Data publikacji:

Najlepsze rowery elektryczne. Ranking 2024 

Rowery elektryczne z technologicznej nowinki, przeznaczonej wyłącznie dla najbardziej majętnych miłośników dwóch kółek, przekształciły się popularną klasę pojazdów, co odzwierciedla ogromny wybór modeli dostępnych w sklepach. Obecnie poza rowerami przeznaczonymi do jazdy w najtrudniejszych warunkach terenowych, w ofercie liczących się producentów znajdziemy też produkty uniwersalne, stworzone z myślą o użytku w mieście. Jeżeli zastanawiasz się, jaki model kupić, sprawdź nasz ranking rowerów elektrycznych. 
najlepszy rower elektryczny

Rower elektryczny – na co zwrócić uwagę przy zakupie? 

Przeznaczenie roweru

Rower elektryczny damski czy męski dobieramy do jego przeznaczenia – jeżeli planujemy używać go poza miastem, w terenie górskim, stawiamy oczywiście na wyczynowe modele górskie. Rowerzyści używający pojazdu do codziennego transportu stawiać będą przede wszystkim na pojazdy miejskie.
Dobrym kompromisem pomiędzy oboma typami rowerów są modele crossowe i trekkingowe. Sprawdzają się one równie dobrze podczas dłuższych i krótszych wycieczek na trudniejszych trasach i polnych drogach, jak w trakcie poruszania się na drogach asfaltowych.
Dodajmy, że wśród uniwersalnych rowerów miejskich możemy wyróżnić również kompaktowe modele o składanej konstrukcji, które odznaczają się też względnie małymi kołami. Są one doskonałym personalnym transportem, możemy spokojnie zabrać je do biura lub domu, nie bojąc się o to, że zostaną skradzione ze stojaka. 

Wykonanie i akcesoria

Do zakupu roweru elektrycznego podchodzimy w taki sam sposób, jak do kupna standardowego jednośladu. Zwracamy więc uwagę na konstrukcję ramy oraz użyte przy jej produkcji materiały. Standardowo rowery przeznaczone do jazdy wyczynowej będę skonstruowane z lekkich stopów metali, pozwalających na łatwiejsze przenoszenie sprzętu.
W przypadku pojazdów miejskich zwracamy uwagę na obecność pojemnego bagażnika, oświetlenia i błotników. Nie zapominamy również o systemie amortyzacji oraz hamulcach, które mają szczególne znacznie w przypadku pojazdów typowo sportowych.

Miejsce montażu silnika

W przypadku pełnowymiarowych rowerów elektrycznych jedną z najważniejszych cech jednośladu jest miejsce zamontowania silnika elektrycznego. W najtańszych modelach oraz rowerach przeznaczonych do jazdy po mieście silnik montowany jest na przednim kole. Ze względu na położenie zapewnia on stosunkowo najmniejszą moc, która wystarcza jednak w zupełności do jazdy rekreacyjnej.
W droższych rowerach górskich i trekkingowych silnik montowany jest w tylnym kole, dzięki czemu użytkownik otrzymuje większe wsparcie podczas pokonywania wzniesień i trudnego terenu. Najrzadziej spotykamy się z jednostką napędową umieszczoną pośrodku ramy, w korbie z pedałami. Takie położenie pozwala uzyskać maksymalną moc silnika, a także zapewnia najlepszy komfort jazdy, bez względu na ukształtowanie terenu. 

Jaki wybrać rower elektryczny z największym zasięgiem? Bateria w rowerze elektrycznym

Na zasięg roweru wpływa przede wszystkim jego bateria. Akumulatory można łatwo demontować i ładować w domu bezpośrednio z gniazdka sieciowego. Do krótkich przejażdżek, np. codziennych dojazdów do pracy, wystarczają akumulatory o mocy ok. 500 Wh, jednak dla miłośników wycieczek i jazdy w trudnych warunkach terenowych poleca się pojazdy z pojemnością baterii powyżej 700 Wh.
Nie zapominajmy przy tym, że równie ważna jest bezproblemowa obsługa akumulatora i jego łatwy demontaż. Warto też zwrócić uwagę na podawany przez producentów spodziewanych czas potrzebny do uzupełnianie całej baterii. 

Jaki jest koszt ładowania baterii do roweru elektrycznego?

Roczny koszt ładowania baterii do roweru elektrycznego zależy w dużej mierze od tego, jak często korzystamy z pojazdu. Elektryczny silnik nie musi być również cały czas uruchomiony podczas zwykłej jazdy. Przeciętnie jedno pełne naładowanie kosztować będzie nas kilkadziesiąt groszy, więc w przeliczeniu na jeden kilometr są to dosłownie ułamki grosza.

Najlepszy rower elektryczny – ranking polecanych modeli

Ranking najlepszych rowerów elektrycznych podzieliliśmy na cztery osobne kategorie, a więc pojazdy miejskie, trekkingowe, crossowe oraz górskie. Znajdziecie tutaj wiele popularnych i polecanych rowerów elektrycznych. Jaki rower elektryczny męski lub damski wybrać?

Rowery elektryczne miejskie

Indiana E City 
Kross Elille 1
Xiaomi Mi Qicycle EF1 
Ecobike Even Black 20 2023 

Rowery elektryczne trekkingowe

Indiana E Trekking 1.0
Indiana Pulse 
Torpado Apollo 
Kross Trans Hybrid 

Rowery elektryczne crossowe

Ecobike X-Cross M
Romet Orkan Rm 2m Int
Romet Wagant 
Kross Evado Hybrid 1.0 

Rowery elektryczne górskie

Indiana E Mtb 4.0 
I-Bike Snow M17
Giant Talon E+ 3 Blue Ashes 
Indiana E-MTB 2.0 M21 
Zdjęcie: Envato Elements