Data modyfikacji:

Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce zamiast w foteliku samochodowym?

Przewożenie dzieci samochodem od lat budzi wiele emocji. Jednym z bardziej kontrowersyjnych akcesoriów jest podstawka do samochodu. Czy warto ją kupić? Jaki rodzaj podstawki samochodowej będzie najlepszy? Zobacz, od kiedy dziecko może jeździć na podkładce.

Podstawka do samochodu – przepisy

Wielu rodziców zastanawia się, jaki fotelik samochodowy wybrać i do kiedy trzeba z niego korzystać. Od ilu lat dziecko może jeździć na podkładce? Jako rodzice jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczne przewożenie dzieci w autach. Co w zakresie bezpieczeństwa dzieci podczas jazdy samochodem mówią polskie przepisy:
  • Ustawodawca zezwala na przewożenie dzieci w fotelikach samochodowych na przednim siedzeniu obok kierowcy. Zanim jednak przypniesz fotelik na to miejsce i usadzisz na nim dziecko, rozważ tę informację: statystyki powypadkowe wskazują, że przednie siedzenie obok kierowcy (fotel pasażera z przodu) to miejsce, na którym pasażerowie w przypadku kolizji drogowych lub wypadków doznają stosunkowo najwięcej obrażeń. Niezależnie od wieku pasażera. A że dzieci są delikatniejsze i mniej odporne na urazy, to naszym zdaniem dziecko nie powinno podróżować w aucie na przednim siedzeniu obok kierowcy.
  • Ustawodawca zezwala, by w karetce pogotowia, w taksówce, w pojeździe służb, takich jak policja, straż miejska lub straż graniczna, dziecko mogło podróżować bez wymaganego fotelika samochodowego.
  • Ustawodawca zezwala, aby na tylnej kanapie, jeżeli nie ma możliwości, by dobrać odpowiedni dziecięcy fotelik samochodowy, przewozić dziecko bez takiego urządzenia pod trzema warunkami:
  • Ustawodawca zezwala na przewóz dziecka bez fotelika samochodowego w sytuacji, kiedy na tylnej kanapie – z uwagi na wielkość pojazdu i wielkość fotelików – nie da się poprawnie zamontować trzech fotelików samochodowych. Wynika z tego, że dziecko, które ukończyło co najmniej trzeci rok życia, może podróżować bez fotelika samochodowego, jeśli z jednej i z drugiej strony siedzi jego młodsze rodzeństwo w fotelikach samochodowych.
  • Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce? Zalecenia

    Dziecko może być przewożone na podstawce w przedziale wagowym, zgodnie z atestacją na foteliku, kiedy mieści się w przedziale: 15–36 kilogramów, czyli mniej więcej od wieku 4 lat do 12 lat. Podkładka samochodowa – od kiedy? Już teraz wiesz!
    Jednak jeśli mamy zalecać coś, w czego dobro i odpowiedzialność wierzymy, to polecamy jak najdłużej przewozić w samochodach dzieci siedzące w odpowiednio dobranych fotelikach samochodowych, które:
  • pasują do wieku i wzrostu dziecka,
  • pasją do gabarytów auta,
  • są poprawnie zamontowane,
  • są poprawnie używane.
  • Przewożenie dzieci samochodem. Jakie przepisy? 

    Przepisy nie określają wieku, wagi ani wzrostu, w którym można zamienić fotelik samochodowy na podstawkę. Specjaliści doradzają, by korzystać z fotelika jak najdłużej i dobierać jego wielkość do wagi dziecka. Masz więc już odpowiedź, jeśli szukasz informacji w zakresie „podkładka do samochodu – od jakiego wieku?”.
    Często jednak można spotkać się z opiniami, że podstawkę można zastosować u dzieci powyżej 135 centymetrów wzrostu lub o wadze ciała większej niż 15 kilogramów (czasem też 25 kilogramów). Te wytyczne najczęściej biorą się z zaleceń producentów podstawek i nie mają odbicia w Prawie o Ruchu Drogowym. Według przepisów foteliki oraz podstawki traktowane są tak samo i muszą jedynie mieć certyfikaty ECE R44-03 lub ECE R44-04.

    Fotelik samochodowy czy podkładka?

