim jednak przypniesz fotelik na to miejsce i usadzisz na nim dziecko, rozważ tę informację: statystyki powypadkowe wskazują, że przednie siedzenie obok kierowcy (fotel pasażera z przodu) to miejsce, na którym pasażerowie w przypadku kolizji drogowych lub wypadków doznają stosunkowo najwięcej obrażeń. 
  • Ustawodawca zezwala, by w karetce pogotowia, w taksówce, w pojeździe służb, takich jak policja, straż miejska lub straż graniczna, dziecko mogło podróżować bez wymaganego fotelika samochodowego.
  • Ustawodawca zezwala na przewóz dziecka bez fotelika samochodowego w sytuacji, kiedy na tylnej kanapie – z uwagi na wielkość pojazdu i wielkość fotelików – nie da się poprawnie zamontować trzech fotelików samochodowych. Wynika z tego, że dziecko, które ukończyło co najmniej trzeci rok życia, może podróżować bez fotelika samochodowego, jeśli z jednej i z drugiej strony siedzi jego młodsze rodzeństwo w fotelikach samochodowych.
  • Czy podkładka dla dziecka do auta zapewnia bezpieczeństwo? 

    W tym momencie docieramy do najbardziej kontrowersyjnej części naszego artykułu. Według testów przeprowadzonych przez ekspertów jasno wynika, że dzieci biorące udział w wypadkach, które siedziały na podstawce, miały dużo poważniejsze obrażenia. Można to w bardzo łatwy sposób wytłumaczyć.
    Klasyczny fotelik samochodowy oferuje ochronę boczną, a także ma dodatkowe pasy bezpieczeństwa, które stabilizują malucha i w momencie wypadku utrzymują go na miejscu. Ponadto mamy ochronę głowy oraz karku. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że dobry fotelik musi spełniać europejskie normy oraz normy bezpieczeństwa takie jak ISIZE czy ADAC. Niestety, ale samochodowe pasy bezpieczeństwa nie są w stanie ochronić dziecka.

    Wady podstawki dla dziecka zamiast fotelika

    Dlaczego podstawki samochodowe są odradzane przez specjalistów? Powodów jest wiele, ale najpoważniejsze zarzuty to:
  • Brak ochrony głowy – podstawka dla dziecka w żaden sposób nie ochrania głowy, zarówno przed uderzeniami, np. w szybę, jak i przed nadmiernymi przeciążeniami.Nieprawidłowe prowadzenie pasów – bardzo często podchodzi on pod szyję dziecka, co grozi uduszeniem.
  • Brak ochrony bocznej – w przypadku uderzenia bocznego dziecko nie jest w żaden sposób chronione.Ryzyko wyślizgnięcia z pasów – dziecko może się wysunąć.
  • Brak systemu ISOFIX – większość podstawek samochodowych nie współgra z systemem ISOFIX, przez co siedzisko może wysunąć się spod pośladków dziecka. Co to jest ISOFIX? To system mocowania fotelików dziecięcych na tylnych kanapach i fotelu pasażera.
  • Podstawka samochodowa dla dziecka. Na co zwracać uwagę przy wyborze?  

    W pierwszej kolejności spójrz, jaki jest sposób instalacji fotelika. Masz do wybory montaż za pomocą pasów bezpieczeństwa. Lepiej sprawdza się jednak system ISOFIX, który zapewnia większą stabilność siedziska. Warto sprawdzić, czy dany model ma homologację i atesty bezpieczeństwa. Istotna jest również ergonomia tak, aby dziecko mogło wygodnie siedzieć podczas jazdy. W specyfikacji spójrz także na to do jakiego maksymalnego wzrostu jest dedykowany dany model podstawki. 

    Ile kosztuje dobra podkładka dla dziecka do samochodu? 

    Nawet najlepsza podstawka samochodowa dla dziecka jest stosunkowo tania. Na pewno dużo tańsza niż dziecięcy fotelik. Ceny zaczynają się od około 100 złotych i sięgają maksymalnie 500 złotych. Tym samym jest to wydatek niemal dwukrotnie mniejszy niż w standardowym foteliku. Wybór podstawek jest całkiem spory zarówno z mocowaniem ISOFix jak i wspomaganym przez pasy samochodowe. Dopasowanie do konkretnego modelu samochodu nie powinno stanowić większego problemu.

    FAQ: Podstawka samochodowa dla dzieci - najczęściej zadawane pytania

    Czy 3-letnie dziecko może jeździć na podstawce?
    Dziecko w wieku 3 lat może korzystać z podstawki pod warunkiem, że waży co najmniej 15 kg, a także ma więcej niż 150 cm wzrostu. W innym przypadku nadal konieczne jest stosowanie standardowych fotelików.

    Czy można przewozić dziecko na przednim siedzeniu na podstawce?
    Podstawka samochodowa dla dzieci może być stosowana również na przednim siedzeniu. Musisz jednak wiedzieć o tym, że takie przepisy obowiązują w Polsce. Jeśli wyjeżdżasz za granicę, to upewnij się, że w innym kraju takie przepisy również obowiązują. W innym wypadku za jazdę z dzieckiem na przednim siedzeniu możesz otrzymać mandat.

    Czy w taksówce można przewozić dzieci bez podstawki?
    Według przepisów polskiego prawa w taksówce oraz autobusach komunikacji miejskiej nie ma potrzeby stosowania ani fotelika, ani podstawki. Pamiętaj jednak o tym, że przepisy mają zastosowanie do licencjonowanych taksówek. W pojazdach do przewożenia osób takich jak Bolt, czy Uber fotelik lub podstawka są już wymagane.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Redakcja Ceneo