    Podstawki samochodowe dla dzieci są wyjątkowo tanie, a najprostsze modele można kupić już za kilkanaście złotych. Dodatkowo są bardzo proste w obsłudze i nie zajmują w bagażniku wiele miejsca. Z tego względu wielu rodziców traktuje je jako przystępniejszą i bardziej komfortową alternatywę dla fotelika. Znacznie łatwiej usadowić dziecko w podstawce niż w mocno rozbudowanym foteliku.
    Takie myślenie ściąga jednak na pociechy niebezpieczeństwo. Choć prawnie foteliki i podkładki traktowane są tak samo, nie zapewniają równie dużej ochrony. Certyfikowane i poddawane badaniom foteliki ochronią dziecko znacznie skuteczniej niż jakakolwiek podkładka.
    W gruncie rzeczy, poza drobnym poprawieniem prowadzanie pasów
    bezpieczeństwa i ochroną miednicy, samochodowa podstawka nie zapewnia żadnej innej ochrony. To raczej zabezpieczenie na wypadek kontroli policyjnej, a nie realne zabezpieczenie podczas wypadku.

    Wady podstawki dla dziecka zamiast fotelika

    Dlaczego podstawki samochodowe są odradzane przez specjalistów? Powodów jest wiele, ale najpoważniejsze zarzuty to:
  • Brak ochrony głowy – podstawka dla dziecka w żaden sposób nie ochrania głowy, zarówno przed uderzeniami, np. w szybę, jak i przed nadmiernymi przeciążeniami.
  • Nieprawidłowe prowadzenie pasów – bardzo często podchodzi on pod szyję dziecka, co grozi uduszeniem.
  • Brak ochrony bocznej – w przypadku uderzenia bocznego dziecko nie jest w żaden sposób chronione.
  • Ryzyko wyślizgnięcia z pasów – dziecko może się wysunąć.
  • Brak systemu ISOFIX – większość podstawek samochodowych nie współgra z systemem ISOFIX, przez co siedzisko może wysunąć się spod pośladków dziecka. Co to jest ISOFIX? To system mocowania fotelików dziecięcych na tylnych kanapach i fotelu pasażera.
  • Kiedy warto kupić podkładkę samochodową?

    Wobec takich zarzutów pojawia się pytanie: czy warto kupić podstawkę samochodową dla dziecka? Na pierwszy rzut oka odpowiedź wydaje się oczywista. Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo młodego człowieka, lepiej zrezygnować z podstawki i zdecydować się na zakup dopasowanego fotelika.
    Jeśli szukasz informacji, od ilu lat dziecko może jeździć na podstawce, to wróć do paragrafu „Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce? Przepisy” oraz paragrafu „Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce? Zalecenia”.
    Problem w tym, że rzeczywistość często wyprzedza idealne warunki i nie zawsze jest możliwość skorzystania z pełnoprawnego fotelika. Podstawka dla dziecka może mieć więc zastosowanie np. podczas wizyty u dziadków, przewożenia dziecka taksówką lub podróżowania z dzieckiem znajomych. Choć krótki dystans przejazdu nie jest wymówką i nie zmienia praw fizyki, dobrej jakości podstawka samochodowa zawsze jest lepsza niż jej brak. Powstaje więc pytanie: czy i jeśli tak, to od kiedy dziecko może jeździć bez podstawki?
    Wystarczy wspomnieć, że w autobusach miejskich i autokarach dzieci nie są nawet przypinane pasami, a nikt nie karze za to mandatami ani nie protestuje przeciwko przewożeniu nimi dzieci. Traktując podstawkę samochodową jako rozwiązanie awaryjne oraz zachowując rozsądek, można podnieść bezpieczeństwo dziecka w podróży.

    Jaką podstawkę samochodową wybrać?

    Jeżeli mimo wszystko zdecydujesz się na zakup podstawki i nie przekonują cię argumenty o wyższości fotelika, wybierz możliwie najlepszą podkładkę. Podstawka dla dziecka powinna być wykonana z dobrej jakości materiałów i mieć miękkie wypełnienia chroniące biodra. Boczki tanich podkładek samochodowych łamią się w rękach, nie mówiąc o wypadku.
    Dobrym pomysłem jest także sprawdzenie, czy dana podstawka prawidłowo prowadzi pasy
    bezpieczeństwa. Chodzi zarówno o biodrowy (powinien opierać się na miednicy, a nie na brzuchu) oraz piersiowy (musi przebiegać w okolicach mostka oraz barku, nie może uciskać szyi). Najlepszym wyborem jest podstawka samochodowa ISOFIX, przytwierdzana na stałe do konstrukcji samochodu.
    Zdjęcie: ORION_production / Envato Elements
    Ewa Doniec
    Ewa Doniec

    Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.